Dauguma vaistų gamintojų, suprasdami rinkos padėtį, pacientų poreikius, valstybės lūkesčius, taiko Lietuvai įkandamas kainas. Vis dėlto taip elgiasi ne visi.
Lietuva sunkmečiu stengėsi suvaldyti finansinį nepriteklių – ėmėsi gana drąsaus išlaidų karpymo. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ir Valstybinė ligonių kasa (VLK) nuosekliai ir atkakliai siekė ir siekia mažinti vaistų kainas, intensyviai derasi su jų gamintojais. Kai kurie vaistų gamintojai, pasitelkdami manipuliacijas ligoniais, siekia vaistus Lietuvai parduoti brangiau nei Švedijai.
Visi lygūs, bet yra lygesnių
Amžinės geltonosios dėmės degeneracija (AGDD) yra reta akių liga, kuria Lietuvoje serga apie 10 tūkst. žmonių. Kasmet tokia diagnozė nustatoma apie 500 pacientų. Ši liga svarbi ir skausminga ja sergantiems pacientams – ne mažiau nei ŽIV, įvairios demencijos, diabetas ir kitos.
Įvariomis ligomis sergantiems pacientams atstovauja, jų interesus gina rimtos ir solidžios organizacijos, asociacijos, forumai.
AGDD vardu pasivadinusi draugija buvo įkurta 2009 metais ir iš karto ėmėsi veiksmų – ginti šia liga sergančius pacientus, atstovauti jiems. Vis dėlto draugijos veikla iki šiol susivedė į vieną tikslą – pasiekti, kad brangus farmacinės kompanijos „Novartis Pharma Services Inc.“ vaistas „Lucentis“ („Ranibizumab“) būtų įtrauktas į centralizuotai perkamų vaistinių preparatų sąrašus.
AGDD organizacijai vadovauja Dalia Marija Žižliauskienė, kuri nuo 2009 metų veržliai veikia pacientų vardu. Retorinis klausimas: o gal ji itin aktyviai sprendžia vienos farmacijos kompanijos iškeltus uždavinius?
Nereali kaina
Kovodami už „Lucentis“ įtraukimą į centralizuotai perkamų vaistų sąrašą, AGDD draugijos nariai tarsi pamiršo jų siūlomą preparato standartinės pakuotės kainą – 935 eurus (apie 3 226 litus), kuri šiuo metu Lietuvoje yra didesnė nei Švedijoje, t .y. 802 eurų (apie 2 767 litus).
Sunkmečiu užsienyje „Lucentis“ kaina krito, o Lietuvoje nekito. Veikiausiai dėl geros farmacijos kampanijos „Novartis Pharma Services Inc.“ povandeninės veiklos. Matyt, Lietuvai nereikia mažesnių kainų. O farmacijos kompanijoms labiau apsimoka dirbti su asociacijomis, nei daryti nuolaidas konkretiems realiems pacientams, kuriems iš tikrųjų reikalingi vaistai.
Yra ir kitų vaistų
AGDD draugijos vadovė D. M. Žižliauskienė pabrėžia, kad šiai ligai gydyti yra vienintelis vaistas „Lucentis“, o apie kitas priemones ir pagalbos būdus visai nekalba. Ar AGDD nariams reikia vaisto sąraše, ar jiems reikia sveikatos?
Jei „Lucentis“ bus įtrauktas į centralizuotai perkamų vaistinių preparatų sąrašus, valstybė (visi mokesčių mokėtojai), turėtų mokėti už šią terapiją apie 10 mln. litų per metus. Ar šis preparatas iš tiesų to vertas?
Su panašaus poveikio vaistais „Verteporfinum“ („Visudyne“) nurodytą ligą galima gydyti net keturiskart pigiau nei su „Lucentis“. Vaistas „Verteporfinum“ šiuo metu perkamas centralizuotai ir yra prieinamas Lietuvos pacientams.
Kodėl nesikreipia į gamintojus?
