Kol ieškomi tėvai, mažamečiai patiria didžiulį stresą. Tėvų paieška, anot gelbėtojų, užtrunka nuo kelių minučių iki kelių valandų.
„Mes randame vaikus, bet nerandame jų tėvų. Viena kartą ieškojom tėvų 45 min, kitą kartą – ieškojom 2,5 val. Vaikas veršklena, turim juo užsiimti, atsigerti duoti ir pamaitinti“, - pasakojo Palangos pajūrio gelbėtojų vadovas Jonas Pirožnikas.
Tėvai, radę vaiką, jį apšaukia
Šią vasarą Palangos paplūdimyje, jūroje, buvo pastebėtas be suaugusiųjų priežiūros besimaudantis berniukas. Jo motina rasta pliaže visiškai girta. Už tokius veiksmus, tėvams gresia atsakomybė netekti vaikų.
Anot gelbėtojo, labiausiai šokiruoja tai, kad tėvai randami apsvaigę nuo alkoholio, o išvydę vaiką ima jį barti, kad šis pajudėjo iš nurodytos jam būti vietos.
„Labiausiai šokiruoja tai, kad mes randame vaiką, bet nerandame tėvų, o kai randame tėvą, jis ateina su alkoholio kvapu ir vaikui kelia pretenzijas, kodėl tu ėjai iš tos vietos, kur aš tave pasodinau ir liepiau tau būti? Jau porai tokių šeimų esame kvietę ir policiją, ir vaiko teisių apsaugos tarnybą.
Šokiruoja dar ir tai, kad jau kokius 4 ar 5 kartus paplūdimiuose pastebime šeimas vartojančias alkoholį, nors į paplūdimį jos atėjo su mažamečiais vaikais ar net kūdikiais ant rankų,“ - sako Palangos gelbėtojų vadas.
Tokių situacijų sprendimas, vaiko tėvų ar už jį atsakingų asmenų paieškos, trukdo tiesioginiam gelbėtojų darbui.
„Jeigu yra skendimas, jokia vaikų paieška mes neužsiimame. Mūsų darbas yra gelbėti vandenyje skęstančius žmones“, - tvirtino J. Pirožnikas.
Tėvams gresia atsakomybė
Klaipėdos vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Rasa Bekėžienė tv3.lt teigė, jog tėvams paplūdimiuose, kaip ir bet kur kitur, neprižiūrintiems savo vaikų – gresia atsakomybė.
„Atsakomybė numatyta administraciniame nusižengimų kodekse, jeigu tėvai neprižiūri savo vaikų. Už tėvų valdžios nepanaudojimą arba panaudojimą priešingai vaiko interesams, tėvams galima skirti įspėjimą arba, jeigu pažeidimas – kartotinis, už tai numatyta bauda nuo 10 iki 100 Eur.
Taip pat, pakartotiniams pažeidimams numatyta priemonė – įpareigojimas tėvams dalyvauti atitinkamose prevencinėse programose”, - tv3.lt sakė R. Bekėžienė.
Jeigu pajūrio gelbėtojai paplūdimyje pastebi pasiklydusį vaiką, o surasti tėvai – apsvaigę nuo alkoholio ar kitų medžiagų, mažametis visų pirma paimamas iš jam nesaugios aplinkos.
„Pirmiausiai praešimas nukeliauja į policiją. Šie visada informuoja vaiko teisių apsaugos specialistus. Tuomet priklausomai nuo situacijos ar pareigūnai jau išsiaiškino įvykį ir paėmė vaiką iš nesaugios jam aplinkos ir pristatė į policijos įstaiga ar ne, mūsų tarnybos specialistai vyksta ten, kur tas vaikutis yra. Važiuojam ir sprendžiam klausimą, kam patikėti vaiką.
Svarbu pasakyti, kad pirmiausiai ieškome giminaičių, artimųjų ar emociniu ryšiu susijusių artimųjų, pavyzdžiui, krikšto tėvelių, ir laikinai vaiką perduodame jų globai“, - pasakojo R. Bekėžienė.
Jeigu su vaikais į paplūdimį atvykę tėvai vartoja alkoholį, bauda jiems gali būti skirta ir už viešosios tvarkos pažeidimą.
„Jei tėvai ne tik neprižiūri vaikų, bet ir vartoja alkoholį, tada galima sulaukti baudos ir iš policijos pareigūnų. Dėl alkoholio vartojimo viešose vietose. Šiuo atveju – paplūdimiuose. Tai – viešosios tvarkos pažeidimas“, - teigė R. Bekėžienė.