„Lankymasis tualete dažniau nei kas 3–4 valandas gali būti šlapimo nelaikymo požymis. Nors dažnai manome, kad šlapimo nelaikymo problemos būdingos tik vyresnio amžiaus žmonėms, ši problema taip pat gali paliesti ir jaunus žmones. Jos priežastys gali slypėti ir kasdieniuose ritualuose. Jei nesikreipiame pagalbos laiku, šis sutrikimas gali rimtai paveikti gyvenimo kokybę“, – pasakoja gydytojas.
Su šlapimo nelaikymo problema kur kas dažniau susiduria moterys, negu vyrai. Tam yra labai paprastas paaiškinimas. „Jei moterims silpnesnis raumenynas ir buvo daug gimdymų, tai gali lemti šlapimo nelaikymo problemas. Tuo tarpu vyrai dažniau susiduria su šlapinimosi sunkumais vyresniame amžiuje.“ , – teigia profesorius.
Apie kokias ligas gali perspėti šlapimo nelaikymas?
„Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė pabrėžia, kad, nors moterys dažniau susiduria su šlapimo nelaikymo problema, vyrams ji taip pat gali pasitaikyti, esant tam tikriems sveikatos sutrikimams.„Moterims tai dažniausiai gali reikšti šlapimo pūslės, šlaplės ar šlapimo takų uždegimą. Vyrams – prostatos uždegimą, prostatos hiperplaziją ar sirgimą lytiniu būdu plintančia liga. Šlapimo nelaikymas taip pat galimas ir patyrus stuburo traumą, sergant Alzheimerio liga ar išsėtine skleroze“, – vardina J. Aleknienė.
Vaistininkė pažymi, kad praktikoje pastebi naują žmonių grupę, kuriai ši problema tampa vis aktualesnė.
„Pastebima tendencija, kad su šlapimo nelaikymo problema vis dažniau susiduria žmonės, dirbantys sėdimą darbą, turintys antsvorio ir susilpnėjusius raumenis“, – atkreipia dėmesį vaistininkė.
„Eurovaistinės“ vaistininkė, paklausta, kiek kartų per dieną yra normalu eiti į tualetą pasišlapinti, paminėjo, kad naktį kelis kartus keltis ir eiti į tualetą – nėra geras požymis.
Per dieną žmogus turėtų eiti pasišlapinti iki 6–7 kartų, jei išgeria daugiau vandens. „Tačiau, jei žmogus per naktį prabunda 2 ar daugiau kartų, tuomet tai jau nėra labai gerai“, – atkreipia dėmesį pašnekovė.
Ar nuovargis gali tapti diagnoze?
Kita aktuali „Kviečiame daktarą“ laidos tema – nuovargis. Kai mūsų organizmą ištinka nuovargis, būtina jam leisti pailsėti. Paskendus darbuose ir rūpesčiuose, kartais nepastebime, kaip vieną po kito praleidžiame kūno siunčiamus signalus, prašančius sustoti ir leisti atsikvėpti. Jei tai tęsiasi ilgai ir sistemingai, gali grėsti lėtinio nuovargio sindromas. Plačiau apie tai pasakoja sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ šeimos gydytoja Jurga Dudienė.
„Nuo lėtinio nuovargio kenčiančio žmogaus paveikslą nutapyti nėra sunku. Dažnai tai žmogus, kuris praleidžia daug laiko biure, mažai išeina į lauką pasivaikščioti, nuolat jaučia nerimą bei įtampą dėl darbų, kasdien išgeria daug kavos ir gerokai per mažai vandens.“ , – pasakoja šeimos gydytoja.
Įdomu tai, kad lėtinio nuovargio sindromas dažniausiai diagnozuojamas tik tada, kai visos kitos gyvybinės žmogaus funkcijos veikia idealiai – tai reiškia, jog atlikus visus tyrimus, matoma, kad žmogus fiziškai yra sveikas.
„Tam, kad būtų nustatyta lėtinio nuovargio diagnozė, medikai iš pradžių labai išsamiai ištiria pacientą. Galbūt tai iš tikrųjų yra kokia nors realiai apčiuopiama liga, kurią galima gydyti ir taip įveikti lėtinio nuovargio sindromą. Tik po to, kai įsitikinama, kad organizme visos sistemos veikia gerai, diagnozuojamas lėtinio nuovargio sindromas“, – teigia J. Dudienė
Gydytoja akcentuoja, jog vienas iš svarbiausių mūsų geros savijautos rodiklių – mityba. Kuo ji labiau subalansuota ir praturtinta naudingomis medžiagomis, tuo nuovargis bus lengviau įveikiamas.
„Mūsų maisto racionas turėtų būti visavertis, o maistas – sezoninis. Jeigu tik turime galimybę, valgydami įtraukti daugiau įvairiaspalvių daržovių – tai tik geriau, nes iš daržovių gausime daug mikroelementų. Kalbant apie geležies įsisavinimą, reikėtų stebėti, su kuo ją vartojame. Vartojant geležies turinčius produktus ar maisto papildus, visuomet šalia turėtų būti vitaminas C, folio rūgštis ir B12, nes be jų geležis įsisavinama sunkiau”, – atkreipia dėmesį „Antėja“ šeimos gydytoja.
Daugiau apie šlapimo nelaikymą bei nuovargį – laidoje „Kviečiame daktarą“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!