Lietuva privalo įgyvendinti prieš 6 metus priimto įstatymo nuostatas, įpareigojančias siekti, kad Rusija kompensuotų Lietuvai sovietų okupacijos žalą, pareiškė Seimo pirmininkas Viktoras Muntianas.
"Įstatymas dėl okupacijos žalos atlyginimo yra, ir visos Lietuvos institucijos privalo dėti pastangas, kad tas įstatymas būtų įgyvendintas", - interviu "Žinių radijui" trečiadienį sakė V.Muntianas.
2000 metais Seimas priėmė SSRS okupacijos žalos kompensavimo įstatymą, įpareigojantį Lietuvos Vyriausybę pradėti derybas su Rusija, kaip SSRS teisių perėmėja, dėl sovietų okupacijos žalos atlyginimo. Lietuva pusę šimtmečio trukusios sovietų okupacijos žalą įvertino 80-čia milijardų litų, tačiau Rusija iki šiol atsisako derėtis dėl jos atlyginimo.
Įstatymo apibrėžtas okupacijos laikotarpis aprėpia ir 1991-ųjų metų sausio 13-ąją, kai 14 žmonių žuvo ir šimtai buvo sužeisti per sovietų kompartijos, okupacinės kariuomenės ir KGB mėginimą įvykdyti perversmą prieš nepriklausomybę nuo Maksvos paskelbusią teisėtą Lietuvos valdžią.
Diskusija dėl okupacijos žalos atlyginimo vėl kilo artėjant kruvinosios Sausio 13-osios metinėms, konservatoriams pasiūlius priimti Seimo rezoliuciją, kuria Rusija būtų raginama išmokėti kompensacijas Sausio 13-osios aukų artimiesiems bei sužeistiesiems.
Seimo pirmininkas mano, kad rezoliucija dėl kompensacijų Sausio 13-osios aukų artimiesiems tėra politinis žingsnis, kuris vargu ar padėtų įgyvendinti įstatymo nuostatas.
"Yra įstatymas, ir rezoliucija šioje vietoje yra daugiau politinis žingsnis, bet tai nėra žingsnis, priartinantis to įstatymo įgyvendinimo datą", - kalbėjo parlamento vadovas.
Premjeras Gediminas Kirkilas pareiškė, kad toks reikalavimas liktų be palankaus atgarsio Maskvoje.