Neramumai Gruzijoje ir Moldovoje rodo, kad Europos Sąjunga (ES) turi aktyviau remti savo kaimynes Rytuose, teigia užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas.
Tai V.Ušackas BNS sakė ketvirtadienį telefonu iš Prahos, kur oficialiai pradedama Rytų partnerystės iniciatyva. Šia programa tikimasi suaktyvinti ES ryšius su Armėnija, Azerbaidžanu, Baltarusija, Gruzija, Moldova ir Ukraina bei paskatinti reformas šiose šalyse.
Pastaruoju metu vis garsiau kalbama, kad šios pokomunistinės valstybės atsitraukė nuo demokratijos ir Europos vertybių.
Tokias kalbas ypač paskatino praeitą mėnesį kilę neramumai Moldovoje po komunistų pergalės parlamento rinkimuose ir įtempta situacija Gruzijoje, kurios opozicija reikalauja prezidento Michailo Sakašvilio atsistatydinimo.
„Aš nemanau, kad šios šalys žengtų atgal Europos vertybių keliu. Manau, kad tai demonstruoja efektyvesnio ES įsijungimo ir paramos poreikį einant per šį trapų, reiklų, bet būtiną politinių ir ekonominių reformų laikotarpį. Mes pasisakome už tai ES būtų daugiau, o ne mažiau“, - BNS sakė V.Ušackas.
Apžvalgininkai teigia, kad ES nėra bendros nuomonės dėl santykių su pokomunistinėmis valstybėmis - kaip ketvirtadienį rašo Briuselio interneto laikraštis „EUobserver“, Rytų partnerystės viršūnių susitikimo deklaracijos paskutinės minutės pataisymai parodo Bendrijos nerimą dėl ES plėtros ir imigracijos klausimų bei senų konfliktų prie rytinės ES sienos.
V.Ušackas sakė, kad reikia būti atviriems pripažįstant, jog partnerystė nėra pažadas dėl narystės ES.
„Bet tai yra visapusiško bendradarbiavimo galimybė, kurią kiekviena šalis išnaudos savo nacionaliniams interesams siekti. Todėl nemanau, kad reikėtų daryti didelę problemą iš to, kad iniciatyva nėra kelias į ES narystę. Šalys, kurios yra išreiškusios siekį tapti ES narėmis, gali pasinaudoti įvairiomis programomis, kurias mes suteiksime, vykdant politines ir ekonomines reformas“, - sakė V.Ušackas.
ES Rytų partnerystės iniciatyvai iki 2013 metų yra numatoma skirti 600 milijonų eurų.