Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas, trečiadienį svarstydamas „Sodros“ reformos įstatymus, pritarė Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pataisai, numatančias, kad didesnes nedarbo draudimo įmokas darbdaviams teks mokėti už terminuotas darbo sutartis.
Tokiu komiteto sprendimu pasipiktino „darbietis“ Mečislovas Zaščiurinskas, pareiškęs, kad taip būtų didinamas darbo jėgos apmokestinimas, o to vengti Lietuvą ragina tarptautinės finansų organizacijos.
Pasak socialdemokrato Algirdo Syso, darbdaviai reikalauja, kad naujame Darbo kodekse būtų galimybė sudaryti daugiau terminuotų sutarčių.
„Jie nori daugiau terminuotų sutarčių. Gerai. O mes sakome už tai mokėkite daugiau, nes žmonės su tokiomis sutartimis dažniau praras darbą“, - BNS sakė parlamentaras.
Dabar nedarbo draudimui darbdaviai moka 1,1 proc. darbuotojo algos. Šis dydis tvirtinamas, kasmet priimant „Sodros“ biudžetą.
Naujojo Darbo kodekso projekte numatyta, kad terminuotos darbo sutartys nuolatiniam darbui ateityje galėtų būti sudaromos, jeigu dėl to bus sutarta kolektyvinėje sutartyje ir tik su penktadaliu darbuotojų. Terminuota sutartis, kaip ir dabar, galėtų būti sudaroma ne ilgiau negu penkeriems metams. Darbdaviai tokiais siūlymais yra nepatenkinti.
Nedarbo socialinio draudimo įstatymo pataisos numato, kad ateityje bedarbiams iki 9 mėnesių ilgėtų bedarbių pašalpos mokėjimo trukmė. Į šią išmoką pretenduotų asmenys, iki įsiregistravimo darbo biržoje turintys ne mažesnį kaip 12 mėn. nedarbo draudimo stažą per 24 mėnesius. Dabar reikalaujamas nedarbo draudimo stažas 18 mėn. per 36 mėnesius. Taip pat siūloma didinti nedarbo draudimo išmokos maksimalų dydį.