Oksana Laurutytė
Pastaraisiais metais Šiauliuose durų neatvėrė Dubijos pagrindinė, Dainų ir Aukštabalio pradinės mokyklos bei Gytarių mokykla. Buvo prognozuota, kad ištuštėję pastatai taps vaiduokliais ir juos beliks nugriauti.
Prognozės nepasitvirtino – buvusiose mokyklose jau verda gyvenimas. Aukštabalio mokykloje įsikūrė teismas, Dainų pradinėje sportuoja sportininkai ir dirba labdariai, Dubijos mokykloje įsitvirtina krepšininkai. Problemų kyla tik dėl Kviečių g. esančios Gytarių mokyklos. Apynaujis pastatas nyksta nešildomas, jame niekas nenori įsikurti.
Sutaupyta apie 1,5 mln. Lt
Mokyklos uždaromos visoje šalyje. Statistikos departamento duomenimis, sumažėjus mokinių, šalyje pastaraisiais metais buvo panaikintos 67 mokyklos. Palyginti su 2005-2006 mokslo metais, mokyklų sumažėjo 292. Vienuose ištuštintuose pastatuose ėmė šeimininkauti bendruomenės, sportininkai, privatus verslas, kiti tušti laukia, kada bus nugriauti arba juos viešuose aukcionuose kas nors įsigis.
Pastaraisiais metais Šiauliuose nebeliko Dainų ir Aukštabalio pradinių, Dubijos pagrindinės, vienos naujesnių – Gytarių mokyklos. Dubijos ir Gytarių mokyklų plotas – po 7 tūkst. kvadratinių metrų, pradinių mokyklų – apie 900 kv. metrų.
Iš Dubijos pagrindinės mokyklos baldai, knygos ir įranga iškeliavo į Salduvės progimnaziją, o virtuvės įranga buvo perduota Gegužių mokyklai. Į Salduvės progimnaziją perėjo apie 150 Dubijos mokyklos mokinių, kita dalis vaikų pasirinko miesto centre esančias mokyklas. Į Salduvės progimnaziją atėjo dirbti ir 15 pedagogų, o likusieji susirado kitus darbus ar pagalbos kreipėsi į Darbo biržą.
Dainų pradinė mokykla buvo prijungta prie Dainų progimnazijos, o Aukštabalio pradinė – prie „Rasos“ progimnazijos. Nuo 2012 m. Gytarių mokyklos mokiniai ėmė mokytis renovuotose buvusios Šventupio vidurinės mokyklos patalpose.
Mokyklos uždarytos, nes Šiauliuose mokinių sumažėjo tūkstančiu. 2012 m. reorganizuojant tris minėtas miesto mokyklas, siekta sutaupyti apie 1-2 mln. Lt biudžeto lėšų. Uždarius Dainų pradinę mokyklą, tikėtasi sutaupyti apie 355 tūkst. Lt, Dubijos pagrindinę – apie 682 tūkst. Lt, Aukštabalio pradinę – apie 416 tūkst. Lt.
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėja Violeta Damskienė teigia, jog niekas tiksliai nesuskaičiavo, kiek lėšų, uždarius mokyklas, pavyko sutaupyti. Manoma, kad biudžete liko apie 1,5 mln. Lt, nes nebereikia pastatų išlaikyti, mokėti atlyginimų aplinkos darbuotojams. Vis dėlto buvo išleisti tūkstančiai išeitinėms mokyklų darbuotojų kompensacijoms išmokėti, tad realus lėšų taupymas pasijus tik ateityje.
Pastatus remontuoja nauji šeimininkai
Pinigų buvo sutaupyta, tačiau liko tušti pastatai. Kurį laiką valdininkai nežinojo, ką su statiniais daryti, tačiau išeitis atsirado.
Dubijos mokykloje įsikūrė VšĮ „A. Sireikos krepšinio akademija“. Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Turto valdymo skyriaus Turto poskyrio vedėjos Irenos Krugiškienės teigimu, mokykla krepšininkams išnuomota už simbolinį 1 Lt mokestį. Naujieji šeimininkai savo lėšomis susiremontavo sporto salę, nori susitvarkyti ir visą pastatą. Viešoji įstaiga rašo projektus ir siekia, gavusi lėšų, visą pastatą pertvarkyti krepšinio mokykloms reikmėms.
Pasak Aleksandro Bielyj, VšĮ „A. Sireikos krepšinio akademija“ projektų vadovo, buvusioje Dubijos mokykloje buvo sutvarkyta ne tik sporto salė, bet ir rūbinės, pakeisti langai, apšvietimas, sutvarkyta šildymo sistema. Šiems darbas atlikti investuota apie 150 tūkst. Lt.
