Centrinėje Tailando dalyje dešimties tūkstančių jaunų ančių pulkas klegendamas pasileidžia apsemtų ryžių laukų link. Zigzagais per pievas paukščiai bėga niekieno nevaromi. Vietos ryžių augintojai jas liaudiškai vadina „laukus gaudančiomis antimis“. Ir ne veltui.
Šių paukščių užduotis – nurinkus ryžių derlių, apsemtose ražienose sulesti sraiges ir kitus čia esančius kenkėjus. Be to, pasak šių ančių pulko šeimininko, jos sulesa ir ryžių lukštų liekanas bei priploja žemę taip palengvindamos jos arimą. Toks, iš karto ir kartą perduodamas ančių ganymo būdas ryžių laukuose – naudingas ne tik savo laukus išvalantiems ūkininkams, bet ir pačiam ančių šeimininkui.
„Taip mes sumažiname išlaidas ančių pašarui. Mums jų nereikia šerti, kol paukščiai užauga. O ryžių augintojams paukščiai sunaikina kenkėjus, tad jiems nereikia naudoti tiek daug chemikalų ir pesticidų“, – sako žąsų ančių augintojas Apiwat Chalermklin.
Savaitę kenkėjus gaudžiusios viename ryžių lauke, jaunos antys transportuojamos į kitų ryžių augintojų laukus. Jų Tailande apstu, nes šalis – viena pagrindinių ryžių eksportuotojų pasaulyje. Laukų valymo darbus antys dirba nuo trijų iki penkių mėnesių, o tuomet grąžinamos į fermas, kur deda kiaušinius. Deja, tokiam ekologiškam bendradarbiavimui tarp ryžių ir ančių augintojų pastaruoju metu iškilo grėsmė. Mat Tailandas pastaruosius metus kenčia nuo vis didesnių sausrų, tad daugelis ryžių augintojų susiduria su dideliais iššūkiais plėtojant šią tradicinę žemės ūkio šaką.