Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Rusijos ir Ukrainos santykiai visą laiką buvo nestandartiniai. XX amžiuje Ukraina patyrė tris sunkiausius laikotarpius – badą 1921-1923-iaisiais, "golodomorą"- 1932-1933-iaisiais ir didžiules tragedijas 1946-1947-aisiais. Antrasis badas buvo masiškiausias ir labai žiaurus.
Prieš 80 metų, išsiplėtus totalitarinei sistemai, žiauraus bolševikų eksperimento metu buvo paaukota milijonų žmonių, gyvenančių Ukrainoje, gyvybės. Pagal istorikų apskaičiavimus, dėl sovietų valdžios įvykdytų akcijų nuo bado Ukrainoje žuvo septyni-vienuolika milijonų žmonių. Ukraina prarado apie 25 proc. savo gyventojų. Sovietinė sistema labai žiauriai pasielgė su Ukrainos žmonėmis - iš jų buvo atimtos ir viltys, ir gyvenimai. Buvo kreiptasi ir į Jungtines Tautas, kad jos pripažintų 1932-1933 metų badmetį Ukrainoje genocidu prieš Ukrainos tautą. Negalima pamiršti ir politinių represijų 1937-1938 metų

Sovietų sistema sutrypė žmonių likimus, tautos šventoves bei tradicijas ir tikėjimą. Buvo sugriauta tautinė moralė, etiniai pagrindai, pasėtos pražūtingos įskundimų, pavydo bacilos.

Ukrainiečiai nepamiršo savo istorijos ir su didele viltimi pažvelgė į "Oranžinę revoliuciją". Deja, jos vienos, kaip matėme, nepakako pasiekti trokštamiems tikslams. Rytų Ukraina, labiausiai apgyvendinta rusų tautybės asmenų, nusitempė šalį senais keliais Šiaurės imperijos link. Prasidėjęs šalies laisvėjimo procesas nesustoja. Tas sąmonės augimo tempas yra tik pristabdytas ir jis gali prasiveržti nauja banga.

Prisiminus dėl ko V.Janukovičius traukiasi atbulas nuo ES, buvo paaiškinta prezidentei D.Grybauskaitei. Slaptumo grifo telefoniniam pokalbiui su Ukrainos prezidentu nesuspėta uždėti, tad Lietuvos visuomenė sužinojo V.Janukovičiaus mintis: „Ukraina neatlaikė ekonominio spaudimo ir šantažo. Jai buvo grasinama riboti jos prekių importą į Rusiją, ypač iš įmonių Rytų Ukrainoje, kur sukoncentruota didžioji dalis pramonės, kur dirba šimtai tūkstančių žmonių. Vertinama, kad Ukraina patirtų milijardinius nuostolius. Tokias savo sprendimo priežastis nurodė prezidentas V.Janukovyčius per pokalbį telefonu su prezidente šią savaitę“, - BNS sakė J.Neliupšienė.

Kuo buvo kaltinama Julija Tymošenko? Pagrindinis kaltinimas, kad ji nuvyko į Maskvą ir su Rusijos prezidentu V.Putino suderino kai kuriuos ekonominius santykius dėl energetinių resursų įsigijimo. Visai neseniai panašiai tą patį padarė ir V.Janukovičius. Tik klausimas šį kartą buvo dar svarbesnis Ukrainos ateičiai. Pasirinktas "žemas nusilenkimas" šiauriniam kaimynui. Vienasmeniškas... Pagal teisinę logiką dabar šis Ukrainos vadovas turėtų pasikeisti su J.Tymošenko vietomis. Gal jam nesunku būtų priprasti prie kalėjimo aplinkos, nes yra joje beveik porą matų jau buvęs už kriminalinį nusikaltimą. Žinoma, tai tik panašumo priminimas. Nėra Ukrainos valdžioje jėgų, kurios galėtų analogiškai pasielgti. Tačiau, yra besikeičianti ukrainiečių nuomonė, kuri vis labiau svyra ryšių su Europos sąjunga stiprinimo kryptimi. Tad ir dabartinis prezidentas priverstas pagalvoti apie savo ir jo aplinkos ateitį. Tai, kad jis ruošiasi atvykti į žinomą ES renginį Vilniuje - bet kuriuo atveju yra geras ženklas ateičiai. Tai kur kas geriau negu kokios "Kinų sienos" statyba. Europa keičiasi ir Ukraina, kaip jos dalis, negali likti nuošalyje nuo pozityvių, demokratinių procesų. To ir verta palinkėti mūsų istoriniams Pietų kaimynams.

REKLAMA
REKLAMA

Skaitomiausios naujienos




Į viršų