Nors Rusijos premjero Vladimiro Putino partija „Vieningoji Rusija“ po parlamento rinkimų prarado nemažai vietų, tai nereiškia, kad Rusijos politinis gyvenimas iš esmės pasikeis. „Vieningoji Rusija“ išlaikė aiškią daugumą, o tikroji opozicija į parlamentą nepateko, naujienų agentūrai ELTA teigė Rytų Europos studijų centro ekspertas Vytis Jurkonis.
Vytis Jurkonis (nuotr. Elta)
„Nors žiūrint į procentus atrodo, kad „Vieningoji Rusija“ gavo mažiau balsų, yra mažesnis palaikymas, bet žiūrint vakarykštes laidas ir sekant tiek Putino, tiek Medvedevo reakcijas, neatrodė, kad tas jų nusivylimas labai didelis. Netgi, sakyčiau, labiau planuotas ir tikėtas. Labai to palaikymo sumažėjimo nesureikšminčiau“, – sakė ekspertas.
V. Jurkonis atkreipė dėmesį į tai, kad antrą vietą rinkimuose užėmė Rusijos komunistų partija, ir svarstė, kad tai „Vieningajai Rusijai“ gali būti netgi paranku. Jis pabrėžė, kad Vakarų Europoje faktas, jog parama komunistams Rusijoje didėja, gali pasirodyti bauginantis. Todėl Vakarų valstybės gali nuspręsti, kad geriau jau atlaidžiau žiūrėti į „Vieningąją Rusiją“, nes kitaip komunistai gali ateiti į valdžią.
Fakto, kad opozicinės partijos šios kadencijos Rusijos parlamente turės tris kartus daugiau mandatų, ekspertas nesureikšmino, pažymėjęs, kad „Vieningoji Rusija“ išlaikė daugumą, o tikroji opozicija liko už parlamento ribų.
„Nors siunčiamas signalas Vakarams, neva tai yra tam tikras Rusijos demokratėjimas, iš tikrųjų Vakarai neturėtų dėl to apsigauti. Pavyzdžiui, liberalų partija “Jabloko„ neperžengė 7 procentų barjero, ji surinko tik 3 procentus, nors užsienyje – Prancūzijoje, Didžiojoje Britanijoje ar JAV – parama “Jabloko„ kai kur siekė 30-40 proc. Tai irgi kelia tam tikrų klausimų“, – pažymėjo V. Jurkonis.
Sumažėjęs V. Putino remiamos partijos „Vieningoji Rusija“ populiarumas, eksperto manymu, taip pat gali padėti sutelkti palaikančiuosius V. Putiną prieš 2012 m. Rusijos prezidento rinkimus, kadangi dabar jie suvoks, kad jų palaikomas politikas užtikrintos persvaros neturi.
V. Jurkonis taip pat pažymėjo, kad, tarkime, Čečėnijoje už „Vieningąją Rusiją“ balsavo daugiau negu 99 proc. rinkėjų, kas įrodo, kad ne viskas buvo švaru ir sąžininga.
„Pačios Rusijos viduje girdėti daug balsų, kad procesas tikrai nebuvo skaidrus, buvo gausu pažeidimų. Tos partijos, kurios tikrai oponuoja dabartinei sistemai, jos rinkimuose arba buvo priverstos nedalyvauti, arba nepraėjo to rinkimų barjero“, – tvirtino ekspertas.
V. Jurkonis sakė nematąs galimybės, kad artimiausiu metu Rusijos valdžios viršūnėse įvyktų esminių pasikeitimų. Pasak jo, permainos įvykti gali nebent po prezidento rinkimų, jeigu atsiras naujų stiprių kandidatų, metančių iššūkį V. Putinui. Neaišku, ir kaip ilgalaikėje perspektyvoje Rusija atlaikys ekonominę krizę. Vis dėlto vien iš Dūmos rinkimų spręsti apie galimus pokyčius, V. Jurkonio teigimu, yra per anksti.
Ekspertas nemano, kad po parlamento rinkimų Rusijos ir Lietuvos santykiai reikšmingai keistųsi. Pasak jo, kažką pakeisti galės nebent prezidento rinkimai.
„Netgi pati “Vieningoji Rusija„ aiškiai sako, kad šių rinkimų rezultatai reiškia stabilumą, tęstinumą. Nepanašu, kad rinkimai galėtų turėti ryškesnės įtakos bendraujant su tokiomis valstybėmis kaip Lietuva, Rusijos užsienio politika dramatiškai neturėtų keistis“ , – mano V. Jurkonis.
„Vieningoji Rusija“ tikriausiai gaus daugiau kaip pusę mandatų naujos sudėties Valstybės Dūmoje, Rusijos Federacijos parlamento žemuosiuose rūmuose, pirmadienį pranešė Centrinė rinkimų komisija.
„Vieningosios Rusijos“ partijai vadovauja premjeras V. Putinas, o jos sąraše per sekmadienį įvykusius rinkimus pirmuoju buvo įrašytas prezidentas Dmitrijus Medvedevas.
Suskaičiavus balsus iš 96 proc. rinkimų komisijų, „Vieningoji Rusija“ gavo 49,54 proc. balsų. Tai jai užtikrina 238 mandatus 450 vietų Valstybės Dūmoje.
RF komunistų partija iškovojo 19,16 proc. balsų, socialistinė „Teisingoji Rusija“ – 13,22 proc., o nacionalistinė RLDP – 11,66 proc. balsų. Komunistai turėtų gauti 92 mandatus, „Teisingoji Rusija“ – 64, o Vladimiro Žirinovskio vadovaujami liberalai demokratai – 56 mandatus.