Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininkas Audronius Ažubalis Užsienio reikalų ministerijai (URM) ieškant taupymo galimybių siūlo ne taikytis į ambasadas, o peržiūrėti specialiųjų atašė veiklą.
A. Ažubalis BNS antradienį teigė, kad neatsargu viešai kalbėti apie galimą kelių ambasadų - neoficialios žiniomis, Rumunijoje ir Slovėnijoje - uždarymą.
„Aš manau, kad tokie vieši pareiškimai yra neatsargūs ir neduoda jokios pridėtinės vertės santykiuose su valstybėmis, mūsų partneriais Europos Sąjungoje. Komitete mes preliminariai kalbėjome, kad matome kitų rezervų. Pirmiausia - rimtas ir nuodugnus specialiųjų atašė veiklos ir jų vietos mūsų valstybinės tarnyboje išanalizavimas ir galbūt bandymas jų veiklą padaryti efektyvesne reorganizuojant pačią specialiojo atašė instituciją. Štai čia komitetas mato galimybę ieškoti papildomų lėšų“, - sakė A. Ažubalis.
Anot jo, specialiųjų atašė veikla primena tą, kurią vykdo ambasados, todėl jų atsisakymas būtų adekvati ir lygiavertė alternatyva ambasadų uždarymui.
„Šiuo metu situacija tokia, kad specialieji atašė veikia kaip mini ambasados. Tokių, jeigu neklystu, yra 16 Briuselyje. Tai yra per didelė prabanga Lietuvai dabar. Nes vieno žmogaus išlaikymas prieš keletą metų buvo apie 0,5 mln. litų per metus, gal dabar pakito“, - kalbėjo A. Ažubalis.
Pasak jo, kartais labai lengva atidaryti ambasadą, bet uždaryti be padarinių yra labai sunku.
„Pasakymai, kad va tokia valstybė mums neva mažiau reikšminga ar mes galime kažką uždaryti, tikrai neprisidės prie Lietuvai svarbių ateities ir dabarties klausimų sprendimo. (...) O apie darbuotojų skaičių ambasadose galima diskutuoti ir reikia, ko gero. Bet pirmiausia reikalinga nuodugni analizė“, - svarstė URK vadovas.
Jis pabrėžė neturįs pagrindo netikėti užsienio reikalų ministro Vygaudo Ušacko trečiadienį pasakytais žodžiais, kad URM yra pasiektas 2006 metų finansavimo lygis, o beatodairiškai mažinant biudžetą ši institucija netenka realios įtakos.
„(Mažinant finansavimą - BNS) gali atsitikti taip, kad URM bus egzistuojanti, bet neveikianti institucija. O tokiu sunkmečiu, kada prekybos santykiai, prekybinės sutartys, investicijos, kontaktai paprastai eina per URM, siaurinti vieną ar kitą jos veiklos barą yra labai neatsakinga. Būtų labai gerai, jeigu kitos valstybės institucijos susitrauktų iki 2006 metų lygio“, - dėstė A. Ažubalis.
Jis informavo, kad URK prašo URM balandžio 10 dieną pateikti informaciją šiais klausimais.
V. Ušackas trečiadienį pripažino, kad svarstoma galimybė uždaryti kelias Lietuvos diplomatines atstovybes ir mažinti diplomatų skaičių. Ministras atsisakė nurodyti, apie kokių diplomatinių atstovybių uždarymą kalbama.