Prezidentas Valdas Adamkus neigia žiniasklaidoje pasirodžiusias neoficialias žinias apie šalies vadovo esą keliamą sąlygą, kad Užsienio reikalų ministerijai (URM) vadovautų diplomatas, o ne politikas.
Šeštadienį paklaustas, ar yra keliama tokia sąlyga galimiems kandidatams į URM vadovo postą, V.Adamkus BNS atsakė: „Jokiu būdu jokių reikalavimų nekėliau, lygiai kaip man primetamos kai kurios pavardės, lyg aš jas stumiu į priekį“.
Kita vertus, V.Adamkus pažymėjo, jog priklausomybė partijai taip pat nėra kriterijus pasirenkant būsimąjį diplomatijos vadovą.
„Aš manau, kad tai turi būti žmogus, kuris supranta Lietuvos tikslus, puikiai nusimano diplomatijoje ir gali tinkamai atstovauti Lietuvai užsienio reikaluose. Joks partijų priklausomumas, bet pajėgumas žmogaus, jo talentas, jo sugebėjimai turi apspręsti jį kaip tinkamiausią žmogų atstovauti Lietuvai užsienyje“, - sakė V.Adamkus.
Neoficialiomis žiniomis, į UR ministro ministro postą, kuris pagal centro dešinės koaliciją sudarančių partijų susitarimą teko konservatoriams, svarstomos konservatoriaus Audroniaus Ažubalio bei Lietuvos ambasadoriaus Jungtinėje Karalystėje Vygaudo Ušacko kandidatūros, Prezidentūra ir URM neoficialiai siūlo dabartinio ministerijos sekretoriaus Žygimanto Pavilionio bei URM valstybės sekretoriaus Deivido Matulionio kandidatūras.
Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) tarybos posėdyje šios partijos pirmininkas ir kandidatas į premjero postą Andrius Kubilius nenurodė konkrečios kandidatūros į UR ministro postą, užsimindamas, jog ministro paieškoms dar yra laiko iki lapkričio 17 dieną rengiamo pirmojo naujojo Seimo posėdžio.
TS-LKD tarybai A.Kubilius įvardijo anksčiau buvusio šešėlinio konservatorių ministrų kabineto sąraše buvusias paskelbtas pretendentų pavardes - A.Ažubalio, europarlamentaro Vytauto Landsbergio, parlamentaro Emanuelio Zingerio, taip pat įvardijo, jog galimos ir kai kurių diplomatų kandidatūros.
Šeštadienį atsakydamas į žurnalistų klausimus A.Kubilius paminėjo ir daugiau diplomatų pavardžių - Česlovo Stankevičiaus, Algirdo Saudargo, taip pat - ambasadorės Kanadoje Gintės Damušytės.
A.Kubilius patvirtino, jog šeštadienį buvo susitikęs su ambasadorium V.Ušacku, su kuriuo, be kita ko, aptarė ir pastarojo galimybę pretenduoti į UR vadovo postą, tačiau TS-LKD vadovas tikino neformulavęs V.Ušackui konkretaus siūlymo tapti UR ministru.
„Tikrai kol kas nėra jokių sutarimų nei apsisprendimų“, - žurnalistams sakė A.Kubilius.
Kai kurie TS-LKD tarybos nariai ragino laikytis tvirtesnes pozicijos dėl, jų požiūriu, strateginės URM ir skirti į šios ministerijos vadovo pareigas partijos atstovą.
„TS-LKD atsisakymo vadovauti bene įtakingiausiai šiuo metu valstybinei struktūrai atveju, tai yra Užsienio reikalų ministerijai, tai būtų aiškus signalas, kad mes, partija, atsitraukiame nuo ilgai deklaruotos politinės Vyriausybės idėjos. O kartu tai reikštų ir neformalių įtakos centrų, klanų, ar kaip juos bepavadinsim, pergale. Taigi esminis klausimas, ar TS-LKD, prisiims atsakomybę už valstybės užsienio politiką, ar droviai paves tai daryti statutiniams diplomatams, kurie jau aštuonerius metus valdo šį bene patį rimčiausią „smegenų centrą“ Lietuvoje“, - taryboje kalbėjo vienas iš įvardijamų kandidatų į UR ministro postą A. Ažubalis.
Panašią poziciją, pabrėždamas, kad UR ministerijai turėtų vadovauti būtent partijos pasirinktas, o ne iš šalies siūlomas kandidatas, dėstė ir TS-LKD pirmininko pavaduotojas P.Saudargas.
Anot jo, prezidentas atmesdamas vieną ar kitą partijos kandidatą turėtų įvardinti aiškius motyvus, kodėl tai daro.