Šalies parlamentas palaimino Baudžiamojo kodekso pakeitimus, pagal kuriuos plėšikams grės laisvės atėmimas iki penkiolikos metų.
Socialiniuose tinkluose plinta vaizdai iš Chersono Ukrainos pietuose. Plėšikaujančius gyventojus vienoje iš miesto turgaviečių užtiko pilietiški žmonės. Pilnus vežimus įvairių prekių jie turėjo grąžinti atgal. Ir tai turbūt švelniausias scenarijus, kaip plėšikams gali baigtis jų poelgis.
Chersone parduotuvę bandžiusį apiplėšti vyrą lipnia juosta prie medžio pririšo patys miesto gyventojai. Ir ne tik pririšo – numovė kelnes ir išspardė užpakalį. Karo ekspertai sako – gyventojų pyktis karo metu natūraliai didesnis.
„Ypač jeigu esi gyvenvietėje, kuri buvo apšaudyta, griuvo namai, žuvo kaimynai, giminės. Žmogus nėra iš akmens, emociškai vis tiek reaguoja, jis išsilieja ant kažko. Ir jei dar tu pamatai, kad kažkas elgiasi ne pagal taisykles, o aš stengiuosi ir mes visi stengiamės“, – teigė karo ekspertas Deividas Šlekys.
Prasidėjus Rusijos karinei atakai prieš Ukrainą, o miestų gatvėms ištuštėjus, sujudo ir plėšikai. Šalies policija juos gaudo, tačiau ir pilietiški gyventojai nesnaudžia.
Melitopolyje, Zaporižės srityje, ukrainietis su pistoletu atbaidė žmones, plėšusius maisto prekių parduotuvę. Teritorinės gynybos savanoriai prie medžio rišo ir plėšiką Ukrainos sostinėje Kyjive. Plėšikai suaktyvėjo ne tik miestuose, kuriuos atakuoja okupantai.
O Ukrainos policijos pareigūnais persirengę Putino pasiuntiniai – marodieriai – taip pat slampinėja po gyvenamuosius namus arba švarina parduotuves.
„Tamsesnė karo pusė, greta viso kariavimo, žūčių, yra dar tokie dalykai, kad kažkas nuo nukauto kario nurenka rūbus arba išardo ginkluotę, plėšia parduotuves, plėšia turtą. To, deja, rasime visų karų istorijoje. Ir akivaizdžiai šitas konfliktas nėra išimtis“, – tikino D. Šlekys.
Nuo šiol plėšikavimas Ukrainoje prilygsta didelio masto nusikaltimui, o plėšikams bei marodieriams grės laisvės atėmimas nuo penkerių iki penkiolikos metų. Tokius Baudžiamojo kodekso pakeitimus priėmė šalies Aukščiausioji Rada.
Visą reportažą ir vaizdus, kaip baidžiami gyventojai, galite pamatyti vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.