• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Nepaimk nieko, tik nuotraukas, nepalik nieko, tik pėdsakus“ – miesto tyrinėjimo moto.

Lietuviškų resursų apie miesto tyrinėjimą yra labai mažai, taip pat ir lietuviškoji Vikipedija pateikia neobjektyvų ir netgi šališką aprašymą apie miestų tyrinėjimą, todėl čia ir toliau cituosiu daugiausia nelietuviškus tekstus (originalo ir lietuvių kalbomis). Lietuviškas žodžių „urban exploration“ vertimas „miesto tyrinėjimas“ skamba kiek keistai, tačiau žodis urban turi kiek platesnę reikšmę, lietuvių kalboje taip pat plačiai vartojami žodžiai urbanizmas, urbanistinis ir t.t.

REKLAMA
REKLAMA

Nenoriu daug rašyti apie tyrinėjimą, tai jau yra padaryta daugybės patyrusių žmonių, tiesiog pacituosiu šių žmonių kalbas, kurios manau leis jums susidaryti teisingą nuomonę. Taigi, kas tas miesto tyrinėjimas? Tai gerai nusakė James Nestor, straipsnyje „The Art of Urban Exploration“: miesto tyrinėjimas yra apžiūrinėjimas ir nagrinėjimas draudžiamų ar retai matomų žmogaus sukurtų struktūrų. Skirtingai nei kiti nuotykių ieškotojai, tokie kaip uolų laipiotojai ar speleologai, miesto tyrinėtojai vengia natūralaus pasaulio aplinkos, stengdamiesi kuo nuodugniau ištirti ir suprasti vidinį veikimą mūsų sukurto pasaulio, matant miesto visuomenę jos realioje, grynoje, nenuspalvotoje, nenulipdytoje ir nepagražintoje būklėje. Tai vidinis miesto turizmas, tačiau be gidų, dviaukščių autobusų, žemėlapių ir ženklų. Tai apie ėjimą ten, kur žmonės neturėtų eiti.

REKLAMA

Wikipedia papildo, pabrėždama atsiradusias tyrinėjimo šakas: miesto tyrinėjimas taip pat dažnai vadinamas kaip infiltracija, nors kai kurie žmonės laikosi nuomonės, kad infiltracija daugiau susijusi su veikiančių ar gyvenamų vietų tyrinėjimu. Miesto tyrinėjimas gali būti minimas kaip draining'as (neverčiamas, tiesiog drenažinių ar kitokių vamzdžių ir kolektorių tyrinėjimas), „miesto speleologija“, „miesto urvų tyrinėjimas“ ar „įsiskverbimas į pastatus“ (tai neturi nieko bendro su angliško žodžio hacking lietuvišku slengo vertimu įsilaužimas, miesto tyrinėjimas neturi nieko bendra su įsilaužimais ar apiplėšimais).

REKLAMA
REKLAMA

Miestų tyrinėjimas (Kurkime.lt nuotr.)Miestų tyrinėjimas (Kurkime.lt nuotr.)

Miesto tyrinėjimas ypač populiarus Jungtinėse Valstijose, nes ši šalis turi labai didelį vadinamojo „pramonės amžiaus“ palikimą. Būtent šioje šalyje daugiausia kuriami žiniasklaidos produktai apie miesto tyrinėjimą – filmai, televizijos laidos, susibūrę didžiausios tyrinėtojų bendruomenės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kodėl vyksta?

Kiekvienas tyrinėtojas turi savų tikslų. Daugelis tyrinėtojų tai daro dėl pažinimo, kaip istorijos mokymosi. „New“ eventually became old (liet. „Nauja“ galų gale tampa sena). Tokios minties vedami tyrinėtojai bando pabūti vietoje tų žmonių, kurie net ir visai nesenai vaikščiojo, dirbo ar gyveno vietoje, kuri šiuo metu yra apleista. Ir šis buvimas nuolat primena apie nesustojamą laiko tėkmę.

REKLAMA

Paliktos kėdės atvirame fabrike, sulankstyti vamzdžiai, kuriais daugiau nebeteka vanduo, ir reguliatoriai kurie daugiau nieko nebevaldo, laikas kai fabrikai dygo vienas po kito ir ištisos bendrijos buvo kuriamos, šeimos gyvendavo arti, kad vyras ir kiti šeimos nariai galėtų lengviau nusigauti į darbą.

