Europos Sąjungos (ES) parama keičia kasdienį Lietuvos kaimo žmonių gyvenimą. Apie tai galėtų papasakoti ūkininkas Vidmantas Doniela, kuris kartu su žmona ir dviem vaikais valdo 80 hektarų mišką bei prižiūri 600 hektarų ūkį, kuriame augina grūdus. ES paramos naudą labiausiai pajuto ūkininko samdomi darbuotojai, dalį darbų nuo šiol atliekantys nauja, modernia technika.
V. Doniela – vienas iš nedaugelio miško savininkų, kurie kreipėsi paramos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos (KPP) priemonę „Miškų ekonominės vertės didinimas“. Ūkininkas pateikė paraišką ir gavo paramą naujoms investicijoms – todėl šiandien ne tik džiaugiasi padidėjusiu pelnu, bet ir pagerėjusiomis darbo sąlygomis darbuotojams.
„Paramos kreipiausi ne tik dėl pelno – pajamos iš miškininkystės sudaro gana nedidelę mano pajamų dalį, – pasakoja 52 metų V. Doniela. Pagal šią priemonę ūkininkas įsigijo naują traktorių, savikrovę priekabą, medienos smulkintuvą ir malkų skaldyklę. Bendra šios technikos vertė – 260.000 litų, kurios 50 proc. kompensuoja ES. – Kreipiausi paramos, nes norėjau ne tik sutvarkyti savo miško valdas, bet ir pagerinti kraštovaizdį, kad miškas būtų gražus ir tvarkingas. Be to, nauja technika svarbi ir mano 5 samdomų darbuotojų kolektyvui - sumažinsime rankų darbą, padidės darbo našumas, dirbti bus saugiau. Tik miške dirbęs žmogus gali suprasti koks alinantis ir sunkus tai darbas – nauja technika mums buvo labai reikalinga“.
Paraiškos teikiamos pagal dvi veiklos sritis
Paramos pagal KPP priemonę „Miškų ekonominės vertės didinimas“ gali kreiptis privačių miškų savininkai, jų asociacijos, taip pat savivaldybės bei jų asociacijos, kurios planuoja investuojanti į ne mažesnį kaip 1 hektaro miško valdos plotą.
Pareiškėjai paramos gali kreiptis paramos pagal dvi šios KPP priemonės veiklos sritis. Pagal pirmąją veiklos sritį remiamas mažos ekonominės vertės medynų (jaunuolynų) ir krūmynų pertvarkymas bei jaunuolynų ugdymas (parama neteikiama iškirstiems miškams atsodinti). Taip pat gali būti kompensuojamos miškotvarkos projekto bei kitų šiai veiklos sričiai įgyvendinti reikalingų planavimo ir projektavimo dokumentų) parengimo išlaidos bei tokių projektų viešinimo išlaidos.
Pagal antrąją veiklos sritį remiamas miško kirtimo, apvaliosios medienos bei biokuro (medienos kuro) ruošos modernizavimas. Parmos gavėjams gali būti dalinai kompensuojamas naujos technikos ir įrangos įsigijimas. Miško savininkai gali pirkti motorinius pjūklus ir krūmapjoves, medienos ištraukimo traktorius, savikroves priekabas, medvežius, miškavežius, medkirtes, biokuro ruošos ir kitą techniką. Taip pat pagal šią veiklos sritį finansuojamos miškotvarkos projekto parengimo išlaidos, bendrosios išlaidos (finansuojama bendrųjų išlaidų suma be pridėtinės vertės mokesčio gali būti ne didesnė kaip 10 000 Lt) bei projekto viešinimo išlaidos.
Kompensuojama – iki 60 proc. tinkamų projekto išlaidų
„Priklausomai nuo to, pagal kurią veiklos sritį planuojate teikti paraišką – skirsis ir paramos dydis. Pagal pirmąją veiklos sritį vienam projektui įgyvendinti galima gauti iki 172.640 litų, pagal antrąją - maksimali galima paramos išmoka - 690.560 litų. Taip pat galima kreiptis paramos pagal abi veiklos sritis, tačiau tokiu atveju didžiausia paramos suma bendram projektui įgyvendinti negali viršyti - 690.560 litų“, – apie paramos dydį informuoja Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) Kaimo plėtros programų departamento vyriausioji specialistė Alina Makevičienė.
Pagal pirmąją veiklos sritį kompensuojama iki 60 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų mažiau palankiose ūkininkauti vietovėse bei „Natura 2000“ teritorijose. Kitiems pareiškėjams, besikreipiantiems paramos pagal antrąją veiklos sritį, kompensuojama iki 50 proc. visų tinkamų išlaidų. Likusią išlaidų dalį miško savininkai dengia savo ar skolintomis lėšomis.
Paraiškas pagal KPP priemonę „Miškų ekonominės vertės didinimas“ miškų savininkai šiemet dar gali teikti NMA teritoriniuose skyriuose pagal projekto įgyvendinimo vietą iki gruodžio 31 d.
Daugiau informacijos apie šią priemonę, paraiškų administravimo bei mokėjimo prašymų teikimo tvarką galite rasti: www.paramakaimui.lt, www.nma.lt, www.zum.lt, teirautis tel. 1841, (8~5) 2526999, el. paštu [email protected].
PAREIŠKĖJŲ DĖMESIUI
Šių metų lapkričio 8–12 d. renkamos paraiškos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programos priemonės „Žemės ūkio produktų perdirbimas ir pridėtinės vertės didinimas“ pirmąją veiklos sritį „Žemės ūkio produktų perdirbimas ir rinkodara“.