• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ukrainos konstitucinis teismas per patį politinių jėgų diskusijų įkarštį dėl Konstitucijos reformos perspektyvų pareiškė, kad Pagrindinio įstatymo pataisos gali būti padarytos nacionaliniame referendume, tik gavus išankstinį parlamento sutikimą.

REKLAMA
REKLAMA

Šis sprendimas smarkiai sumažina galimybes manevruoti prezidentui Viktorui Juščenkai, kuris pasiūlė įtraukti pataisas į išbalansuotą Konstituciją po pastarojo mėginimo ją pakeisti, norėdamas sustiprinti savo įgaliojimus ir tikėdamasis padaryti šias pataisas referendume nedalyvaujant parlamentarams.

REKLAMA

Priimta 1996 metais Konstitucija su 2004 metų pataisomis neleidžia keisti Pagrindinio šalies įstatymo, apeinant nacionalinį parlamentą, kuris yra vienintelė įstatymų leidžiamosios valdžios institucija.

Konstitucinio teismo paaiškinime sakoma, kad liaudis, kaip suvereniteto turėtoja ir vienintelis valdžios šalyje šaltinis, „gali įgyvendinti Ukrainos referendume liaudies siūlymu savo išimtinę teisę nustatyti ir keisti konstitucinę santvarką, priimdama Konstituciją tvarka, kurią nustatė Konstitucija ir įstatymai“.

REKLAMA
REKLAMA

Teismas taip pat išaiškino Konstitucijos straipsnį apie tai, jog liaudis pareiškia savo valią per rinkimus ir referendumus, nurodydamas, kad nacionalinių referendumų sprendimai dėl įstatymų priėmimo yra galutiniai ir jų nereikia patvirtinti Aukščiausiajai Radai.

Opozicijos atstovai jau pavadino teismo sprendimą smūgiu prezidentui ir jo komandai, norėjusiems pakeisti Konstituciją iki 2008 metų pabaigos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai, be abejo, labai griežtas atsakymas tiems prezidento konsultantams, kurie įtikino jį galimybe ignoruoti Aukščiausiąją Radą ir, apeinant ją, pateikti Konstituciją svarstyti liaudžiai“, - sakė žurnalistams opozicinės Regionų partijos atstovė Aliona Lukaš.

REKLAMA

Konstitucijos pataisų būtinybę Ukrainoje suvokia daugelis politikų ir ekspertų, bet politinis susipriešinimas praktiškai paralyžiuotame parlamente ir skirtingos pagrindinių žaidėjų nuostatos neleidžia tikėtis kad greitai bus padarytos Pagrindinio šalies įstatymo pataisos.

Prieš du mėnesius V.Juščenka sudarė Nacionalinę konstitucinę tarybą iš įvairių polinių jėgų ir visuomenės atstovų, kuri pradėjo nagrinėti siūlymus, kaip pakeisti Konstituciją. Prezidentas tada pripažino, jog būtent pagrindiniai prieštaravimai, kurie buvo paaštrinti darant Konstitucijos pataisas 2004 metais, šiandien yra politinio nestabilumo priežastis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų