Opozicinės Tėvynės sąjungos (Lietuvos konservatorių) lyderis Vytautas Landsbergis teigia, kad nepritarę referendume šalies stojimui į Europos Sąjungą (ES), Lietuvos piliečiai įvykdytų politinės savižudybės aktą.
"Toks nelaimingas rezultatas reikštų, jog patys save pasismerkiame vienišos, nedidelės šalies likimui, jeigu užgultų grasinanti kaimynė. Kartu pasmerktume save jausmui, jog kažkaip "prisidirbome", - spaudos konferencijoje pirmadienį (03.03) sakė Seimo narys V. Landsbergis.
"Toks jausmas gali būti visiškai depresyvus. Tuomet dar daugiau nusigeriame ir dar masiškiau kariamės - Lietuvos yra toks psichologinis sindromas", - pažymėjo jis.
Konservatorių lyderis teigia viešojoje diskusijoje dėl šalies stojimo į ES pasigendąs argumentų apie nepritarimo narystei padarinius.
"Pirmiausia tai reikštų nepasiimti didžiulės naudos, kuri yra padėta ant stalo. Nepasiimti tos naudos būtų milžiniška žala Lietuvai", - teigė jis.
Nepritarę narystei ES lietuviai, V. Landsbergio nuomone, pagarsėtų pasaulyje kaip "nusipelnę gyventi blogiau", o šaliai grėstų tapti "posovietiniu užkampiu".
Tačiau pralaimėjimo referendume atveju konservatorių lyderis nebūtų linkęs kaltinti tik dabartinės valdžios.
"Mes visi būsime kalti", - sakė V. Landsbergis, paklaustas, kam teks atsakomybė už galimą neigiamą rezultatą.
Savo ruožtu jis paragino dabartinę Vyriausybę padaryti viską, kad smulkieji ūkininkai būtų įtikinti narystės ES nauda, o į užsienį nelegaliai išvykę gyventi ir dirbti Lietuvos piliečiai nebijotų ateiti balsuoti į šalies ambasadas ir konsulatus.
Konservatoriaus nuomone, nelegalūs emigrantai turi būti užtikrinti, kad žinios apie juos nebus perduotos užsienio šalių valdžiai.
Manoma, kad per pastarąjį dešimtmetį į užsienį, daugiausiai JAV, Vokietiją ir Didžiąją Britaniją, nelegaliai dirbti ir gyventi išvyko iki 200 tūkst. Lietuvos piliečių.
Seimas nusprendė gegužės 10-11 dieną surengti privalomąjį referendumą dėl narystės ES.
Referendumas bus laikomas įvykusiu, jeigu jame dalyvaus ne mažiau kaip pusė visų rinkimų teisę turinčių piliečių, sprendimas priimtas - jeigu už jį balsuos dauguma dalyvavusiųjų.
Lietuva tikisi tapti visateise ES nare 2004 metais.
BNS