REKLAMA

Panašiai taip mato ir galvoja kiekvienas tyrinėtojas atsidūręs apleistoje vietoje, kurioje kažkada, ar visai nesenai virė gyvenimas, darbas. Tai yra ko gero didžiausia dalis miesto tyrinėjimo, kuris vyksta apleistose vietose. Tačiau ne visi miesto tyrinėtojai leidžiasi į keliones pasijausti kitų žmonių vietoje, ar prisiminti istorijos. Ir pačios miesto tyrinėjimo šakos atitolina reikšmę nuo anksčiau minėtosios.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Miestų tyrinėjimas (Kurkime.lt nuotr.)Miestų tyrinėjimas (Kurkime.lt nuotr.)

Nemaža dalis tyrinėtojų vyksta pabūti vietose, kuriose paskutinis žmogus buvo labai senai, ar nebuvo visai. Tai išsyk didina susidomėjimą, nes tai ir yra tikrasis tyrinėjimas („Exploration is the act of searching or traveling a terrain for the purpose of discovery“, liet. „Tyrinėjimas yra ieškojimas ar keliavimas su tikslu atrasti“). Kiekvienas žmogus žino, koks nuostabus yra pažinimo ir atradimo jausmas. Tokiu tyrinėjimu užsiima miesto speleologijos ir kitų šakų tyrinėtojai.

REKLAMA

Neretai žmonės lanko įvairius objektus, su tikslu juos nufotografuoti ar nufilmuoti. Tai taip pat miesto tyrinėjimas, tai gali būti vienintelis, tačiau dažnai tai vienas iš kelių tyrinėtojų tikslų lankyti objektus.

Kur vyksta?

Pagal tai, kur miesto tyrinėtojai lankosi ir tyrinėja, yra atsiradę nemažai šio užsiėmimo šakų.

REKLAMA

Neabejotinai į didžiausią grupę patenka apleistų vietų tyrinėtojai. Tai nebūtinai turi būti 400 metų senumo pilis, ar pusamžiai kariniai statiniai. Daugumą tyrinėtojų nemažiau žavi ir porą dešimčių ar dar mažiau laiko apleisti objektai. Šie objektai populiarūs dėl to, kad į juos tyrinėti yra mažiau sunkumų nei kitų šakų tyrinėjimo objektų. Todėl tokių objektų miesto tyrinėtojai tampa įvairiausi žmonės – istorikai, archeologai, architektai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Miestų tyrinėjimas (Kurkime.lt nuotr.)Miestų tyrinėjimas (Kurkime.lt nuotr.)

Mažesnė dalis miesto tyrinėtojų lanko požemines struktūras – tunelius, kolektorius, vamzdžius. Į juos dažniausiai yra sunkiau patekti, galbūt reikalauja didesnių sugebėjimų ar pasiruošimo, įrangos. Viena iš sudėtingiausių tyrinėjimo šakų yra miesto speleologija.

REKLAMA

Mažiausiai lankomi objektai yra tebeveikiantys, uždaryti ir saugomi objektai. Taip yra dėl savaime suprantamos priežasties, kad tokio objekto tyrinėjimas dažniausiai prasilenkia su įstatymais.

Kaip vyksta?

Dažnai nepagrįstai kaltinami miesto tyrinėtojai dėl kitų žmonių padarytą ar daromą žalą lankomiems objektams. Žinoma, negaliu teigti visų tyrinėtojų vardu, tačiau tikros miesto tyrinėjimo minties vedami tyrinėtojai nedaro jokios žalos lankomiems objektams, nesielgia vandališkai, nedažo graffiti ir jokiais kitais būdais nepažymi savo buvimo pėdsakų, netgi nešiukšlina, išskirtinais atvejais objektus palieka švaresnius nei juos rado apsilankę. Apie lankymą puikiai pasakoja filmo „Echoes of Forgotten Places“ herojai, dalyje „ethics“: mes nedarome nieko, kas pakeistų pastato charakterį, taigi, mes nelaužom nieko, nenuiminėjame nieko, nedarom nieko, kad būtų mažiau malonu čia lankytis kitiems. Aš čia tam kad tyrinėčiau, ne tam kad vandališkai elgčiausi, aš čia ne tam kad ką nors gadinčiau.

