• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ūkininkai skaičiuoja, kad dėl išaugusių trąšų ir degalų kainų brangs grūdai ir kiti maisto produktai. Anot jų, šiemet derliaus pertekliaus nebus. Todėl ūkininkai pataria gyventojams maisto nešvaistyti, o taupyti. 

Ūkininkai skaičiuoja, kad dėl išaugusių trąšų ir degalų kainų brangs grūdai ir kiti maisto produktai. Anot jų, šiemet derliaus pertekliaus nebus. Todėl ūkininkai pataria gyventojams maisto nešvaistyti, o taupyti. 

REKLAMA

Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius pastebėjo, kad žemės ūkis turėjo iššūkių dar ir prieš karą Ukrainoje, brango trąšos ir degalai. 

„Šiuo metu grūdų kaina palyginti su pernai metais išaugo bveik dvigubai. Tačiau taip pat augo ir trąšų kainos, jos šiuo metu 5 kartus didesnės nei pernai. O degalai pabrango 3 kartus. 

Ūkininkai skaičiuoja, kad grūdų auginimo sąnaudos gali nepadengti kainos, už kurią jie bus parduoti. Todėl dalis ūkininkų šiemet planuoja sėti mažiau javų. Be to, panaši situacija ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Tad ne tik Lietuvos, bet ir kitų šalių ūkininkai šiemet sės mažiau javų. Todėl tikėtina, kad šiemet ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje javų derlius bus mažesnis,“ – sakė ūkininkų atstovas. 

Lietuvoje grūdų užteks, bet kitose šalyse gali imti trūkti 

Anot R. Juknevičiaus, pasaulinėje rinkoje grūdai gali tapti deficitine preke. 

REKLAMA
REKLAMA

„Vis tik Lietuva savo poreikiams grūdų tikrai užsiaugins, jų netrūks. Bado Lietuvoje nebus. Tačiau parduotuvių lentynose galime rasti mažesnį prekių asortimentą ne tik todėl, kad taikomos sankcijos Rusijai ir Baltarusijai ir iš ten nebegauname produktų. Kai kurių prekių galime nebegauti ir iš Vakarų, nes trūkinės tiekimo grandinės, brangs produktai. 

REKLAMA

Ne tik grūdai šiemet bus brangesni, bet ir daržovės, joms užauginti reikalinti tie patys komponentai – trąšos, degalai. Kai auga gamybos komponentai juos turi padengti arba ūkininkai, arga galutiniai vartotojai. Dažniausiai taip jau atsitinka, kad už produktų pabrangimą susimoka pirkėjai,“ – komentavo R. Juknevičius. 

Kooperatyvo „Šiaulių aruodas“ valdybos pirmininkas Virgilijus Ivoškevičius irgi patikino, kad Lietuvoje grūdų netrūks. 

REKLAMA
REKLAMA

„Grūdų užauginame pakankamai. Niekas jų neeksportuos tiek, kad grūdų nebeliktų Lietuvos gyventojams. Žinoma, kaina išaugs. Tačiau ūkininkai jau ieško būdų, kaip sutaupyti trąšoms. Vietoje jų stengsimės naudoti kitas priemones – šaliąsias trąšas, organinius mišinius, kurie vis tiek leistų užauginti pakankamą kiekį grūdų. Tačiau dėl išaugusių žaliavų kainų grūdų derlius gali būti mažesnis ir prastesnės kokybės. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kol kas sudėtinga pasakyti kokį grūdų derlių turėsime, viskas priklausys ir nuo oro sąlygų. Žinoma, tikimės, kad aukštesnės grūdų kainos padės ūkininkams kompensuoti išlaidas trąšoms ar degalams. Viskas paaiškės tik rudenį, nes grūdų kainos šiuo metu ir kyla, ir krenta. Tuo metu trąšos tik brangsta,“ – sakė V. Ivoškevičius. 

Anot jo, pasaulinėse rinkose nebebus grūdų pertekliaus, mažesni kiekiai grūdų nuguls į atsargų aruodus. 

REKLAMA

Maisto švaistymui nebeliks? 

Pasak ūkininkų atstovo R. Juknevičiaus, kainą lemia pasiūlos ir paklausos santykis. 

Rusija, Baltarusija ir Ukraina būdavo tos šalys, kurios eksportuodavo maisto produktus. Dabar Rusijai ir Baltarusijai taikomos sankcijos, o Ukraina iš eksportuojančios šalies tapo ta, kuriai turime padėti visais atžvilgiais. Ir tos pagalbos Ukrainai reikia ne tik karo metu, jos reikės ir karui pasibaigus. 

REKLAMA

Tad pasaulyje maisto produktų paklausa išaugs, o pasiūla palyginti su pernai metais bus sumažėjusi. Ekonomiškai silpnoms šalims, maisto produktai gali tapti per brangūs, jos negalės mokėti nustatytos kainos. O jeigu valstybėse ims trūkti maisto, žmonės ių jų emigruos, išaugs ekonominių migrantų skaičius,“ – prognozvo R. Juknevičius. 

Anot jo, jeigu valstybė turi maisto perteklių, jo užtenka ir organizacijoms, kurios padeda skurdžiau gyvenantiems žmonėms, o jeigu maisto ims trūkti, paramos organizacijoms pasirūpinti žmonėmis bus sudėtingiau. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mūsų šalyje valstybė sugebės pasirūpinti ir skurdžiai gyvenančiais, maisto visiems užteks. Tačiau reikia nusiteikti, kad teks taupyti ir nebešvaistyti maisto. Jį išmesti bus per didelė prabanga,“ – sakė ūkininkų atstovas. 

Duona jau pabrango 

Kepalas duonos, ištrauktas iš vienos Panevėžio kepyklos krosnies, dar neseniai kainavo eurą trisdešimt. Dėl į viršų šovusios infliacijos neseniai jis pabrango 10 centų, o Rusijai užpuolus Ukrainą verslininkai nemato kitos išeities, kaip tik kainą vėl didinti. 

REKLAMA

„Šią praėjusią savaitę mums pabrango 35 proc. kvietiniai miltai, tad turime branginti produkciją 7 proc.“, – tikino „Velželio duonos“ direktorius Vaidas Baranauskas. 

Miltus įmonė perka iš vietinių malūnų. Dar vasarą už toną ji esą mokėjo 500 eurų, o dabar jau 1200 eurų. 

„Čia išvis kosminės kainos, mes dabar negalim nieko nuspėti ir galvoti į priekį. Gyvenam savaitės, dviejų savaičių tendencijom. O kas bus, negalim pasakyti“, – teigė V. Baranauskas. 

REKLAMA

Kita, Šiauliuose įsikūrusi kepykla, duonos produktus jau kiek anksčiau pabrangino 20 procentų. 

„Mes nebegalime planuoti branginti, nes duona darosi prabangos prekė“, – sakė „Verbūnų duonos“ direktorius Eugenijus Dajoras. 

Įmonės direktorius irgi vardijo, kad didina sąnaudas, jau nekalbant apie elektros, dujų ir pačių grūdų kainas. 

„Ir priedai, ir razinos brango, mielės, cukrus. Nėra tokio produkto, kuris nebūtų brangęs. Ir brangimas ženklus, nuo 50 iki 70 proc.“, – aiškino E. Dajoras.   

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų