Europos šalys turi suprasti, kad Rusija nieko neduoda veltui, o jų savarankiškumas turi savo kainą. Galimas dalykas, ta kaina – jų gerovė, interviu Rusijos naujienų agentūrai "Regnum" pareiškė europarlamentaras Vytautas Landsbergis.
Europarlamentaro teigimu Europoje vyksta dvejopi procesai. Pasak jo, viena vertus, vyksta gera integracija, Europos šalių bendradarbiavimas, netgi įskaitant energijos išteklių problemos sprendimo galimybes.
„Tačiau Rusija stengiasi, kad tokios integracijos nebūtų! Rusija iš tiesų atsisako bendradarbiavimo su ES ir realiai bendradarbiauja su atskiromis šalimis, „prisirišdama“ jas dvišaliais santykiais“, - sakė V. Landsbergis.
Pasak jo, iš pirmo žvilgsnio tai tarsi naudinga atskiroms šalims. Jos neva svarsto taip: mes turime viską, išskyrus energijos šaltinius, dabar Rusijos padedami juos gausime , ir viskas bus gerai.
„Bet Rusija nieko neduoda veltui! Ji žvelgia į Europą kaip į didelį „artimąjį užsienį“ ir siekia savo tikslų. Baltijos šalys tai gerai žino iš savo patirties... Europa turi suprasti, kad savarankiškumas turi savo kainą, ir, galimas dalykas, ta kaina – gerovė. O jei, kaip sakoma, „pirmiausias rūpestis – lėktuvai“, tai yra, trapi gerovė, kuri tokia svarbi šiandien, tai rytoj teks prisitaikyti. Todėl, kad Rusija diktuoja savo sąlygas: norite dujų – prilaikykite liežuvį kai kuriais klausimais. O jei ne, tai apskritai būsite priversti mūsų klausyti“, -sakė V. Landsbergis.
Europarlamentaro teigimu su tuo jau susidūrė Ukraina, Baltarusija, dabar jau girdėti apie tai, kad „Gazprom“ nori įsigyti akcijų paketus kitose šalyse.
„Joms reikia prikandus liežuvį aukoti savo principus, o taip pat ruoštis tam, kad vėliau „šeimininkas“ iš jų pačių šaipysis, tvirtindamas, kad Europa gyvenanti pagal dvigubus standartus ar panašiai. Tad Europa tarytum išgyvena moralinę krizę, vertybių neatitikimą“, - sakė V. Landsbergis.
Paklaustas, kiek tai galėtų tęstis, europarlamentaras sakė negalįs konkrečiai pasakyti, nes tai jo manymu priklauso nuo valstybių noro suvokti, ar jos yra pasiruošusios prarasti savo savarankiškumą ir išskirtinumą.
„Regnum“ klausiamas apie skirtingai besiklostančius Baltijos šalių politinius ir ekonominius santykius su Rusija ir pastaruoju metu aiškiai išsiskyrusius jų interesus ruošiantis naujos atominės elektrinės statybai Lietuvoje, V. Landsbergis sakė, kad Baltijos šalių vienybės turinys keičiasi, tačiau jo esmė išlieka.
„Išskirtinis Lietuvos santykių su Rusija ypatumas – tai Kaliningrado sritis ir viskas, kas su ja susiję. Mes savaip sprendžiame tuos klausimus. Latvijoje ir Estijoje - didelė rusų mažuma, ir joms tenka spręsti savus klausimus, nes Maskva žaidžia tų žmonių problemomis... Kai dėl Ignalinos, tai ji negali skaldyti Baltijos šalių vienybės; jei bus pasiekti reikiami susitarimai, ji gali pagerinti ir sustiprinti mūsų bendradarbiavimą. Tarptautiniu lygiu mes iki šiol įsiklausome į vieni kitų nuomonę ir dėl daugelio klausimų balsuojame vieningai. Taigi apskritai Baltijos šalių vienybės turinys keičiasi, yra kintamų dalykų, bet esmė išlieka“, - sakė V. Landsbergis.