Ukrainiečių užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba pakartojo savo šalies poziciją, kad ji nedalyvaus jokiose taikos derybose, kol Rusija nepasitrauks iš visos Ukrainos teritorijos.
Kremlius nori, kad Kyjivas pripažintų Rusijos suverenitetą Kryme, kurį Maskva užgrobė 2014 metais, taip pat pripažintų rugsėjo mėnesį įvykdytą Ukrainos Donecko, Chersono, Luhansko ir Zaporižios sričių dalių aneksiją. Ukraina atmetė šiuos reikalavimus ir tvirtina, kad neves derybų su Rusija, kol Maskvos kariai nepasitrauks iš visų okupuotų teritorijų.
Irake D. Kuleba susitiko su irakiečių kolega Fuadu Husseinu (Fuadu Huseinu). Tai buvo pirmasis Ukrainos pareigūno vizitas Bagdade nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios 2022-ųjų vasarį ir pirmasis Ukrainos užsienio reikalų ministro vizitas per 11 metų.
F. Husseinas atkreipė dėmesį į ilgametę Irako patirtį kalbant apie karus ir konfliktus, taip pat derybų tarp priešiškų šalių, pavyzdžiui, neseniai vykusio Saudo Arabijos ir Irano susitikimo, organizavimo patirtį.
Prieš nutrūkstant deryboms, Bagdade vyko keli Rijado ir Teherano derybų raundai. Vėliau jos buvo atnaujintos tarpininkaujant Kinijai, o praėjusį mėnesį buvo paskelbta, kad abi regioninės varžovės atkurs diplomatinius santykius.
Bagdadas „turi bendravimo su šalimis, tarp kurių tvyro įtampa, patirties“ ir „yra pasirengęs tarnauti taikai“, pirmadienį spaudos konferencijoje sakė F. Husseinas ir pridūrė, kad „Karo tęsimas būtų pavojingas ne tik abiem šalims, bet ir pasauliui“.
Irakas, kaip ir didžioji Artimųjų Rytų dalis, istoriškai yra labai priklausomas nuo grūdų, importuojamų iš Ukrainos, o nuo karo pradžios vartotojai susidūrė su kylančiomis maisto kainomis.
D. Kuleba sakė, kad Ukraina mato „Iraką kaip šalį, galinčią nutiesti tiltus... Rusija yra puolime,.. ir tai yra didžiausia kliūtis kelyje į taiką“.
„Mums reikia, kad Rusija sutiktų su labai paprastu faktu, jog ji turi nutraukti karą ir pasitraukti“, – pridūrė D. Kuleba.
Dabartinė Irako vyriausybė laikoma artima Iranui, kaltinamam dronų tiekimu Rusijai jos karui Ukrainoje. Iranas pripažino siuntęs dronų Rusijai, bet teigia, kad tai buvo prieš karą.
Irakas taip pat palaiko glaudžius ryšius su Jungtinėmis Valstijomis, kurios daro didelę įtaką jo finansų sektoriui. Irako užsienio valiutos atsargos nuo 2003-iųjų JAV vadovaujamos invazijos į Iraką, per kurią buvo nuverstas Saddamas Husseinas (Sadamas Huseinas), laikomos JAV Federalinėje rezervų sistemoje.
Atmesdamas Bagdado pasiūlymą tarpininkauti, D. Kuleba sakė, kad Ukraina tikisi sustiprinti ryšius su Iraku ir kad jo pirmadienio vizitas yra dalis pastangų „iš naujo sukurti Ukrainos ir Irako santykius“.