Sveikos burnos terpė yra šarminė. Ką padaro maistas ir įvairūs gėrimai? Jie mažina burnos pH lygį. Vanduo – ne išimtis. „Daugelis yra girdėję apie pH skalę. Reikšmė nuo 7 iki 14 žymi šarminę terpę. Na, o viskas, kas yra žemiau 7 – rūgštinę. Sveikos burnos pH turi būti nuo 7,4 iki 7,6“, – aiškina gydytojas.
Kas nutinka, kai mūsų burnos terpė tampa rūgštinė?
Ryte daugelis jaučia burnos išsausėjimą, o tuo metu burnos pH siekia vos 6,5. Tai yra reikšmingas nukrypimas nuo normos, galintis pakenkti dantims. „Kai burnos pH yra žemas, organizmas ima mineralus iš dantų emalyje esančių kristalų, kad šarmintų burnos ertmę. Dėl šios priežasties dantys silpnėja, o emalyje gali atsirasti skylučių“, – pasakoja gydytojas.
Vis dėlto profesorius ragina pernelyg nesibaiminti, nes mūsų organizmas geba pats kovoti su rūgštinio pH sukeliamais padariniais.
„Pažeistas emalis gali atsistatyti natūraliai. Seilėse yra tokių pačių mineralų, kaip ir emalio kristaluose. Kai burnos pH tampa šarminis, iš seilių pasisavinami mineralai, kurie padeda atkurti emalį. Gamta viską nuostabiai sudėliojo“, – teigia A. Unikauskas.
Kaip ir mūsų žarnyne, taip ir seilėse yra gerųjų bei blogųjų bakterijų. Gerosios bakterijos ypač prisideda prie dantų sveikatos palaikymo. „Gerosios bakterijos kartu su seilėse esančiais baltymais sudaro junginius, kurie apvelka dantis biologine plėvele. Ši plėvelė apsaugo emalį nuo neigiamų veiksnių, padeda dantims išlikti baltesniems ir sveikesniems“, – atkreipia dėmesį gydytojas.
Balinanti dantų pasta: daugiau naudos ar žalos?
Dantų gydymas nėra pigus, todėl daugelis stengiasi kruopščiai rūpintis dantų ir burnos sveikata. Tačiau kas labiausiai kenkia mūsų pastangoms išlaikyti sveikus dantis ir burnos ertmę?
„Užkandžiavimas, – griežtai atsako A. Unikauskas. – Užkandžiaudami mažinate burnos pH. Kuo rečiau valgysite, tuo ilgiau jūsų gyvybės syvai – burnos seilės – skalauja dantis ir dantenas, saugodami juos.“
Laidoje „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė atkreipia dėmesį, kad vis daugiau žmonių siekia ne tik sveikų, bet ir itin baltų dantų. Daugelis mano, kad tiesiausias kelias tam pasiekti – balinančioji dantų pasta. Tačiau vaistininkė paneigia šį įsitikinimą.
„Balinančios dantų pastos dažnai turi smulkių dalelių, kurios gali braižyti emalį ir jį pažeisti. Be to, jose gali būti peroksido, kuris ne tik minkština emalio kristalus, bet ir pažeidžia dantenas“, – akcentuoja J. Aleknienė.
Vaistininkė taip pat pabrėžia, kad neturint reikiamų žinių ir įgūdžių, nereikėtų patiems bandyti balinti dantų naudojant namie turimas priemones. „Soda, citrinos rūgštis, kosmetinis peroksidas – visa tai labai pažeidžia emalį ir dantenas.“
Norint palaikyti gerą dantų ir burnos sveikatą, svarbu atidžiai rinktis dantų pastą. Vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į šias veikliąsias medžiagas: „Fluoras padeda atstatyti emalį ir apsaugo nuo karieso susidarymo, cinko citratas šalina blogą burnos kvapą, kalcis būtinas bendrai danties ir emalio sveikatai, o alavijas drėkina ir apsaugo dantis.“
Laida „Kviečiame daktarą!“ – šeštadieniais, 09.00 val. per TV3!
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!