• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vakar Sausio 13-ajai skirtas iškilmingas Seimo posėdis vyko be Nepriklausomybės architekto Vytauto Landsbergio. Seimo salę jis buvo priverstas iškeisti į parlamentarės Rasos Juknevičienės kabinetą.

REKLAMA
REKLAMA

Į Seimo Kovo 11-osios salę susirinko aukščiausi šalies vadovai: prezidentas Valdas Adamkus, parlamento pirmininkas Arūnas Valinskas, premjeras Andrius Kubilius, taip pat kadenciją baigęs šalies vadovas Algirdas Brazauskas, parlamentarai, signatarai, diplomatai ir dvasininkai, Sausio 13-ąją žuvusiųjų artimieji. Garbingų svečių būryje trūko tik vieno iš pagrindinių svarbių Lietuvai įvykių dalyvių - Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininko V.Landsbergio.

REKLAMA

Sulaukęs nederamo kvietimo politikas nusprendė ignoruoti iškilmingą posėdį. Tiesioginę jo transliaciją V.Landsbergis stebėjo per televizorių, rašo „Lietuvos žinios“.

Lyg laiptinėje rastas

Kaip ir dauguma kviestinių svečių, V.Landsbergis Seime pasirodė prieš iškilmingą parlamento posėdį. Tačiau prieš pat minėjimą jis pasuko ne į Kovo 11-osios salę, o į konservatorės R.Juknevičienės kabinetą. Čia iškilmingą Seimo posėdį jis žiūrėjo per televizorių.

REKLAMA
REKLAMA

V.Landsbergis iki paskutinės minutės nežinojo, ar dalyvaus posėdyje. „Taip ir nesupratau, buvau kviestas į minėjimą Seime ar ne“, - paaiškino jis. Politikas pasakojo iš Seimo kanceliarijos sulaukęs kvietimo atvykti į Sausio 13-osios paminėjimą parlamente. Tačiau gautas laiškelis buvo nepanašus į tokiai progai deramą kvietimą. „Tai buvo lyg kur nors laiptinėje rasta informacija“, - stebėjosi jis. Kvietimas buvo ne vardinis - paprasčiausia kortelė be adresato pavardės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sutiko išskėstomis rankomis

V.Landsbergis negalėjo pasakyti, ar tai, kad jis nesulaukė vardinio kvietimo, buvo paprasčiausia klaida, ar sąmoningas žingsnis. „Gal tai paprasčiausios kultūros stoka?“ - svarstė jis.

Pasibaigus iškilmingam Seimo posėdžiui V.Landsbergis dalyvavo vėliavų pakėlimo ceremonijoje Nepriklausomybės aikštėje. Vėliau europarlamentaras sugrįžo į Seimo rūmus. Čia daugumos parlamento svečių jis buvo sutiktas išskėstomis rankomis. Prie V.Landsbergio nusidriekė eilės su juo pasisveikinti, išsakyti savo bėdas ir rūpesčius norėjusių žmonių.

REKLAMA

A.Brazauską pakvietė

Kai kurie kiti iškilmingo Sausio 13-ajai paminėti skirto posėdžio svečiai sulaukė vardinių kvietimų. Kadenciją baigęs prezidentas A.Brazauskas LŽ sakė, kad vardinio kvietimo sulaukė drauge su žmona Kristina.

A.Brazauskas nesiėmė vertinti kvietimus rengusios ir siuntusios Seimo kanceliarijos. Prieš porą metų A.Brazauskas taip pat nebuvo pakviestas į Seimą, kai savo metinį pranešimą skaitė šalies vadovas V.Adamkus. Tuomet kadenciją baigęs prezidentas prisipažino užsigavęs dėl tokio parlamento netakto.

REKLAMA

Vienodi kvietimai

Seimo kanclerio pavaduotojas Gedeminas Aleksonis LŽ sakė, kad V.Landsbergiui buvo išsiųstas toks pat kvietimas kaip ir kitiems Nepriklausomybės Akto signatarams. „Signatarams skirtuose kvietimuose jų vardai ir pavardės nebuvo įrašyti. Be to, V.Landsbergiui buvo išsiųstas kvietimas ir elektroniniu paštu į Briuselį. Iš profesoriaus padėjėjo gavome atsakymą, kad V.Landsbergis dalyvaus minėjime“, - pasakojo jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

G.Aleksonis aiškino, kad kiekvienais metais signatarams Seimo pirmininko vardu yra siunčiama kortelė, kviečianti dalyvauti iškilmingame Seimo posėdyje. „Nežinau, kodėl V.Landsbergis pasipiktino. Jei sutiksiu profesorių, paklausiu“, - pasakojo G.Aleksonis.

Apgailėtinas nesusipratimas

Sužinojęs, kad V.Landsbergis nesulaukė vardinio kvietimo dalyvauti vakarykštėse iškilmėse, Seimo pirmininko pavaduotojas konservatorius Česlovas Stankevičius galėjo tik apgailestauti. „Apgailėtinas nesusipratimas, nežinau, kaip tai galėjo atsitikti“, - aiškino jis. Č.Stankevičius pažadėjo iškelti šį klausimą Seimo valdyboje. Seimo vicepirmininko nuomone, reikia pasirūpinti, kad nebepasikartotų situacija, kai pirmasis Nepriklausomybės metų asmuo nesulaukia asmeninio kvietimo į parlamente rengiamus minėjimus. „Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas negali būti prilygintas eiliniams signatarams“, - įsitikinęs jis.

Roberta Tracevičiūtė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų