Šiemet Lietuvoje 79 pluoštinių kanapių augintojai deklaravo 1 069 ha pluoštinių kanapių pasėlių (iš viso 167 laukai). VAT specialistai iš kiekvieno deklaruoto lauko paėmė mėginius THC kiekio tyrimams atlikti. Mėginiai paimti iš 166 laukų, nes vienas buvo užartas – jame kanapės blogai sudygo. Paimti mėginiai išdžiovinti ir operatyviai pristatyti Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratorijai. Visų ištirtų mėginių THC kiekis neviršija 0,2 proc. Beje, tyrimų išlaidas padengia kanapių augintojai.
Visi pluoštinių kanapių augintojai yra įpareigoti auginamų kanapių laukus deklaruoti nepriklausomai nuo to, ar pretenduos gauti tiesiogines išmokas ar ne. Atkreiptinas dėmesys, kad augintojams reikia deklaruoti net sandėlius, kuriuose laikomas nuimtas kanapių sėklų bei stiebelių derlius, taip pat pateikti sutartis su perdirbėjais. VAT specialistai, gavę pranešimų apie augintojus, nedeklaravusius pluoštinių kanapių pasėlių, turi taikyti Administracinių teisės pažeidimų kodekse nurodytą nuobaudą už įpareigojimų nesilaikymą. Primename, kad pagal Lietuvos Respublikos pluoštinių kanapių įstatymą šalyje galima auginti tik įteisintų veislių pluoštines kanapes ir sėti tik sertifikuotą pluoštinių kanapių sėklą, atitinkančią žemės ūkio ministro patvirtintus aliejinių ir pluoštinių augalų privalomuosius kokybės reikalavimus.
Informaciją apie pluoštinių kanapių produktų tiekėjus galima rasti VAT interneto svetainėje adresu http://www.vatzum.lt/uploads/documents/dauginamoji_medziaga/pk_sarasas/2014_09_17_p.kanapi_produkt_tiekju__sraas.pdf.
Į šį sąrašą tarnyba jau įtraukė 39 pluoštinių kanapių produktų tiekėjus.
Pluoštinės kanapės plačiai naudojamos tekstilės, statybinių medžiagų, maisto pramonės, biokuro gamybos srityse. Įvairių šaltinių duomenimis, iš pluoštinių kanapių galima pagaminti net apie 50 tūkst. įvairiausių gaminių. Štai Ukrainos mokslininkai, vykdantys pluoštinių kanapių auginimo ir jų produktų panaudojimo tyrimus, tokių gaminių priskaičiuoja net iki 150 tūkst.