REKLAMA

Kai kurių objektų lankymui reikalingas tam tikras pasirengimas ar inventorius.

Miestų tyrinėjimas (Kurkime.lt nuotr.)Miestų tyrinėjimas (Kurkime.lt nuotr.)

Pirmo būtinumo daiktai:

Šviesos, prožektoriai, žibintai: tai daiktas Nr. 1, be kurio verčiau neiti iš namų. Speleologai mėgsta turėti po daugiau nei porą žibintų vienam asmeniui. Miesto tyrinėjime vieno ar dviejų žmogui turėtų užtekti, tačiau grupei žmonių nemažiau dviejų! Galingi ir dideli žibintai dažnai būna naudingi, ypač didelėse erdvėse. Nemažai tyrinėtojų naudoja žibintus dedamus ant galvos. Būti kuo labiau laisvomis rankomis yra didelis privalumas naudojant bet kokį inventorių.

REKLAMA
REKLAMA

Baterijos, elementai: Mažiausia vieną komplektą vertėtų turėti su savimi. Jeigu turite iš viso tik vieną žibintą, atsarginis baterijų komplektas yra būtinas. Taip pat pravartu turėti atsarginį baterijų komplektą fotoaparatui arba vaizdo kamerai.

Miestų tyrinėjimas (Kurkime.lt nuotr.)Miestų tyrinėjimas (Kurkime.lt nuotr.)

Pirštinės: naudinga turėti bet kokias tvirtas darbines pirštines. Niekada nežinote už ko gali tekti pasilaikyti ar į ką atsiremti – tai gali būti stiklo vata, karštas vamzdis ar tiesiog purvas ar kiti nemalonūs ir nešvarūs paviršiai.

Peilis: peilis yra nepakeičiamas: nuo virvių pjovimo iki skaudžios rakšties išsitraukimo. (Lietuvos įstatymai riboja tam tikrų peilių nešiojimąsi, nenusiženkite įstatymams)

Kuprinė: tai gali būti kuprinė ar bet koks krepšys ant peties, priklauso nuo jūsų poreikių, tiesiog tikslas yra inventorių neštis patogiai, ir kaip visada, geriausia kai rankos lieka laisvos.

Apranga: visuomet geriausia apranga, kuri dengia daugiausia kūno, net šiltu oru. Lengva apranga yra privalumas, tai dažniausiai sintetiniai audiniai (pavadinimai prasidedantys poli-). Tokie audiniai daug greičiau išdžiūsta jiems sušlapus.

Miestų tyrinėjimas (Kurkime.lt nuotr.)Miestų tyrinėjimas (Kurkime.lt nuotr.)

Renkantis avalynę svarbiausia yra patogumas, tyrinėjant jums ko gero reikės nueiti nemažą atstumą dažnai neįprastomis ar sudėtingomis sąlygomis. Sausoje aplinkoje rinkitės avalynę storu padu, tai jus apsaugos užlipus ant nepastebėtų aštrių daiktų; verta rinktis avalyne su padu, kuris turės geriausią sukibimą su jums numanomos tyrinėjimo aplinkos grindimis, tai kartais labai svarbu. Jei žadate vaikščioti šlapioje aplinkoje, žinote kad bus apsemta, geriausias pasirinkimas – botai; tiems, kurie nebijo sušlapti tinka ir batai, tačiau liems prisisunkus vandens jie pasunkėja, tokiu atveju geriau apsiauti sandalus.

REKLAMA

Pasirenkami daiktai:

Virvė: priklausomai nuo išvykos rūšies, tai kartais būna būtinybė. Dauguma žmonių visuomet nešiojasi bent vieną trumpą (6-10 m) laipiojimo virvę, ar bent tokią, kuri laisvai išlaikytų žmogaus svorį. Iš virvės nesunkiai ir greitai galima pasidaryti paprasčiausias “ kopėčias" – suriškite po stambius mazgus kas kiekvienus 30 cm. Jeigu lipate nemažus aukščius, pravartu turėti ir pagalbinę virvę.

