• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pranešimas apie tai, kad mainais už Lietuvos sutikimą Baltarusijoje statomoje Astravo AE montuoti du pigesnius ir neva žymiai saugesnius torio branduolinius reaktorius Minskas siūlo nemokamai tiekti Vilniui perteklinę atominės elektrinės šiluminę energiją, tebuvo skaitytojų pasveikinimas su Melagių diena.

REKLAMA
REKLAMA

Tiesą sakant, šis melas  ne vienam galbūt pasirodė šviesesnis,  nei tikrovė. Vilniečiams, deja, tikrai reikės mokėti už šildymą net ir pradėjus veikti Astravo AE. Baltarusiai tikrai neatsisako planų montuoti šioje jėgainėje rusiškų ВВЭР-1200 reaktorių, kurie dar niekur kitur, net pačioje Rusijoje, nenaudojami, o juos pasistatę netieks nemokamos šilumos į Vilnių. Tiesa ir tai, kad Lietuva turi labai mažai galimybių kaip nors veikti branduolinius Minsko planus. Na o torio reaktorių naudojimo idėja po avarijos Fukušimoje labai gyvai pradėta svarstyti ir pačioje Rusijoje.

REKLAMA

--

Šįryt rašėme, kad branduolinės pramonės aktualijas pristatanti Pasaulio branduolinės asociacijos (WNA, World Nuclear Association) svetainė, remdamasi šaltiniais Baltarusijos Atominės energijos plėtros komisijoje, informuoja, kad Rusijos valstybinis koncernas „Rosatom" rimtai nagrinėja galimybę Astravo AE siūlomus ВВЭР-1200 tipo eksperimentinius reaktorius pakeisti kitais, efektyvesniais ir pigesniais.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak Sankt Peterburge (Rusija) veikiančio projektavimo ir konstravimo instituto „Atomenergoprojekt" atstovų, ВВЭР-1200 reaktoriai šiuo metu dar niekur nenaudojami. „Jei kalbėtume apie aktyviąją reaktoriaus zoną, tai ji iš tikrųjų būtų naudojama pirmą kartą, tačiau ji remtųsi kitose stotyse jau patikrinta baze“, – sakė šio instituto vyriausiasis konstruktorius Genadijus Baniukas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau, WNA žiniomis, už Astravo AE projektavimą, statybą ir eksploatavimą atsakingos Baltarusijos ir Rusijos žinybos šiuo metu nagrinėja kito tipo reaktorių panaudojimo galimybę. Jie taip pat bus eksperimentiniai, tačiau žymiai efektyvesni, pigesni ir, svarbiausia, saugesni, sakoma pranešime. „Rosatom" siūlo baltarusiams torio reaktorius. Juose pagrindinis energijos šaltinis  yra ne uranas, o toris.

REKLAMA

Torio reaktoriuje iš torio izotopo 232 Th susidaro dalomoji medžiaga uranas 233 (233 U). Gamtoje randamas toris yra netinkamas grandininei skilimo reakcijai, todėl torio reaktoriuose naudojamas tik kaip kuro šaltinis. Iš pradžių į torio reaktorių įkraunamas 233U, kuris dalijasi sąveikaudamas ir su lėtaisiais, ir su greitaisiais neutronais.  232Th branduoliui perėmus neutroną, susidarantį skylant 233U, šis branduolys po dviejų b-skilimų virsta 233U branduoliu, taip gaunamas antrinis kuras.

REKLAMA

Kadangi torio reaktoriuose nelieka jų išsiplėtimo, sprogimo ar išsilydymo pavojaus, jie yra žymiai saugesni už kitų tipų reaktorius. Taip pat pigesnė ir jų eksploatacija, sumažėja išlaidos panaudotoms branduolinėms medžiagoms saugoti, nebereikia tiek daug brangių elektrinės apsaugos sistemų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau kol kas torio reaktoriai su retomis išimtimis pasaulyje naudojami tik eksperimentiniais tikslais: vienas nedidelės galios komercinis torio reaktorius veikia tik Indijoje.

Eksperimentinių naujo tipo reaktorių statyba Baltarusijoje gali susidurti su rimtu Lietuvos, nuo kurios sienos Astravo AE yra tik už 20 kilometrų, pasipriešinimu, pastebi WNA. Nors pagal pirminį projektą šioje AE taip pat buvo numatyta statyti eksperimentinius  ВВЭР-1200 tipo reaktorius, torio reaktoriai, nors teoriškai ir saugesni, gali sukelti ne mažesnę oficialaus Vilniaus reakciją. Todėl Minskas,  Baltarusijos Atominės energijos plėtros komisijoje dirbančio šaltinio teigimu, neoficialiai jau pasiūlė Lietuvai politinį ir ekonominį sandorį: mainais už neprieštaravimą dėl torio reaktorių Astravo AE, kurie, kaip skaičiuojama, iki 25 - 30 proc. sumažins jėgainės statybos ir eksploatavimo kaštus, siūlo nemokamai tiekti į Vilnių AE gamybos metu susidarančią perteklinę šilumos energiją. Tam į už maždaug 50 kilometrų nuo AE esantį Vilnių būtų nutiestas aukšto slėgio vamzdynas. Baltarusijos pusė netgi apsiimtų Lietuvos pusėje pastatyti papildomas siurblines.

REKLAMA

Nors baltarusiškos AE statybos prie pat savo sienos perspektyva Lietuvos nedžiugina, iš tiesų, nepaisant skambios retorikos, ji neturi jokių realių galimybių priešintis šiam projektui, sakoma WNA pranešime. Baltarusija nepriklauso ES ir netgi neketina pardavinėti Astravo AE gaminamos energijos su ja besiribojančioms ES valstybėms, taigi Lietuvos inicijuojamas ES draudimas pirkti elektros energiją iš nesaugiomis laikomų AE Minskui neaktualus. Kita vertus, energingos Lietuvos pastangos tarptautiniu mastu kuo labiau kontroliuoti šios jėgainės poveikį aplinkai ir eksplotavimo saugumą kai kuriais atvejais galėtų komplikuoti projekto įgyvendinimą, didintų laiko ir finansinius kaštus. Tačiau ir siūlymas Lietuvai 50 ar dar daugiau metų, kol veiks ši AE, nemokamai tiekti šiluminę energiją Vilniui šildyti yra ekonomiškai pernelyg patrauklus, kad į jį būtų lengvai numota ranka, sakoma pranešime.

Torio reaktoriaus veikimo principai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų