Socialinės apsaugos ir darbo ministrei Vilijai Blinkevičiūtei siūloma atsistatydinti iš pareigų dėl nesugebėjimo apginti vaikų nuo seksualinio išnaudojimo vaikų globos namuose.
Pati ministrė į kritiką atsikerta naujais įstatymų projektais.
Ministrei apie atsistatydinimą siūlantis pagalvoti Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Algis Kašėta teigia, kad „tikėtis efektyvių priemonių iš už situaciją globos namuose atsakingų asmenų, kurie sugebėjo iki šiol nepastebėti kas ten vyksta, nėra pagrindo“.
Jis tvirtina, kad Liberalų sąjūdžio frakcija inicijuos parlamentinį tyrimą situacijai ir sprendimams dėl vaikų globos namuose seksualinio išnaudojimo įvertinti. Tačiau, parlamentaro teigimu, V.Blinkevičiūtė, aštuonerius metus vadovaujanti SADM, kuri yra atsakinga už vaiko teisių apsaugą, pati turėtų pagalvoti atsistatydinimą.
„Ministrė turėjo visas galias indikuoti problemą ir imtis veiksmų užkertant jai kelią, tačiau to nedarė, kas vertintina mažiausiai kaip aplaidumas. Net ir jei ministrei per tiek darbo metų nepavyko „sužinoti“ apie tai kas vyksta jos valdomoje srityje, tai ne tik nemažina jos atsakomybės, bet ir leidžia abejoti gebėjimu valdyti situaciją jai pavestose srityse“, - teigia parlamentaras.
Tuo tarpu ministrė atsikerta, kad tiesioginė atsakomybė už padėtį vaikų globos namuose krinta jų steigėjoms - apskritims ir savivaldybėms, o pirmiausia - vaikų globos įstaigų darbuotojams.
„Aš gerbiu kiekvienos politinės partijos pasisakymą, ypač kai tai vyksta prieš rinkimus, tai yra suprantamas dalykas. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija nėra nė vienų vaikų namų steigėja, ir niekada nebuvo“, - ketvirtadienį žurnalistams sakė V.Blinkevičiūtė.
Atsakydama į jai asmeniškai pareikštą kritiką, ji pristatė įstatymų pataisas, kurios, ministrės tikinimu, padės kovoti su smurtu prieš vaikus.
„Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą siūlome papildyti nuostata, jog nė vienas žmogus, kuris yra teistas už vaiko seksualinį išnaudojimą, persekiojimą, neturėtų teisės ir pasibaigus teistumui dirbti darbą, susijusį su vaikais - ar tai būtų vaikų globos institucijos, švietimo įstaigos, sporto klubai ar įvairios kitos institucijos, kur yra tiesioginis ar netiesioginis kontaktas su vaikais. Tokiai nuostatai pritarė Vyriausybė ir įstatymo projektas keliauja į Seimą“, - dėstė ministrė.
Praėjusią savaitę paskelbta, kad Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga gavo informacijos apie vienuose globos namuose galimai seksualiai išnaudojamus vaikus. Informaciją vaiko teisių gyvėjai perdavė Generalinei prokuratūrai.
Šiemet Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga dėl galimai seksualinio vaikų išnaudojimo vaikų globos namuose bei specialiose ugdymo įstaigose gavo 4 pranešimus.