Ataskaitoje pateikiami naujausi atsinaujinančios energijos naudojimo augimo duomenys, šalims siekiant įgyvendinti išmetamųjų teršalų mažinimo tikslus, kad pažabotų klimato kaitą ir užsitikrintų alternatyvius energijos šaltinius po stambios dujų eksportuotojos Rusijos invazijos į Ukrainą 2022 metų vasario mėnesį.
„Rekordiškai išaugus vėjo ir saulės energijos apimtims, 2022 metais elektros energijos gamybos emisijų intensyvumas pasaulyje pasiekė žemiausią lygį“, – kasmetinėje „Global Electricity Review“ apžvalgoje teigė klimato ir energetikos ekspertų grupė „Ember“.
Vėjo turbinų ir saulės baterijų generuojamos energijos, padedančios lėtinti planetos atšilimą skatinančių išmetamų teršalų augimą, dalis padidėjo iki 12 proc., palyginti su 10 proc. dalimi 2021 metais ir 5 proc. 2015-aisiais.
Ekspertai apskaičiavo, kad atsinaujinantys šaltiniai, įskaitant branduolinę energiją, sudarė 39 proc. pasaulinės elektros energijos.
Likusi energijos dalis buvo gauta iš iškastinio kuro, kurį deginant išsiskiria planetos klimato atšilimą skatinantis anglies dioksidas: naftos, dujų ir anglių, kurios buvo didžiausiu energijos šaltiniu, sudariusiu 36 proc. dalį.
Elektros poreikiui toliau augant, anglių kasyba išaugo 1,1 proc. – lėčiau nei tikėtasi, pažymėjo „Ember“.
Mokslininkų ir Tarptautinės energetikos agentūros (TAE) teigimu, šio iškastinio kuro naudojimas turi būti smarkiai sumažintas, kad būtų pasiektas itin svarbus tikslas – apriboti visuotinį atšilimą iki 1,5 laipsnio pagal Celsijų.
2021 metais JT COP26 aukščiausiojo lygio susitikime šalys susitarė palaipsniui atsisakyti anglių – taršiausio iškastinio kuro, tačiau pažanga kol kas yra ribota, o šiuo metu planuojamos naujos anglimis kūrenamos jėgainės, ypač Indijoje ir Kinijoje.
„Prognozuojame, kad 2023 metais sumažės iškastinio kuro gamyba <...> su didesniu kritimu vėlesniais metais, kai vėjo ir saulės energijos apimtys toliau augs“, – teigė „Ember“.
„Tai reikštų, kad 2022 metais pasiektas išmetamų teršalų emisijų „pikas“. Nauja mažėjančios energetikos sektoriaus emisijų era artėja“, – prognozuoja ekspertai.