Baigiasi antroji karo Irake savaitė. Tačiau Vakarų spaudos apžvalgininkai neskuba apibendrinti įvykių, laukiama, kaip toliau pakryps karas. Apie tai skaitykite “Laisvosios Europos” radijo žurnalisto Gintaro Aleknonio parengtoje trečiadienio (04.02) užsienio spaudos apžvalgoje.
Daugelis Irako karo apžvalgininkų dėmesį sutelkė į lemtingąjį Bagdado mūšį, kuris, kaip manoma, taps karo kulminacija, - dienraštyje “Washington Post” rašo jūrų pėstininkų atsargos pulkininkas Garis Andersonas. Tačiau tai amerikiečių požiūris. Irako vadovybės požiūriu, Bagdado mūšis gali būti tik pirmojo karo tarpsnio pabaiga.
Sakoma, kad geriausiai priešą pažinsi su juo kovodamas. Amerika su Iraku kovoja jau dvi savaites ir iškyla kai kurie faktai, kurie liudytų, kad Irako karo planas gerokai skiriasi nuo amerikiečių sumanymų.
Pasak pulkininko Andersono, Irakas tikriausiai ne tik siekia nugalėti amerikiečius, Sadamas siekia atsistoti prieš Vakarus nusiteikusio arabų ir musulmonų fronto priešakyje ir nustumti iš šio fronto vadovybės Osamą bin Ladeną.
Ko gero, Huseinas yra parengęs trijų pakopų karo planą. Jis supranta, kad įprastame kare pralaimės. Tačiau Bagdado mūšis turi tapti istoriniu, ateityje žodžiai “Prisimink Bagdadą” turi tapti savotišku karo šūkiu. Pralaimėjęs įprastinį karą, Sadamas emigruos ar pasislėps ir pradės vadovauti partizaninei kovai su vadinamuoju imperializmu. Tai jau antrasis karo tarpsnis. Trečiasis karo tarpsnis - tai kova Jungtinių Tautų Organizacijoje ir įtakos laikinojoje Irako vyriausybėje didinimas. Jeigu Huseinui pasiseks, jis taps viso arabų pasaulio vadu. Tai labai rizikingas planas, tačiau Sadamas mėgsta riziką.
Grasinimai vargu ar yra geriausias būdas, padėsiantis įgyti musulmonų paramą ar bent įgalinsiantis musulmonus ir arabus suprasti Amerikos siekių Irake prasmę, - rašoma britų dienraščio “Guardian” redakciniame straipsnyje. Šiomis dienomis prezidento Bušo vyriausybės pareigūnai perspėjo Siriją, Iraną ir kitas neįvardytas šalis netrukdyti Vašingtonui įgyvendinti savo siekių.
Pacitavęs griežtus Amerikos gynybos ir užsienio reikalų ministrų pasisakymus, britų laikraštis rašo: regiono nepastovumo didėjimas buvo viena iš svarbiausių priežasčių, paskatinusių tiek daug žmonių ir šalių priešintis šiam kvailam karui. Tad grasindamos Irako kaimynėms Jungtinės Valstijos elgiasi nutrūktgalviškai. Irakas tuo turėtų būti patenkintas. Bagdadas jau seniai siekia šį konfliktą parodyti kaip visų arabų karą su Amerika, kaip islamo ir Vakarų susidūrimą.
Šiandien kalbėdami apie Irako karą vis rečiau prisimename staigaus smūgio ir baimės teoriją, greitus smūgius ir sparčius sprendimus - dienraštyje “New York Times” rašo jūrų pėstininkų atsargos generolas Džozefas Horas. Mūsų vadovybė mus rengia ilgai kovai. Tuo pačiu metu atkaklus Irako priešinimasis vis dažniau skatina pagalvoti, ar Irake yra pakankamai sausumos pajėgų.
Be abejonės, reikia daugiau sausumos dalinių ir jie jau keliauja į paskirties vietą. Tiksliau būtų klausti - ar pastiprinimas bus pakankamas ir kodėl šie papildomi daliniai nebuvo pasiųsti prieš pradedant karą?
Atsargos generolas tikina, kad, palyginti su pirmuoju Persijos įlankos karu, mažesnių pajėgų sutelkimas yra pateisinamas - per dvylika metų ginklai tapo gerokai tobulesni ir tikslesni.
Paskutinius kelis mėnesius vis didesni nesutarimai kyla tarp Amerikos karinės ir civilinės vadovybės. Karininkų raginimai iš karto į Iraką pasiųsti tris papildomas divizijas dažnai buvo vadinami seno mąstymo palikimu. Generolas Horas tikina, kad civilinė vadovybė nori, jog šis Irako karas vyktų naujoviškai, kad jis praktiškai pateisintų Amerikos kariuomenėje vykdomus pertvarkymus.
Tai, kad šiuo metu Irake amerikiečiai neturi pakankamai pajėgų, strategiškai mąstant nėra labai svarbu - karas vis tiek bus laimėtas, Irako režimas bus nuverstas. Tačiau tokia karo eiga kelia abejonių kariuomenės pertvarka. Be to, už pavėluotą karių pasiuntimą į Iraką teks mokėti. Mokėti karių gyvybėmis.
