Artėja maloniausias metų laikas – jau netrukus spaudos puslapius užplūs prognozės kitiems metams. Žinoma, daugiausiai jų sulauksime gruodį, bet tas metas jau prasideda, rašo Businessinsider.com. Neseniai Šveicarijos banko UBS ekonomistų konada pateikė savo prognozes ateinantiems 2012 ir 2013 metams. Siūlome su jomis susipažinti.
Ekonomistai išskiria tris pagrindines sritis.
Valstybių sukrėtimai: tai reiškia daug dalykų – ne tik euro zonos krizę, bet ir tokių grupių kaip ,,Arbatėlės judėjimas” ar ,,Užimkime Volstritą” iškilimas, kuris sutapo su išrinktų politikų populiarumo mažėjimu. Silpnos vyriausybės toliau priiminės blogus politinius sprendimus, kurie turės daugybę ekonominių pasekmių.
Pertekliniai pajėgumai: pasaulis yra apipiltas įsivaizduojamų pajėgumų pertekliumi, tai ypatingai matyti išsivysčiusiose šalyse, kur nedarbas muša rekordus. Visgi gamybos pajėgumai vis dar išliks silpni ir trukdys atlyginimų augimui, taigi ir ekonomikos augimas bus netolygus. Dėl tos pačios priežasties infliacija taip pat nebus problema.
Kylančios rinkos: tai aiškiausia sritis iš visų trijų. Pagrindinė išvada – stipresni finansai ir geri ekonominiai pamatais leis kylančių rinkų šalims toliau augti.
Pagrindinės prognozės:
Pasaulinis BVP augimas 2012 sieks 3,1 proc., 2013 metais – 3,4 proc.
Euro zoną kitų metų pradžioje apgaubs recesija. 2013 metais jai prognozuojamas vos 1 proc. augimas.
JAV išvengs nuosmukio ir augs atitinkamai 2,3 ir 2,7 proc.
Kylančių rinkų šalys naudos fiskalinius ir monetarinius stimulus taip išlaikydamos savo augimo tendenciją.
Pasaulio valstybių centriniai bankai monetarinę politiką laikys pakankamai laisvai. FED pakels palūkanų normas tik 2013 metų antroje pusėje.
Didžiausią riziką kels euro zonos problemų suintensyvėjimas.
Nauda iš to – daug labiau koordinuota globali ekonominė politika.