Rūkymas pakenkia žmogui per keliolika minučių, o ne metų, praneša BBC, remdamasi JAV mokslinio tyrimo rezultatais.
JAV moksliniame žurnale „Chemical Research in Toxicology“ publikuotame tyrime teigiama, kad vėžį sukeliantys chemikalai susiformuoja iš karto surūkius cigaretę.
Prieš rūkymą kovojanti organizacija „Ash“ pavadino tyrimo rezultatus „šiurpinančiais“. Pasak jos, tai ir įspėjimas, kad mesti rūkyti niekada nėra per vėlu.
Jau seniai buvo žinoma apie ilgalaikį rūkymo poveikį, pasireiškiantį širdies ligomis ir įvairiomis vėžio formomis. Šiuo tyrimu tvirtinama, kad žmogaus kūnui žala pasireiškia iš karto surūkius pirmąją cigaretę.
Mokslininkai tyrinėjo su vėžiu siejamų cheminių junginių – policiklinių aromatinių angliavandenilių (PAH) – kiekį. Tyrime dalyvavo dvylika rūkalių.
PAH buvo įdėtas į tyrimo dalyvių cigaretes. Po modifikacijos kūne cheminis junginys pavirto į kitą cheminę medžiagą, kuri kenkia DNR ir yra siejama su vėžiu.
Tyrimas atskleidė, kad šis procesas truko tik 15-30 minučių.
„Beveik visi žino, kad rūkymas gali sukelti plaučių vėžį, bet šis tyrimas yra šiurpinantis, nes jis parodo, kaip anksti šis procesas prasideda – ne per 30 metų, bet per 30 minučių surūkius vienintelę cigaretę, – teigia „Ash“ politikos ir tyrimų direktorius Martinas Dockrellas. – Šis procesas prasideda anksti, tačiau niekada nėra vėlu mesti rūkyti, ir kuo greičiau jūs mesite, tuo greičiau pradėsite mažinti žalą“.
Tyrimą finansavo JAV Nacionalinis vėžio institutas.