„Akademijoje sportuoja apie 260 7-16 metų vaikų. Ji gyvuoja jau dvejus metus, ateityje joje turėtų atsirasti penkios krepšinio treniruočių salės, didesnė varžybų salė, kurioje tilps beveik tūkstantis žiūrovų, treniruoklių salės, persirengimo, sportininkų apgyvendinimo patalpos ir pan. Šiuos darbus planuojama pradėti per artimiausius trejus metus“, – sakė A. Bielyj.
Klasėse – teismo salės, valgykloje – kameros
Aukštabalio pradinėje mokykloje laikinai įsikūrė Šiaulių apygardos teismas. Artėjant Šiaulių apygardos teismo pastato renovacijai, kuriai skirti 9 mln. Lt, dvejus metus reikėjo kažkur iškeldinti ir įkurdinti būrį specialistų.
Pasak Šiaulių apygardos teismo pirmininko pavaduotojo ryšiams su visuomenė Vytauto Jončo, Dvaro g. esantis teismo pastatas statybininkus buvo matęs gal prieš 30 metų. Pastatas buvo statytas šešiems teisėjams, o metams bėgant jame ėmė dirbti 19 teisėjų, būrys jų padėjėjų, kitų darbuotojų, be to, nagrinėjamų bylų padaugėjo keleriopai.
„Pastate Dvaro g. buvo nesaugu proceso dalyviams, jis nebeatitiko saugumo reikalavimų. Juk tais pačiais laiptais turėjo lipti ir kaltinamieji su giminėmis, ir nukentėjusieji. Gyventojų patogumui ieškota pastato teismui miesto centre, tačiau nebuvo galimybių dėl esamų lėšų išsinuomoti pastato centre, todėl ir nutarta įsikurti mokyklos pastate Tiesos g. 3“, – sakė V. Jončas.
Teisingumo ministerija priėmė sprendimą, skyrė lėšų remontui ir mokyklos laikinam pritaikymui teismo reikmėms. Vasarą vyko pastato remonto ir pertvarkos darbai. Jis buvo labai apleistas, kiaurais išsiklaipiusiais langais. Teko remontuoti šildymo sistemą, tvarkyti elektros instaliaciją, pritaikyti pastatą saugumo reikalavimams. Buvusioje valgykloje buvo įrengtos lakino sulaikymo kameros su grotomis, didesnėse klasėse – šešios teismo posėdžių salės, įrengta stebėjimo sistema.
„Proceso dalyviams gal ir nelabai patogu vykti į pastatą pietiniame miesto rajone. Žmonės klaidžioja, yra tekę pasiklydusius net savo automobiliais atsivežti į naują pastatą. Tai laikina, 2015-aisiais teismo pastatas Dvaro g. bus baigtas rekonstruoti, tad iš mokyklos išsikelsime“, – sakė V. Jončas.
Gytarių mokykla – nešildoma ir apleista
I. Krugiškienės teigimu, prieš įsikuriant teismui Aukštabalio pradinėje mokykloje, pastate buvo įsikūręs labdaros ir paramos fondas „Agapao“. Kai teismui prireikė pastato, fondas persikėlė į kitą tuščią pastatą, kuriame buvo įsikūrusi Dainų pradinė mokykla.
Šios iškeldintos Dainų pradinės mokyklos pastate dabar taip pat šeimininkauja nauja šeimininkai – net šešios organizacijos: sportininkai, irkluotojai, labdariai, vaikų dienos centras. Patalpas, kurios išnuomotos skirtingam laikotarpiui, jie taip pat remontuojasi savo lėšomis.
Nors trys tuščių mokyklų pastatai pritaikyti kitoms šiauliečių reikmėms, miesto pakraštyje stovinti buvusi Gytarių pagrindinė mokykla – lyg našlaitė: apleista, užrakinta, išdaužytais langais.
Ką daryti su didžiuliu Gytarių mokyklos pastatu, niekaip neapsisprendžiama. Pastatas labai didelis, tad niekas jame nenori įsikurti. Be to, jo planas yra labai nepatogus – viduryje yra sporto salė, o aplink ją išdėstytos klasės.
Mokyklos pastatas įtrauktas į privatizuotinų objektų sąrašą, tačiau nedidelė tikimybė, kad jį pavyks parduoti. Gali būti, kad mokyklos pastatą teks nugriauti.