Kaip rašo "Guardian", Ukrainos prezidentas Viktoras Juščenka išreiškė norą naujai išrinktame parlamente sudaryti plačią koaliciją, į kurią įeitų ir buvę oponentai.
Tokie V. Juščenkos veiksmai gali lemti prezidento politines skyrybas su oranžinės revoliucijos partnere Julija Timošenko.
Pagal paskutinius rinkimų rezultatus, V. Jušcenko ir J. Timošenko partijų koalicija parlamente turėtų nedidelę persvarą prieš ministro pirmininko V. Janukovičiaus vadovaujamą Regionų partiją. V. Janukovičiaus partija Rados rinkimuose surinko 34,31%, J. Timošenko blokas - 30,76%, o V. Juščenkos politinis susivienijimas "Mūsų Ukraina - tautos savigyna" - 14,18 % rinkėjų balsų.
Nors buvo tikimasi, kad prezidentas paskelbs oranžinių sąjungininkų pergalę ir patvirtins J. Timošenko naująja ministre pirmininke, dabar V. Juščenka gali pasiūlyti kelis ministro postus V. Janukovičiaus partijos nariams.
"Aš turiu vieną tikslą - Ukraina po šių rinkimų turi susivienyti, negali būti dviejų ukrainų", - jau ankstesnėje savo kalboje teigė Ukrainos prezidentas, taip kviesdamas visas rinkimus laimėjusias politines jėgas į derybas dėl naujosios koalicijos.
Dar praėjusią savaitę V. Juščenka buvo įvardinęs J. Timošenko kaip vienintelę galimą partnerę, tačiau dabar, regis, persigalvojo, kadangi prorusišku laikomo V. Janukovičiaus pašalinimas iš valdžios gali išprovokuoti politinį nestabilumą šalyje.
Pati J. Timošenko savo internetiniame puslapyje pagrasino pasitrauksianti į opoziciją, jei prezidentas ir premjeras susivienytų.
Tuo tarpu V. Janukovičius į prezidento pasiūlymą sureagavo palankiai. "Mes neturime ieškoti priešų, mes turime ieškoti sąjungininkų", - teigė Ukrainos premjeras.
Ukrainos politikos analitikas Andrejus Bichenko įspėja, jog į šoną nustumdamas J. Timošenko, oranžinės revoliucijos rėmėjų akyse V. Juščenka gali tapti išdaviku.
Politikų pora buvo artimiausi sąjungininkai per politinius neramumus 2004 m., kai, protestuodami prieš V. Janukovičiaus išrinkimą prezidentus, į gatves išėjo keli šimtai tūkstančių žmonių. Teismui anuliavus rinkimų rezultatus, prezidentu tapo V. Juščenka, o ministre pirmininke - J. Timošenko. Tačiau praėjus 6 mėnesiams J. Timošenko buvo atleista, o nesutarimai tarp partnerių į premjero postą atvėrė kelią V. Janukovičiui.
Dabartinis Ukrainos ministras pirmininkas nuo 2004 m. prezidento rinkimų, kuomet buvo smarkiai remiamas Maskvos, užėmė neutralesnę poziciją ir žada šalies suartėjimą su Europa.
Prie porinkimnės įtampos prisidėjo ir neseniai pasirodę Rusijos grasinimai nutraukti gamtinių dujų tiekimą Ukrainai.
Tuo tarpu Lietuvos Prezidentas Valdas Adamkus telefonu pasveikino V. Juščenką sėkmingai išsprendus politinę krizę šalyje ir surengus demokratinius rinkimus.
„Demokratiniai ir laisvi parlamento rinkimai Ukrainoje dar kartą parodė Jūsų šalies ryžtą eiti demokratiniu keliu, ir pasiuntė svarbų signalą kitų regiono šalių žmonėms, kad demokratinės vertybės yra universalios, - sakė Lietuvos vadovas. - Šie rinkimai - visų Ukrainos žmonių pergalė.“
Prezidentas V.Juščenka Lietuvos vadovui pristatė vidaus politinę situaciją šalyje po rinkimų ir papasakojo apie progresą derantis dėl koalicinės Vyriausybės suformavimo. „Tikiuosi, kad Ukraina greitai sudarys stabilią ir efektyviai galinčią veikti koalicinę Vyriausybę. Neabejoju, kad naujoji šalies Vyriausybė išgirs Ukrainos žmonių sekmadienį išsakytus siekius ir toliau ryžtingai vykdys reformas, tęs šalies euroatlantinę integraciją bei kurs demokratinę ir europietišką Ukrainą,“ – sakė V.Adamkus.