Sostinėje iškilmingai paminėtos JAV Valstybės departamento pareiškimo apie Baltijos valstybių aneksijos nepripažinimą 70-osios metinės.
Į metinių minėjimą Vašingtono aikštėje Vilniuje susirinko buvę ir dabartiniai šalies vadovai, diplomatai, Seimo nariai, skautai, šauliai. Ceremonija prasidėjo iškilmingu Lietuvos ir JAV himnų giedojimu. Skvere buvo atidengtas paminklas, kuriame iškaltas Jungtinių Valstijų Samnerio Veleso (Sumner Welles) deklaracijos tekstas, istorinis įvykis pagerbtas salvėmis.
Minėjime dalyvavęs Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininkas, Europos Parlamento narys profesorius Vytautas Landsbergis sakė, kad šiandien pagrįstai, vertai sakome ir girdime žodžius, kuriais aukštai vertinama JAV pozicija Lietuvos okupacijos atžvilgiu ir jos nuoseklumas. Profesorius pasidalino mintimis apie istorinę ir moralinę JAV pareiškimo reikšmę praeityje ir ateityje.
"Šiais laikais vis mažiau reikšmės turi principai ir ištikimybė jiems, juolab garbė laikytis įsipareigojimų. Visai netoli nuo čia, nes esame apsuptyje, toks garbės supratimas apskritai lygus nuliui. Taip yra, nes, kaip įtartinos prabos aukso vidurys, per visą Vakarų civilizaciją rieda vertybinio reliatyvizmo bangos, kvietimai iš įpročio dar kalbėti gražiai, bet elgtis pragmatiškai ir, prireikus, išganingai susilieti su blogiu.
Realioje politikoje tai reiškiasi prioritetais, kurie virsta simpatijomis mažesniam blogiui, nė nepastebint turbūt, kad vadinamasis mažesnis blogis veikia kaip didžiojo blogio pasiuntinys ir metodas įtraukti visus kitokius, kitaip auklėtus į konformizmo liūną. Todėl kaip tik šiuo istorijos laikotarpiu darosi ypatingai svarbus atminimo ženklas, kurį atidengiame. Tai pagarbos ir dėkingumo ženklas prieš 70 metų paskelbtai sąžiningai politikai ir priminimas, kad tokia politika tikrai buvo ir toliau gali būti", - minėjime kalbėjo V. Landsbergis.
Profesorius pridūrė, kad išplaunamų kontūrų pasaulyje - tai ir vilties ženklas, jog Vakarų civilizacija verta išlikti, o Lietuva - tarsi jos forpostas yra jau 700 metų.
"Todėl privalome išlikti. Dar turime atramą Naujųjų amžių demokratijos tėvynėje, kurios tapatybės kortelė ir yra čia surašyti žodžiai. Šį rytą galvodamas apie tai ir savo šalies likimą, praeituose ir laukiančiuose išmėginimuose prisiminiau skaudžias Maironio eilutes: "Vilnis gena vilnį ir bokšto akmuo paplautas nuvirsta žemyn". Taip gali atsitikti visai Europai, jeigu žvelgsime keletą dešimtmečių į priekį. Bet mes atsakingi už savo mažą, seną bokštą. Tad būkime jo sargybiniais, būkime tuo akmeniu, kuris ir skalaujamas, bangų daužomas nenuvirsta žemyn", - kalbėjo Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininkas.
Prezidentas Valdas Adamkus sakė, kad JAV pareiškimu dar kartą patvirtinami Amerikos demokratijos principai, paskelbti prieš keletą šimtų metų.
"Šis paminėjimas šiandien yra tiktai paskatinimas mums tolimesnių žingsnių, artimesnio bendravimo ir bendrų tikslų siekimo kartu su JAV. Visai JAV tautai, vadovams tariame "ačiū", - kalbėjo V. Adamkus.
Lietuvos užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis taip pat pareiškė padėką JAV žmonėms už po Antrojo pasaulinio karo vykdytą ilgalaikę neteisėtos Lietuvos, Latvijos ir Estijos okupacijos ir aneksijos nepripažinimo politiką.
"Sunkiausia politikui yra liudyti tiesą. Nes liudyti tiesą paprastai kainuoja labai brangiai. Prieš 70 metų JAV išlaikė tiesios sakymo egzaminą", - minėjime teigė ministras.
Pasak jo, JAV valstybės sekretorės Hilari Klinton (Hillary Clinton) vizitas į Tbilisį liepos 5-ąją ir jos pasisakymai liudija, kad JAV nesikeičia, jos vykdo tą pačią demokratijos rėmimo ir tiesos politiką.
JAV ambasadorė Lietuvoje Ana Dersė (Anne E. Derse) teigė, kad prie mūsų valstybės palaikymo prisidėjo ne tik oficialūs politikai, bet ir išeiviai, kurie buvo neoficialūs ambasadoriai.
"Dabar, praėjus 70 metų, galiu didžiuotis, kad esu JAV ambasadorė laisvoje ir nepriklausomoje Lietuvoje, kuri yra Europos dalis, lyderė žmogaus teisių ir demokratijos skatinimo srityje, ženkliai prisidedanti prie taikos kūrimo ir saugumo pasaulyje", - sakė diplomatė ir perskaitė 1940 metais paskelbtą Valstybės departamento pareiškimą.
Minėjimą iškilmingai baigė buvusio Tarpparlamentinių ryšių su JAV grupės pirmininko pavaduotojo Vytauto Grubliausko atliekama, jau klasika tapusi Luiso Armstrongo (Louis Armstrong) daina "Koks nuostabus gyvenimas" ("What a wonderful world").