Grupei klaipėdiečių nutarus pirmą kartą Lietuvos istorijoje uostamiestyje bei Klaipėdos rajone pasinaudoti Vietos savivaldos įstatymu suteikiama teise surengti visuotinę gyventojų apklausą aplinkosaugos klausimais, nei apklausos iniciatoriai, nei valdininkai dar negali tiksliai atsakyti, kaip turėtų vykti šis procesas, rašo „Vakarų ekspresas“.
Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktorius Aloyzas Každailevičius teigė, jog vėliausiai kitos savaitės pradžioje iniciatyvinei grupei bus išduoti specialūs pagal Teisingumo ministerijos šabloną parengti blankai parašams rinkti. Tą patį tvirtino ir Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos vadovas Česlovas Banevičius.
Iniciatoriams per mėnesį reikės surinkti 10 proc. uostamiesčio (14,3 tūkst.) ir rajono (4,2 tūkst.) rinkimų teisę turinčių gyventojų parašų.
Jei iniciatyvinei grupei pavyktų juos surinkti, tuomet abiejų savivaldybių tarybos privalėtų paskelbti visuotinę gyventojų nuomonės apklausą.
Joje būtų klausiama, ar pritariama šiukšlių deginimo gamyklų statybai Klaipėdos mieste ir rajone, ar pritariama ne šiukšlėmis, o mediena kūrenamų jėgainių statybai, ar pritariama, kad Klaipėdos mieste ir rajone būtų vystoma tik žmonių sveikatai ir aplinkai nekenksminga pramonė, būtų įrengti oro taršą kas valandą matuojantys prietaisai, kurių duomenys būtų skelbiami viešai, skelbiami užterštumo, ligų paplitimo, mirties priežasčių, gyvenimo trukmės žemėlapiai bei statistika.
Idėją pavykus įgyvendinti, apklausą siūloma atlikti rinkimų į savivaldybių tarybas dieną, vasario 27–ąją, apklausos biuletenius pateikiant balsavimo apylinkėse. Apklausa būtų laikoma įvykusia, jei savo nuomonę pareikštų ne mažiau kaip 25 proc. apklausos teritorijos gyventojų.
Viena iš apklausos rengimo iniciatyvinės grupės narių klaipėdietė Virginija Jurgilevičienė teigė, jog bandoma diegti Europos Sąjungos šalyse, JAV, Kanadoje ir kt. demokratinėse šalyse taikomą praktiką.
„Apklausos rezultatai politikams bus patariamojo pobūdžio, bet jie gali turėti įtakos ir investuotojų apsisprendimui. Parašus apklausai vykdyti rinksime kartu su nevyriausybinėmis organizacijomis, profesinių sąjungų atstovais, eisime į butus, kitaip organizuosime parašų rinkimą. Bus suformuotas ir parašų rinkimo štabas“, – dėstė ji.
Jei pavyks surinkti reikiamą skaičių parašų, pagal taisykles, apklausa negalėtų vykti toje pačioje patalpoje, kurioje balsuojama savivaldos rinkimuose.
„Dar aiškinamės, bet greičiausiai bus įmanoma atlikti apklausą kad ir apylinkės patalpose koridoriuje, šalia balsavimo vietos. Tačiau mes ne tik klausime nuomonės, bet ir skleisime informaciją apie žalą, kurią gyventojai patirtų, jei termofikacinėse elektrinėse būtų deginamos atliekos, šiukšlės, nes išsiskiria labai pavojinga cheminė medžiaga dioksinai. Jei kūrentų biokuru – prašom, bet ne šiukšlėmis“, – svarstė V. Jurgilevičienė.
Anot jos, tokias apklausas gali inicijuoti mažiausiai dešimties žmonių iniciatyvinė grupė, nebūtina priklausyti kokioms nors nevyriausybinėms organizacijoms.
„Jei mums pavyktų, atidarytume dar vieną langą į demokratinę visuomenę ir dar labiau atsikratytumėme to posovietinio mąstymo, kai žmonių nuomonė negerbiama, į ją neįsiklausoma, o viskas sprendžiama valdžios koridoriuose“, – vylėsi pokalbininkė.
Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje žadama statyti termofikacinę jėgainę. Tuo metu rajono Taryba dar lapkritį Lietuvos ir Prancūzijos bendrovių norams Dumpiuose statyti atliekas deginsiančią termofikacinę jėgainę nepritarė.