Respiratorius, dujokaukė: Labai vertingas daiktas tyrinėjant ilgesnį laiką uždaras (ir ne būtinai) patalpas. Gera apsauga nuo smulkių kenksmingų dalelių, tokių kaip asbestas. Tačiau nuo cheminių medžiagų paprastas respiratorius jūsų neapsaugos, reikėtų rinktis patikimą uždarą dujokaukę su atitinkamos klasės filtru. Jei numanote, kad vietovėje kurią tyrinėsite gali būti cheminis užterštumas, verta pagalvoti apie tai indikuojančius prietaisus. Šie įrenginiai gali apsaugoti jūsų sveikatą ar net gyvybę, niekada nepamirškite jų eidami į nežinomas vietas!

Miestų tyrinėjimas (Kurkime.lt nuotr.)Miestų tyrinėjimas (Kurkime.lt nuotr.)

Radijo stotelės: kitaip žinomos kaip racijos, gali būti naudingos, jei tyrinėjate ne vienas. Naudinga pastoviai palaikyti ryšį, o ypač tose vietose, kur yra koks nors eismas ir reikalingas budrumas. Atsiminkite, kad bet kokios racijos sunkiai veikia giliai pastatuose, tuo labiau po žeme.

REKLAMA

Žemėlapiai, planai: dauguma tunelių tyrinėtojų mėgsta nesinaudoti planais iš anksto, nes tai didina tyrinėjimo jausmą. Tačiau kiti mėgsta turėti supratimą kur eiti, kad pamatyti neįprastus dalykus. Kolektoriuose ir vamzdžiuose, niekada nesileiskite nežinomu vamzdžiu žemyn. Net ir naudojantis planais, turėkite mintyse, kad jie ne visuomet būna tikslūs.

Fotoaparatas, kamera: dauguma tyrinėtojų neišeina iš namų be vieno iš šių įrenginių, kai kitiems tuo tarpu nerūpi nuotraukos, tik pati tyrinėjimo akimirka. Dažniausiai tyrinėjamos aplinkos būna tamsios, todėl pasirūpinkite geru apšvietimu arba gerais įrenginiais, kitaip gryžę namo galite labai nuliūsti išvydę rezultatus.

Rašiklis, popierius: darykitės užrašus ir braižykite planus. Tai padaro kalionę daug įdomesnę, ir tai tuo pačiu padės jums atkurti kelionės smulkmenas gryžus, ar pasidalinti savo rezultatais su kitais tyrinėtojais.

Miestų tyrinėjimas (Kurkime.lt nuotr.)Miestų tyrinėjimas (Kurkime.lt nuotr.)

Plastikiniai maišeliai: tokie užsegami ir sandarūs plastikiniai maišeliai labai rekomenduojami drenažo ir kolektorių tyrinėtojams, ir visiems, kurie tyrinėja šlapioje aplinkoje. Tai vienas geriausių būdų išsaugoti jūsų daiktus nesušlapusius ekstremaliomis sąlygomis. Pirmenybė tikriausiai bus skiriama jūsų elektroniniams prietaisams, bei baterijoms ir akumuliatoriams, taip pat rašikliams ir popieriui.

REKLAMA

Paprastai saugoti daiktų nuo drėgmės nereikia.

Vanduo, maistas: butelis vandens visuomet yra gera mintis, ypač jei tyrinėjate karštą vasaros dieną arba tunelyje, kuriame patenka karštų garų. Galite suprasti, kad jums reikia vandens, nuėję nemažą kelią gilyn tuneliu, tačiau jo neturint su savimi reikėtų gryžti tokį patį kelią. Nebūtinai jums gali iškilti problemų dėl vandens, tačiau kogero ištvermė ir malonumas tyrinėti sumažės keliskart.

Ruošdamiesi ilgam tyrinėjimui, taip pat nepamirškite ir maisto. Tyrinėjimas dažnai būna sudėtingesnis nei tiesiog vaikštinėjimas parke, todėl energijos galite pritrūkti greičiau nei tikėjotės, o maistas jūsų kuprinėje jus pamalonins.

Niekada nesinešiokite tyrinėjimo metu daiktų, kurie galėtų sukelti įtarimą aplinkiniams ar net draugiškam sargui, kuris galbūt prieš kelias minutes leido jums vaikštinėti po saugomą teritoriją. Net būdami legaliai tam tikrose vietose, galite sulaukti dėmesio iš aplinkinių, kurie gali iškviesti policiją, o aiškintis jai, manau, nenori niekas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų