• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuolat vartojami greitojo maisto produktai sukelia į rūkymą ar narkotikus panašią priklausomybę, verčiančią valgyti dar daugiau, tvirtina JAV mokslininkai.

REKLAMA
REKLAMA

Scrippso instituto Floridoje (JAV) mokslininkų atliktas tyrimas atskleidė, kad mėsainiai, bulvių traškučiai, dešrelės ir kai kurie kiti greitojo maisto produktai „užprogramuoja“ žmonių smegenis reikalauti kuo daugiau cukraus, druskos ir riebalų turinčio maisto, skelbia „Telegraph.co.uk“.

REKLAMA

Tyrėjų atlikti bandymai su žiurkėmis liudija, kad nuo greitojo maisto joms išsivysto priklausomybė, panaši į tą, kurią žmonėms sukelia heroinas ir kokainas. Pasak mokslininkų, šio tyrimo rezultatai neįrodo tiesioginio greitojo maisto ir dabartinės žmonių nutukimo epidemijos ryšio, tačiau jie atskleidė, kad perteklinis labai kaloringo maisto vartojimas smegenyse gali aktyvuoti į priklausomybę panašius neurologinius mechanizmus.

REKLAMA
REKLAMA

Žurnalo„Nature“ interneto svetainėje paskelbtoje Scrippso instituto tyrėjų publikacijoje pirmą kartą keliama prielaida, kad mūsų smegenys į greitąjį maistą gali reaguoti lygiai taip pat, kaip į narkotikus.

Tyrimo vadovas daktaras Paulas Kenny pareiškė, kad beveik 3 metus trukęs tyrimas patvirtino, jog greitasis maistas pasižymi priklausomybę skatinančiomis savybėmis. „Nutukimas gali būti neįveikiamo noro valgyti pasekmė. Gydymo būdai, taikomi kitoms priklausomybės formoms, tarp jų narkomanijai, gydyti, šiuo atveju gali būti labai naudingi“, -sakė jis. Pasak mokslininko, naujasis tyrimas atskleidė, kas vyksta bandomųjų gyvūnų smegenyse, kai jiems laisvai prieinamas riebus ir kaloringas maistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tyrimo metu laboratorinės žiurkės buvo padalintos į 3 grupes. Pirmoji gaudavo normalų sveiko maisto kiekį, antroji – ribotą kiekį greitojo maisto produktų, o trečioji galėjo neribotai ėsti riebius mėsos produktus, pyragėlius su varške, pigius biskvitinius kepinius su užpilu  ir šokoladinius užkandžius. Po tam tikro laiko buvo konstatuota, kad maistas neturėjo jokio neigiamo poveikio žiurkėms iš dviejų pirmųjų grupių. Tačiau trečiosios grupės žiurkės greitai nutuko ir įprato persiėsti.

REKLAMA

Kai mokslininkai elektroniniu būdu stimuliuodavo žiurkių smegenyse esančius malonumo centrus, paaiškėjo, jog toms žiurkėms, kurios turėjo neribotą prieigą prie greitojo maisto produktų, prireikdavo stipresnės stimuliacijos, kad pajustų tą patį malonumo lygį, kaip pirmųjų dviejų grupių gyvūnai.

Pasak tyrėjų, trečiosios grupės žiurkės su maistu gaudavo dvigubai daugiau kalorijų, nei kontrolinės žiurkės. Kai nesveikas maistas iš jų buvo atimtas ir vietoj jo pasiūlyta maistinga dieta, žiurkės paprasčiausiai atsisakė ėsti. Jų mitybos įpročių pasikeitimas buvo toks stiprus, kad žiurkės, laukdamos greitojo maisto, badavo 2 savaites.

REKLAMA

Tyrimo metu nustatyta, kad. žiurkėms tunkant, buvo stebimas progresuojantis cheminio balanso už atlygį atsakinguose žiurkių smegenų centruose nykimas. Jų malonumo centrai vis silpniau reaguodavo į greitai išsivysčiusį įprotį persiėsti itin kaloringo maisto.

Lygiai tokie pat pokyčiai buvo stebimi žiurkių smegenyse, kai jos būdavo leidžiama kokaino arba heroino. Scrippso instituto mokslininkų manymu, jie vaidina svarbų vaidmenį formuojantis priklausomybei nuo narkotikų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų