Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį “siaubingu” pavadino mokyklos Šiaurės Osetijoje užgrobimą. Jis pabrėžė, kad visi jėgos struktūrų veiksmai bus nukreipti į svarbiausią tikslą – įkaitų gyvybių ir sveikatos išsaugojimą. Savo ruožtu teisėsaugininkų atstovai patvirtino, kad mokykla šturmuojama nebus.
V. Putinas pareiškė, kad valdžia neleis kovotojams suardyti trapios jėgų pusiausvyros šiame Rusijos regione, kuriame gyvena įvairių konfesijų ir tautybių atstovai.
Pasak Rusijos prezidento, pastarojo meto teroro aktų serija yra nukreipta ne prieš atskirus šalies piliečius, o prieš visą valstybę.
Tuo tarpu Šiaurės Osetijos prezidentas Aleksandras Dzasochovas prognozuoja, kad kontaktai su teroristai suintensyvės nuo 15 val. (14 val. Lietuvos laiku). Jis neatmetė galimybės, kad gali būti pakeisti kai kurie derybininkai.
Derybos su kovotojais, kurie Rusijos pietinės Šiaurės Osetijos mieste užgrobė vidurinę mokyklą ir įkaitais paėmė kelis šimtus žmonių, daugiausia moksleivių, kol kas nedavė rezultatų.
Iki 3 val. ryto su kovotojai telefonu kalbėjo gydytojas Leonidas Rošalis, kuris 2002 metais jau padėjo spręsti įkaitų krizę Maskvos Dubrovkos teatro centre.
"Rošalis - pagrindinis derybininkas. Tarp užpuolikų - čečėnai ir ingušai, jie kalba švaria rusų kalba", - žurnalistams įvykio vietoje ryte sakė Šiaurės Osetijos prezidento spaudos tarnybos vadovas Levas Dzugajevas.
Pasak jo, visi pokalbiai vyksta elektroninio ryšio priemonėmis, tiesioginio kontakto su pagrobėjais nebuvo.
Užfiksavę bet kokį judėjimą, pagrobėjai paleidžia ugnį, taip pat vis dar atsisako priimti maistą ir vandenį, kurį pareigūnai prašo perduoti vaikams.
"Surinktas būtinas kiekis geriamo vandens, maisto produktų, tačiau, deja, kol kas jų negalima perduoti tenai, kur yra įkaitai", - sakė L. Dzugajevas ir pridūrė, kad, turimomis žiniomis, vaikų būklė "patenkinama".
Pasak jo, įkaitų sąraše, kuris buvo sudarytas apklausus incidento vietoje esančius tėvus, figūruoja 354 žmonės.
Įvairių šaltinių duomenimis, kovotojai suvarė įkaitus į mokyklos sporto salę ir užminavo pastatą. Manoma, kad pagrobėjų yra maždaug dvidešimt. Jie ginkluoti automatais ir granatsvaidžiais, kai kurie susijuosę "mirtininkų diržais". Tarp pagrobėjų yra ir moterų.
Be to, jie atsivedė šunų, jautriai reaguojančių į dujas, kurios buvo paleistos šturmuojant Dubrovkos teatro centrą.
Kovotojai vaikais naudojasi kaip "gyvuoju skydu" ir grasina susprogdinti mokyklą, jeigu bus bandoma ją šturmuoti. Taip pat grasina už kiekvieną nukautą pagrobėja nužudyti 50 įkaitų, o už kiekvieną sužeistą - dvidešimt.
Apie pagrobėjų reikalavimus skelbiama prieštaringa informacija. Pasak vienų pranešimų, jie nori, kad būtų paleisti jų bendražygiai, dalyvavę kruviname birželio reide kaimyninėje Ingušijoje, o kiti šaltiniai tvirtina, kad kovotojai reikalauja susitikti su Ingušijos ir Šiaurės Osetijos vadovais.
Pasak Šiaurės Osetijos vidaus reikalų ministro Kazbeko Dzantijevo, teroristai pareiškė, kad ves derybas tik su Aslanbeku Aslachanovu, Šiaurės Osetijos prezidentu Aleksandru Dzasochovu, Ingušijos prezidentu Muratu Ziazikovu ir L. Rošaliu.
Ministras pažymėjo, kad, pirminiais duomenimis, užgrobėjų grupė - daugianacionalinė: joje yra osetinų, ingušų, čečėnų ir rusų.
K. Dzantijevas taip pat pranešė, kad visą naktį štabo įkaitams išlaisvinti vadovybė pateikinėjo įvairius siūlymus. Respublikos teisėsaugos institucijos garantavo teroristams koridorių iki Ingušijos ir Čečėnijos, taip pat buvo siūloma vaikus apkeisti suaugusiais.
Užgrobėjai visų siūlymų atsisakė, pažymėjo K. Dzantijevas.
Rusijos verslo dienraštis "Kommersant", remdamasis pabėgusio nuo kovotojų milicijos įgaliotinio parodymais, rašo, kad pagrobėjai į Beslaną atvyko iš Churikau kaimelio pusės. Iki šio kaimelio jie atėjo mišku, kuris driekiasi iki pat sienos su Ingušija.
Įgaliotinis sakė, kad užpuolikų yra aštuoniolika, tarp jų dvi mirtininkės-šachidės. Iš kovotojų kalbų jis supratęs, kad pagrobėjai priklauso vadinamajam ingušų džamaatui, kurio kovotojai, vadovaujami Šamilio Basajevo, birželio 22 dieną surengė kruviną reidą į Ingušiją. Per šį išpuolį Ingušijoje žuvo mažiausiai 98 žmonės.
Mokykla buvo užgrobta netrukus po to, kai išvakarėse Rusijos sostinėje susisprogdinus mirtininkei, prie metropoliteno stoties žuvo mažiausiai dešimt žmonių. Šie įvykiai susilaukė griežto tarptautinės bendrijos pasmerkimo. JAV prezidentas George'as W. Bushas (Džordžas V. Bušas) paskambino Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui ir pasiūlė bet kokią pagalbą.
Rian.ru, "Reuters"-BNS, OMNI naujienos