Beveik prieš metus įsigaliojo Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas, tačiau policija pastebi, kad smurto šeimose nemažėja. Negana to, mušeikos, kurie jau buvo bausti už smurtavimą, ir vėl pakartotinai pakelia ranką prieš savo artimuosius.
Dažni atvejai, kai jau kitą dieną aukos susitaiko su skriaudikais ir policijos prašo nutraukti pradėtą tyrimą, o netrukus ir vėl kviečia pareigūnus tramdyti smurtautoją.
Smurtautoją kviečiasi grįžti namo
Pasak Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovų, per šių metų 9 mėnesius Šiaulių apskrityje dėl smurto artimoje aplinkoje pradėti 994 ikiteisminiai tyrimai, daugiausiai jų Šiauliuose – 309, ir Šiaulių rajone – 196.
Įgyvendindami šį įstatymą, pareigūnai susiduria su unikalia problema – kai kurių nukentėjusiųjų abejingumu ir nesuinteresuotumu tyrimo rezultatams. Nukentėjusioji pusė jau kitą dieną po pranešimo apie patirtą smurtą nebeturi pretenzijų smurtautojui ir prašo ikiteisminį tyrimą nutraukti, vengia vykti pas ekspertus, duoti parodymus.
Toks elgesys pareigūnams sunkina įrodymų rinkimą ir vilkina tyrimą. Kaip padėti aukai, kai ji nebenori, kad smurtautojui būtų taikoma kardomoji priemonė - įpareigojimas gyventi skyrium, kai moteris neprieštarauja ar net kviečia smurtautoją grįžti į savo gyvenamąją vietą. Pareigūnams tikrinant, kaip vykdoma ši kardomoji priemonė, tiesą slepia ne tik įtariamasis, bet ir nukentėjusioji.
Moterį mušdavo nuolat
Neseniai Šiaulių apygardos teismas išnagrinėjo šiaulietės D. U. apeliacinį skundą, kuriuo ji prašė pakeisti Šiaulių apylinkės teismo nuosprendį dėl paskirtos bausmės prieš ją nuolat smurtavusiam savo vyrui G. U. Vyrui, kuris dėl smurtinio pobūdžio nusikaltimų teistas jau tris kartus: du kartus dėl smurto prieš ją ir vieną kartą - prieš jos sūnų.
2010 metais neblaivus vyras peiliu grasino D. U. nužudyti. Už tai teismas jam skyrė 8 MGL baudą. Po mėnesio jis jau buvo teisiamas už savo posūnio sužalojimą – sulaužė jam du pirštus. Už tai jam 6 mėnesiams buvo apribota laisvė. 2011 metų gruodį jis išklausė teismo nuosprendį už tai, kad būdamas vidutinio girtumo sumušė savo žmoną.
Vyras atliko 40 parų arešto bausmę, o praėjus 2 mėnesiams, 2012 metų balandžio 8-ąją, Šiaulių miesto policija pradėjo jam dar vieną ikiteisminį tyrimą – švęsdamas Velykas, jis vėl sumušė savo žmoną.
Auka paprašė paleisti mušeiką
Šįkart teismas, įvertinęs, kad ankstesnės poveikio priemonės G. U. elgesiui teigiamo poveikio nepadarė ir jis vėl įvykdė analogiško pobūdžio smurtinį nusikaltimą prieš tą patį asmenį, nutarė šiaulietį 4 mėnesiams izoliuoti nuo visuomenės ir apgyvendinti jį pataisos namuose.
Tačiau pastarasis teismo sprendimas sukėlė smurto aukos nepasitenkinimą. Ji su apeliaciniu skundu kreipėsi į aukštesnės instancijos teismą, prašydama smurtautojui paskirti bausmę, nesusijusią su laisvės atėmimu.
Moters motyvas – nebuvo vadovautasi teisėtumo bei protingumo principais, neatsižvelgta į jos prašymą neskirti laisvės atėmimo bausmės. Nes ji be vyro neišgyvensianti, nepajėgsianti sumokėti nuomos bei komunalinių mokesčių. Moteris teigia, kad sutuoktinis jos atsiprašė, ji jam atleido ir suprato, kad į policiją nereikėjo skambinti.
Smurtautoją pasiuntė už grotų
Apeliacinės instancijos teisėjų kolegija moters skundą atmetė. Teismas neįžvelgė galimybės taikyti bausmės vykdymo atidėjimą, nes G. U. ankstesni teistumai yra už smurtinio pobūdžio nusikaltimus (o tai jau recidyvas), be to, paskutinis nusikaltimas buvo padarytas teistumui neišnykus, o užfiksuoti administracinės teisės pažeidimai vyrą taip pat charakterizuoja neigiamai. Be to, anksčiau skirtos švelnesnės bausmės jam teigiamo poveikio neturėjo.
Lapkričio 6 dieną G. U. priglaudė areštinė, iš kurios jis bus išvežtas į pataisos namus ir ten praleis 4 mėnesius.
Taigi teisėsaugininkams dabar tenka spręsti dilemą, kaip padėti smurtą patiriančiai moteriai, kuri nuolat kreipiasi į policiją pagalbos, o paskui pati skundžia teismo nuosprendį smurtautojui, siekdama jį sušvelninti.
Specializuotų pagalbos centrų parama – tik dešimtadaliui aukų
Prieš keletą dienų Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojas R. Jagminas, Viešosios tvarkos biuro pareigūnai, Šiaulių miesto ir Šiaulių rajono policijos komisariatų vadovai susitiko su specializuotos pagalbos centro funkcijas Šiaulių apskrityje atliekančios organizacijos – Moterų veiklos inovacijų centro - vadove Salomėja Jasudiene. Anot Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovų, su šia organizacija, teikiančia pagalbą nuo smurto nukentėjusiems asmenims, rengiančia bei įgyvendinančia prevencines priemones šioje srityje, policija bendradarbiauja jau ne vienerius metus.
Pasitarime konstatuota, kad situacija Šiaulių apskrityje dėl smurto artimoje aplinkoje kinta labai nežymiai: nuo metų pradžios šiek tiek sumažėjo pranešimų apie patirtą smurtą, tačiau pradėtų ikiteisminių tyrimų skaičius lieka didelis.
Pasitarimo dalyviai vieningai sutarė, kad sprendžiant šios srities problemas, aktyviau turėtų dalyvauti specializuotos pagalbos centrai, kurių teikiama pagalba šiuo metu realiai pasinaudoja tik apie dešimtadalis smurtą patyrusių asmenų. Tokia situacija susidarė dėl šiuo metu galiojančių įstatymų, kurie policijos pareigūnams suteikia teisę apie smurto artimoje aplinkoje įvykį informuoti specializuotos pagalbos centrą tik esant nukentėjusiojo sutikimui.
Šiuo metu Lietuvos Respublikos Seime yra užregistruotos Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo pataisos, nustatančios, kad specializuotos pagalbos centrai būtų informuojami apie visus smurto artimoje aplinkoje atvejus bei teiktų pagalbą visiems smurtą patyrusiems asmenims.
Parengė Juozas GINKUS