Vasarą dauguma žmonių nori atsipalaiduoti lauke ir pasimėgauti šiltu oru, tačiau šiuo metų laiku tenka susidurti su daugybe kenkėjų, ypač musių ir uodų – temperatūra jų dauginimuisi yra ideali.
Nors ir labai nemalonu, kai šie vabzdžiai skraido aplinkui, tačiau užuot purškę namus aštriomis cheminėmis medžiagomis, pabandykite prie lango ar sode pasodinti tam tikrų augalų, kurių jie itin nemėgsta, rašo express.co.uk.
Pasak Adrianos Camilleri, kenkėjų kontrolės ekspertės iš sodininkystės svetainės „Hoselink“, augalų naudojimas musėms ir uodams atbaidyti yra ne tik veiksmingas, bet ir ekologiškai saugus būdas.
„Kovojant su šiais kenkėjais svarbu suprasti, kodėl jie čia veisiasi, – aiškino ji. – Jie nepuola į namus tyčia, tai tiesiog jų natūrali veikla. Žinodami, kokių augalų šie vabzdžiai nemėgsta, galime tuo pasinaudoti ir juos sulaikyti.“
Nuo uodų ir musių saugo keturi augalai
Levandos
Levandos – gražios violetinės gėlės, garsėjančios itin kvapniu aromatu, kuris labai erzina muses ir uodus.
„Levandos žmones veikia raminančiai, tačiau vabzdžiams jų kvapas atgrasus, – pasakojo A. Camilleri. – Norint kuo geriau išnaudoti levandų potencialą, patariame jas sodinti labai saulėtose vietose, netoli įėjimo į sodą arba prie lauko durų, kad kuo mažiau vabzdžių patektų į vidų.“
Levandose yra linalolio ir linalilacetato, kurie trikdo vabzdžių jutiminį suvokimą, todėl musėms sunku ieškoti maisto, o uodams – rasti žmogų, kurio krauju galėtų pasisotinti.
Ji pataria levandų vazonus laikyti viduje arba sodinti sode prie durų ar po langais.
Serenčiai
Šios ryškiai oranžinės gėlės ne tik suteikia spalvingumo ir namams, ir sodui, bet taip pat yra natūrali vabzdžių atbaidymo priemonė.
Serenčiuose yra junginio, vadinamo piretrumu, kuris veikia musių ir uodų nervų sistemą, o per daug priartėję prie augalų netgi žūva.
Jei serenčius auginate kaip kambarines gėles, laikykite juos saulėtoje namų vietoje, o sode jie puikiai augs šalia rožių arba daržovių lysvių.
„Serenčių kvapas atbaido muses, – sakė ji. – Sodininkai juos sodina tarp pasėlių ir kitų lapinių daržovių dėl jų unikalių augimą skatinančių savybių bei puikios apsaugos nuo kenkėjų.“
Jei turite naminių gyvūnėlių, turėtumėte žinoti, kad šios gėlės yra šiek tiek toksiškos, jei jų nuryjama, ir gali sukelti vėmimą ar viduriavimą, todėl geriausia jas laikyti savo keturkojams draugams nepasiekiamoje vietoje.
Taškuotoji mėta
Tai nedidelis augalas tamsiai žaliais lapais ir neryškiais violetiniais žiedais, pasižymintis stipriu mėtų aromatu, kuris natūraliai atbaido muses ir uodus.
Šiame kvapniame augale yra pulegono, kuris perkrauna vabzdžių jutimo receptorius ir neleidžia jiems orientuotis aplinkoje.
„Taškuotoji mėta yra itin veiksminga vabzdžių atbaidymo priemonė, nes turi labai stiprių, savaime išsiskiriančių aliejų, – aiškino ekspertė. – Pasodinę šį žemaūgį augalą po kitomis sodo kultūromis arba aplink jas, turėsite natūralų insekticidą, padedantį sulaikyti kenkėjus.“
Reikėtų pažymėti, kad taškuotosios mėtos žiedai yra nuodingi ir gyvūnams, ir žmonėms, jei jų nuryjama, todėl geriau jų nelaikyti namuose, jei turite augintinių ar vaikų.
Citrinžolė
Citrinžolės atrodo labai panašiai kaip svogūnai, tačiau skleidžia stiprų citrusinių vaisių kvapą.
Šis augalas puikiai atbaido vabzdžius, nes jose yra didelė citronelės – vieno stipriausių uodus atbaidančių junginių – koncentracija.
„Šiame kvapniame augale yra citronelės aliejaus, kuris dėl savo vabzdžius atbaidančių savybių yra populiarus lauko žvakių ir daugumos vabzdžius atbaidančių priemonių ingredientas“, – sakė ji.
Citrinžolės kvapas trukdo uodams aptikti žmogų ir taip pat atbaido muses.
Citrinžolę geriausia auginti tose vietose, kuriose ilsitės lauke, pavyzdžiui, prie terasos, tačiau jei ją auginate kambaryje, geriausia vazoną laikykite prie lango, kad uodai nepatektų į vidų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!