Apsiginklavę kirviais, laužtuvais, kirtikliais vagys slėpdamiesi ropoja keliais. Paskui niokodami turtą skuba patekti prie seifų ar kasos aparatų, kur laikomi grynieji. Visą tai užfiksavo nusikaltėlių taikiniu tapusių parduotuvių ir įmonių vaizdo stebėjimo kameros.
Ta pati kamerų užfiksuota ketveriukė atvesdinama į Panevėžio apylinkės teismo salę išklausyti nuosprendžio.
Visi Lietuvos parduotuves ir įmones siaubę vagys užsieniečiai – trys Šiaurės Makedonijos piliečiai ir vienas Albanijos. Jie teismą bandė įtikinti, kad į Lietuvą atvyko kurti verslo.
„Atidaryti kebabinę ir nurodė, kad tik nepavykus šiam planui, besibaigiant pinigams jie ėmėsi nusikalstamų veikų darymo, kad turėtų, iš ko pragyventi“, – komentuoja teisėja Neringa Girnytė.
Tačiau bylos duomenimis ketveriukė užsieniečių jau iš anksto buvo sukurpusi tokį planą. Tam ruošėsi, susipirko įrankius vagystėms. Prisipirko ir moteriškų pėdkelnių. Jų dar nepanaudotų rasta ir per kratas. Tikėtina, kad ruošėsi naujiems nusikaltimams.
„Pėdkelnes nukirpdavo ir vieną jų dalį panaudodavo ant batų, kad nepalikti batų pėdsakų, jie motyvavo tuo, kad batai neišsiteptų, bet mes suprantame, kokiu tikslu naudodavo, o kitą dalį ant veidų, ant galvų“, – teigia prokurorė Justina Vingilytė.
Byloje suskaičiuota, kad kiekvienas teisiamųjų Lietuvoje įvykdė nuo 16 iki 28 nusikalstamų veikų. Lietuvos nepažįstantys atvykėliai rinkosi atsitiktines parduotuves ar įmones įvairiuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose. Dieną nusižiūrėdavo, naktį plėšdavo.
„Buvo veikta organizuotoje grupėje, buvo pasiskirstymas vaidmenimis, taip pat buvo gerai organizuoti nusikaltimai, vykdyti pakankamai intensyviai. Būdavo naktų, kai į įmones būdavo braunamasi netoliese esančias net ne į vieną, o į dvi, o vienu atveju Pasvalyje net į tris netoliese esančias įmones“, – sako N. Girnytė.
Lietuvoje siautėjusių užsieniečių byla net 47 tomų, daugybė epizodų. Procesą sunkino kalbos barjeras.
„Buvo labai sudėtinga su jais bendrauti, kadangi Lietuvoje nėra tiesiogiai į albanų kalbą verčiančio vertėjo, visas bendravimas tiek ikiteisminio tyrimo metu, tiek teisme vyko per du vertėjus, tai yra iš lietuvių į anglų, iš anglų į albanų kalbą“, – kalba J. Vingilytė.
Daugiau nei tris valandas užtruko ir paskelbti nuosprendį. Panevėžio apylinkės teismas Lietuvoje siautėjusiems užsieniečiams skyrė nuo puspenktų metų iki daugiau nei septynerių metų laisvės atėmimo bausmes.
„Bausmės Lietuvoje paskirtos turi būti vykdomos Lietuvoje , bet yra tam tikrų sąlygų, kurios, ne nuosprendžio priėmimo metu sprendžiamos, ateityje gali būti sprendžiama ir dėl bausmės atlikimo perdavimo kitai valstybei, su kuria tie kaltinamieji būtų susiję“, – aiškina N. Girnytė.
Suskaičiuota, kad įmonėms ir fiziniams asmenims padaryta žala siekia daugiau nei 105 tūkstančiai eurų. Maždaug pusė žalos bus atlyginta iš nusikaltėlių slėptuvėse rastų pagrobtų pinigų ir pardavus jiems priklausančius automobilius.