Nebuvo tikėtasi, kad įvykiai klostysis būtent taip, - rašoma dienraščio “International Herald Tribune” redakciniame straipsnyje. Bušo vyriausybė įsivaizdavo visiškai kitokį įsiveržimą į Iraką - arabų pasaulį turėjo užtvindyti nuotraukos, kur amerikiečių kariai valgydina išbadėjusius žmones ir suteikia medicinos pagalbą sergantiems vaikams. O dabar milijardai žmonių visame pasaulyje girdi pranešimus apie pirmadienį sušaudytas moteris ir vaikus. Jie civiliu automobiliu važiavo link amerikiečių kariuomenės sargybos posto.
Būtent to ir norėjo Irako vadovai, kai siuntė civiliais persirengusius savo karius šaudyti į nieko neįtariančius amerikiečių kareivius. Kareivių nukovimas tebuvo papildoma nauda. Tikrasis siekis buvo nukreipti amerikiečių kariuomenę prieš vietos gyventojus ir priversti juos elgtis kaip priešišką okupacinę kariuomenę, o ne kaip draugiškus išvaduotojus, kuriais nori būti patys amerikiečiai.
Pabaigoje kelios citatos iš arabų laikraščių, kurias pateikė BBC interneto puslapis. Arabų laikraščiai apžvelgia pasaulio žiniasklaidos požiūrį į Irako karą, tikina, kad kai kurie Vakarų leidiniai pirmenybę teikia patriotiškumui, o ne objektyvumui.
Amerikos gynybos ministras Donaldas Ramsfeldas aštriai kritikavo “Al Jazeera” televiziją už tai, kad ji parodė vaikus, kurių galvas sužalojo amerikiečių bombos, - rašo Londono arabų laikraštis “Kuds Arabi”. Tai rodo, kad amerikiečiai tarptautines konvencijas vienaip taiko sau, o kitaip likusiems. Juk Amerikos televizija taip pat rodė iš Kuveito atsitraukusių Irako karių aukas. Tad nenuostabu, jog Vienoje įsikūręs Tarptautinis spaudos laisvės institutas kritikuoja Britanijos vyriausybę, kuri ketina daryti įtaką BBC pranešimams apie Irako karą. Iš tikro jau dabar BBC daugeliu atveju pirmenybę teikia patriotiškumui, o ne objektyvumui.
Melais ir apgavystėmis Irako režimas sugebėjo sau pajungti žiniasklaidą, savo problemas jis pateikia kaip viso islamo pasaulio problemas, - tikina Kuveito laikraštis “Rai Am”.
Veiksminga žiniasklaida remiasi faktais, o propaganda grindžiama akivaizdžiu melu, - rašo Kataro laikraštis “Vatan”. Mes, arabai, nuo to jau esama nemažai nukentėję.
Kuveito žmonės neatleis tiems, kurie džiaugiasi dėl šios krizės, - teigia Kuveito laikraštis “Vatan”. Greitai, labai greitai bus sukurta laisva ir demokratinė Irako valstybė. Ir visai nesvarbu, ką tuo klausimu rašo arabų spauda.
Ką kalbės oficialios ir neoficialios palydovinės televizijos, kai Irako žmonės bus išvaduoti iš patvaldžio ir jo nusikaltėlių gaujos valdžios, - klausia Saudo Arabijos laikraštis “Ukaz”. - Ką tuomet darys “Al Jazeera” televizijos žurnalistai?
Raginimai skelbti šventąjį karą - džihadą - Amerikai ir Britanijai nestebina, - rašo Londono arabų laikraštis “Hajat”. Tačiau arabų spauda kasdien skelbia straipsnius, kuriuose tikinama, jo džihado skelbimas dabartinėmis aplinkybėmis arabų tarpusavio politinius nesutarimus paprasčiausiai perveda į ideologijos lygmenį. Arabų žiniasklaida nepastebėjo, kaip į politinius ginčus pradėjo skverbtis religiniai argumentai.
Grasinimais, kuriuos Amerikos užsienio reikalų ministras Kolinas Pauelas skelbia Sirijai ir Iranui, siekiama laimėti laiko ir atitraukti pasaulio visuomenės dėmesį nuo sudėtingos padėties, kurion amerikiečiai pakliuvo Irake, - mano Saudo Arabijos laikraštis “Džiazyra”.
Kaip ir tikėtasi, į Pauelo grasinimus Sirijai už paramą Irakui netrukus sulaukta ryžtingo ir greito mielosios Sirijos atsako, - rašo Londono arabų laikraštis “Arab Alamija”. Pasak Sirijos, šalies nacionaliniai ir visų arabų interesai lemia Damasko norą, kad Amerikos ir Britanijos agresija Irake būtų nugalėta. Griežta Sirijos nuostata turėtų būti pavyzdžiu daugeliui kitų arabų šalių, kurios dabar tik slepia galvas smėlyje. Irano vadovai iki šiol nesilaiko tokių nuostatų, kurios atitiktų liaudies nuotaikas. Susidūrus su barbariška agresija nedera dvejoti.
Jeigu po Irako naujais taikiniais taps Sirija ir Libanas, tai tik pradžiugins karo nusikaltėlius ir palestiniečių žemių grobikus, - rašo Jungtinių Arabų Emyratų laikraštis “Kalija”.
Amerikos užsienio reikalų ministro Kolino Pauelo pareiškimas žadina pavojingas nuotaikas. Ar tai nėra ženklas, kad ne tik stiprinimas Irako puolimas, bet karo pavojaus varpai pradeda skambėti visame regione, - rašo Jungtinių Arabų Emyratų laikraštis “Bajan”.