Ūkininkai prieš mėnesį prie Seimo krovė mėšlo maišus, dalijo pieną ir liejo nepasitenkinimą žemės ūkio ministru Kęstučiu Navicku. Šie žemdirbiai kaltina ministrą ūkininkų žlugdymu ir nesusitvarkymu su pareigomis. Po tokių ūkininkų protestų opozicija šiandien antrąkart ministrui surengė interpeliaciją. Ne tik opozicija, bet ir kai kurie valdantieji reikalauja ministrą trauktis iš pareigų.
„Situacija tikrai sudėtinga, ūkininkai išgyvena krizę. Tokio chaoso, tokios krizės žemė sūkyje nebuvo“, – kalba Seimo narys, frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Kęstutis Mažeika.
„Pasakoja apie kažkokią šaldytuvo politiką Žemės ūkio ministerijoje, kalbėjo, kad ketina dirbti dar vieną kadenciją, atrodė, kad žmogus kalba apie Marsą, o ne Lietuvos žemės ūkį“, – teigia Seimo narys, valstietis Giedrius Surplys.
„Maždaug pusantrų metų ministras nedalyvauja Seimo Kaimo reikalų komiteto posėdžiuose, atsiunčia kitus asmenis, dabar daugiausia kalbama apie pasėlių deklaravimą, vakar apie tai kalbėjome daugiau valandos, ministras nepasirodė, tai apie ką kalbame?“ – sako Kaimo reikalų komiteto pirmininkas, liberalas Viktoras Pranckietis.
Pernai birželį Navickas jau atlaikė vieną opozicijos surengtą interpeliaciją, tad ir šiandien, turėdamas premjerės Ingridos Šimonytės paramą, jaučiasi ramus ir neabejoja, kad išsaugos ministro kėdę.
„Nusiteikęs konstruktyviai, kažkokių didelių emocijų neturiu. Neturiu jokių abejonių, norėčiau, kad procesas praeitų, jis nėra malonus, praeis“, – sako K. Navickas.
Ūkininkai skundžiasi, esą ministras neatstovauja jų interesų, nepadeda išsikapstyti iš žemų pieno supirkimo kainų krizės, griežtina ekologinius reikalavimus ir taip sunkina ūkininkavimo sąlygas. Opozicija ministrą remia prie sienos ir dėl stringančio pasėlių deklaravimo. Premjerė Ingrida Šimonytė yra sakiusi, kad ministro likimas priklausys nuo to, kaip sklandžiai pavyks ūkininkams deklaruoti pasėlius, tačiau likusią ūkininkų ir opozicijos kritiką atmeta.
„Ministras nekaltas dėl ES žalio kurso ir vyriausybės programos“, – tvirtina Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.
Ir kiti valdančiosios koalicijos partneriai nepalaiko interpeliacijos ministrui.
„Interpeliacijai dabar ne laikas, palaikyti jos nesirengiame, neatmetu, kad gali atsirasti viena atskira nuomonė“, – kalba Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Kai kuriems opozicijos atstovams nedalyvavus balsavime dėl interpeliacijos ministrui Navickui, valdantiesiems pavyko jį išsaugoti poste. Ministro darbais nepatenkinti ūkininkai neslepia apmaudo, tokia baigtimi.
„Spjūvis į veidą, viskas, paprastai pasakysiu. Nuomonė aiški jo ir darbai jo kokie? Deklaracija prasideda, dvi savaitės prarastos, aiškus darbo įvertinimas, nesugeba organizuoti darbo normaliai“, – teigia Kelmės ūkininkų sąjungos vadovas Martynas Puidokas.
Ūkininkai neslepia, kad žlugus antrai Navicko interpeliacijai, jie ir toliau rengs protestus ir grasina naujomis kelių blokadomis vis arčiau Vilniaus.