2010 metų rugsėjo 20 dieną sutuoktiniams Žižliauskams suorganizavus mitingą prie SAM, dar kartą reikalauta „Lucentis“ įtraukti į centralizuotai perkamų vaistų sąrąšą. Kodėl AGDD draugija neprašo ir nemitinguoja prie farmacinės kampanijos „Novartis Pharma Service Inc.“? Kodėl neadresuoja jai laiškų dėl medikamento kainos sumažinimo?
Juk draugija ne kartą buvo informuota, kad pateikus mažesnę kainą. „Lucentis“ pagal farmakologinius tyrimus bus reitinguojamas geriau ir turės galimybę būti sąraše.
Deja, pagal pirminius farmakologinius tyrimus, „Lucentis“ toli gražu nėra lyderis, kad patektų į centralizuotai perkamų vaistinių preparatų sąrašus. Ar darydama medicinos sistemos valdininkams akivaizdų spaudimą AGDD draugija ir jos atstovaujama farmacinė kompanija sugebės peršokti kitus ne mažiau svarbius medikamentus? Ar preparatas pateks į sąrašą, o mes eilinį kartą mokėsime už vaistus brangiau? Netolima ateitis tai parodys.
Vieniems padedame, kitus baudžiame
Jeigu valstybė pasiduos farmacijos kompanijos ir AGDD draugijos įtaigai, susiklostys padėtis, kai valstybės biudžetui nepagrįstai mokant brangiau už vaistą „Lucentis“, neišvengiamai būtų skiriama mažiau lėšų kitoms ligoms gydyti skirtiems kompensuojamiesiems vaistiniams preparatams įsigyti.
Maža to, dėl nepakankamų biudžeto lėšų gali būti atsisakoma į kompensuojamųjų vaistų sąrašus įtraukti naujų tam tikromis ligomis sergantiems pacientams itin reikalingų vaistų. Tokiu atveju galėtų nukentėti pacientai, sergantys psichikos, navikinėmis, kraujo ir kraujagyslių ligomis, artritais. Kartu nebūtų užtikrintas tolygus vaistų prieinamumo didinimas, kurio siekia SAM.
Slaptas farmacininkų ginklas
AGDD draugija retoriškai klausia, ar jie gali laukti. Taip manipuliuojama ir daromas spaudimas išspręsti būtent jiems aktualią problemą. O kiti ne mažiau sunkūs ligoniai diskriminuojami. AGDD draugija manipuliuoja šia liga sergančiųjų sveikata ir savo raštuose prašo apsaugoti nuo gresiančio apakimo.
Vis dėlto, užuot prašę to, geriau prašytų farmacinės kompanijos „Novartis Pharma Service Inc.“, kad ši sumažintų kainą bent iki Švedijos lygio.
Ko verti kriterijai, kuriais vadovaujamasi nustatant kompensuojamųjų vaistų sąrašus? Juk vaistas į juos gali būti įtraukiamas be kitų reikalavimų, tik atsižvelgus į prognozuojamą jo kompensavimo įtaką Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto išlaidoms ir PSDF biudžeto finansines galimybes. Vadinasi, jeigu vienai farmacijos kompanijai prireikė, kad kriterijų nebūtų paisoma, ir ji pasinaudoja AGDD draugija, tai tie kriterijai ir nebus taikomi. Nejaugi atkakliai siekianti vaistų kainų mažinimo SAM šiuo atveju pasiduos?
Aiškus atsakymas netenkina
AGDD nėra vienintelė, kuriai rūpi, kad „Lucentis“ būtų kompensuojamųjų vaistų sąraše. Seimo Sveikatos reikalų komiteto (SRK) atstovai taip pat šio klausimo nepalieka nuošalyje. Vos tik kompetentinga SAM komisija išnagrinėja ir įvertina „Lucentis“ galimybes būti įtrauktam į centralizuotai perkamų vaistinių preparatų ir medicinos priemonių sąrašą ir pateikia neigiamas išvadas, iš SRK ateina raginimas tai persvarstyti.
Atrodo, kad kažkas neatsilaiko farmacijos kompanijos ir AGDD spaudimui.
Kodėl? Ar kiekvienas proteguojamas vaistas, kad ir kaip brangiai kainuotų, turi būti perkamas centralizuotai? Ar tai reiškia, kad neigiamas atsakymas nėra atsakymas ir ko nors netenkina Seime?
Nerūpi 10 mln. litų?
SRK pirmininkas Antanas Matulas „Balsas.lt savaitei“ sakė nedaug girdėjęs apie šią problemą. „AGDD draugija ne kartą kreipėsi į ministeriją ir SRK dėl to, kad kai kurioms šios ligos gydymo formoms gydyti nėra nė vieno vaisto, kuris būtų įtrauktas į kompensuojamųjų sąrašą. Kai kurioms kitoms ligoms jų yra net po 10–15. Todėl dabar, mano žiniomis, VLK privalomojo sveikatos draudimo taryba planuoja kurį nors vaistą vis dėlto įtraukti“, – sakė jis.
A. Matulas nepanoro komentuoti, kodėl vaisto gamintojas, nepaisant daug kartų VLK pakartoto raginimo sumažinti gaminio kainą, to nedaro ir tikino nepasiduodąs jokių lobistų spaudimui. „Nieko apie tai nežinau, nekomentuoju. Nesikišame ir jokios įtakos nedarome. Kai visuomeninės organizacijos kreipiasi, mes reaguojame, o šiaip į šį klausimą nesigilinu“, – dievagojosi A. Matulas.
Dabartinėmis sąlygomis didele kaina įtraukus „Lucentis“ į centralizuotai perkamų vaistinių preparatų sąrašą, būtų pažeistas pacientų nediskriminavimo principas, numatytas Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo 1 straipsnyje.
Draugija nenuilsta
Nepanoręs savęs įvardyti „Balsas.lt savaitė“ šaltinis teigė, kad AGDD draugija daro didelį spaudimą sveikatos sistemos valdininkams ir politikams. Todėl valdininkai, vengdami viešumo ir neigiamų protestuotojų emocijų, gali nusileisti ir pažiūrėti pro pirštus į preparato kainą bei nepakankamus farmakologinius įvertinimus, kad „Lucentis“ būtų įtrauktas į centralizuotai perkamų vaistų sąrašą.
Pasak šaltinio, draugija veikia aktyviai, bet mitinguoja tik po valdžios langais ir neatakuoja kainos nenuleidžiančio gamintojo.
AGDD vadovė D. M. Žižliauskienė pati kenčia nuo nepagydomos akių ligos: ji nebegali skaityti ir žiūrėti televizoriaus, moteriai sunku tvarkytis buitį. Pasak jos, dauguma sergančiųjų šia liga yra vyresnio amžiaus žmonės.
„Mums, pensininkams, nusipirkti šią ampulę, kuri kainuoja apie 4 tūkst. litų, iš tikrųjų sunku. Esame atgyvenę savo amžių, bet auginome vaikus ir dirbome savo darbą. Man prižadėta, kad greitai bus galutinis sprendimas. Dabar viskas priklauso nuo sveikatos ministro malonės, jo parašo bei VLK“, – kalbėjo D. M. Žižliauskienė.
Lietuvoje apie AGDD pradėta kalbėti 2007 metais. Bet tuometei Vyriausybei galva dėl to neskaudėjo. „Kai 2006 metais ištiko ta liga, VLK siųsdavo, bet tiktai kai kuriuos, į Rygą, nes ten jau buvo pradėta gydyti. Lietuvoje tai prasidėjo tik po metų“, – pasakojo pašnekovė.
Jei „Novartis Pharma Services Inc.“ slaptasis ginklas – asociacija AGDD su jos vadove D. M. Žižliauskiene pasiteisins, tai bus geras precedentas farmacinėms kompanijoms taip elgtis ir ateityje. Už visa tai mokėsime mes – mokesčių mokėtojai.
TIK FAKTAI
Švedijoje „Lucentis“ standartinė pakuotė kainuoja 802 eurus (apie 2 767 litus), Didžiojoje Britanijoje – 824,4 eurų (apie 2 844 litus), o Lietuvoje – net 935 eurus (apie 3 226 litus).
2009–2010 metais preparato „Lucentis“ kaina Čekijoje ir Vokietijoje sumažėjo 6, Italijoje – 11, Kipre ir Slovakijoje – 21, Suomijoje – 28 proc.