Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis „Laisvosios bangos“ laidoje „Visraktis“ gegužės 14 d. teigė, kad per 5 mėn. nuo jo darbo pradžios įvyko per 600 susitikimų tarp ministerijos atstovų ir įvairių sveikatos priežiūros sistemos segmentų darbuotojų. Sudaryta 18 aprašų, kuriuose įvertinta probleminių sričių būklė.
„Tarp įvairių krumpliaračių yra daug žvyro, smėlio ir panašiai“, – vaizdžiai apibūdino jo kuruojamą sistemą V.Andriukaitis.
Sudarytos ekspertų grupės, kurios pagal kiekvieną aprašą rengs teisės aktų pakeitimus. Aprašai ir pakeitimų projektai bus pristatyti Vyriausybės strateginiam komitetui.
Kalbėdamas apie Lietuvos pirmininkavimą ES Tarybai, V. Andriukaitis teigė, kad sveikatos apsaugos srityje Lietuva sieks kuo labiau suartinti valstybių narių pozicijas dėl Tabako gaminių direktyvos. Anot jo, ES Taryboje reikia turėti daugumą, kuri pritartų kompromisiniam direktyvos variantui.
Ministro požiūriu, tabako pramonė aktyviai kovoja už vartotojus – pavyzdžiui, gaminamos pakuotės, panašios į tarp jaunimo populiarių prekių įpakavimus. Pasak V. Andriukaičio, pastaruoju metu Lietuvoje pagausėjo rūkančių paauglių.
Ministras skeptiškai vertino pasiūlymą diferencijuoti privalomojo sveikatos draudimo įmokas priklausomai nuo gyvenimo būdo. Jo nuomone, skatinant sveiką gyvenseną būtų geriau ekonominėmis priemonėmis riboti nesveiko maisto pardavimus, skatinti ekologinės produkcijos gamybą. „Alkoholį ir tabaką geriau reguliuoti akcizais“, – sakė sveikatos apsaugos ministras.
Pasak jo, naujajame kompensuojamųjų vaistų sąraše sumažintos priemokos 232 pavadinimų vaistams. Atvertos galimybės patekti į rinką pigesniems generiniams vaistams iš trečiųjų šalių – pavyzdžiui, Indijos, Kinijos, Baltarusijos, Rusijos.
Komentuodamas antikorupcinės telefono linijos veiklą, V.Andriukaitis svarstė apie šešėlinę apyvartą sveikatos apsaugoje. Pasak ministro, Sveiktos apsaugos ministerijos duomenimis, tokia apyvarta gali sudaryti apie 25 proc., o Lietuvos bankas nurodo didesnį mastą – 50 proc.
V. Andriukaitis pripažino, kad telefoninių pagalbos linijų, pavyzdžiui, savižudybės prevencijos finansavimas yra apverktinas, ir tai tęsiasi dešimtmečiais.