Alina nervų sistemą
Gydytojos neurologės Ingridos Dabušinskienės teigimu, kiekvienas pacientas šį garsą apibūdina skirtingai. „Vienam jis primena musės zvimbimą, kitam traukinio sireną, trečiam stomatologo grąžto burzgesį. Ryškiausiai jis girdimas tyloje, kai žmogus norėtų atsipalaiduoti, todėl sekinama nervų sistema“, – pasakojo medikė.
Ūžesiai galvoje ar ausyse, arba tinitas, atsiranda staiga ir sukelia labai nemalonų pojūtį, kuris ilgainiui ima sekinti. Tinitas gali būti ūmus ir lėtinis. Jeigu ūžesys ausyje girdimas trumpiau nei tris mėnesius, pacientui nustatomas ūmus tinitas, o jeigu ilgiau nei tris mėnesius – lėtinis. Neurologė įspėjo, jog ūminis tinitas dažniausiai praeina savaime, tačiau lėtinis gali tapti nuolatiniu gyvenimo palydovu.
Tinito priežastys
Varginantis ūžesys ausyse gali atsirasti dėl kelių pagrindinių priežasčių. Jis gali imti varginti dėl ausų ligų ir traumų, dėl klausos analizatoriaus nervinės dalies navikų (akustinė neurinoma). Tiesa, tinito atsiradimo priežastys gali būti nesusijusios su klausos organais, jį gali sukelti arterijų aterosklerozė, kai dėl apkalkėjusių galvos ir kaklo kraujagyslių vidinė ausis nepakankamai aprūpinama krauju, kaklo traumos, patirtos eismo įvykių metu (vadinamosios botago kirčio traumos), kaklo ir apatinio žandikaulio raumenų įtampa.
Užesys ausyse gali imti kamuoti vartojant kai kuriuos vaistus – antibiotikus, antidepresantus, skausmą malšinančius, chemoterapinius vaistus. Šis nemalonus jausmas kartais užklumpa dėl patirto didelio streso arba po garsaus koncerto.
Kadangi atpažinti tinitą gali būti sunku, pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį į ūžesio trukmę. Jei jis vargina ilgiau kaip 3 dienas, patartina nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Tinitą sukeliančių priežasčių gali būti labai daug, todėl dažniausiai prireikia specialistų pagalbos. Tik nuodugniai ištyrus šio simptomo priežastį galima paskirti veiksmingą gydymą.
Skirtingai toleruoja
Į ūžesį ausyse kiekvienas reaguoja skirtingai. Vieni yra pakantesni, todėl gali priprasti ir jo nebepastebėti, kitiems šis nemalonus pojūtis kelia didelį stresą, kuris pablogina sveikatos būklę. „Nuolatinė įtampa, stresas, irzlumas dėl nemalonaus pojūčio gali ne tik sukelti psichologinių problemų, depresiją, socialinę izoliaciją, bet kai kuriais atvejais net tapti nedarbingumo priežastimi“, – patikino neurologė.
Gydant tinitą svarbiausia išsiaiškinti, kas jį sukelia. Nustačius kraujagyslių sutrikimą, skiriamas kraujotaką gerinantis gydymas, o esant reikalui – detalesni tyrimai bei specialistų konsultacijos. Ūžesiai, atsiradę dėl kraujotakos sutrikimų, gydomi ginkmedžių preparatais, kitais kraujotaką gerinančiais medikamentais.
Jei gydytojas, atlikęs visus būtinus tyrimus, nenustato jokio sveikatos sutrikimo, skiriamos priemonės tinitui sumažinti. Tai – garsų terapija, priemonės klausai gerinti, miego sutrikimų kontrolė, psichoterapija. „Gydant ūžesį ausyse, labai svarbu pakeisti požiūrį į jį. Žmogus turi mokytis į nereaguoti į šį nemalonų garsą. Tam gali padėti autogeninė treniruotė, joga, meditacija“, – patirtimi dalijosi I.Dabušinskienė.