• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atidžiai stebėdami nuo miego sutrikimų kenčiančius žmones, mokslininkai nustatė metabolinį sutrikimą, kurį sukelia darbas naktinėse pamainose.

REKLAMA
REKLAMA

Tiriant bandyme dalyvavusius asmenis, pastebėta, kad jų metabolizmą reguliuojantys hormonai „išėjo iš rikiuotės“, vos tik jų darbo ritmas buvo atskirtas nuo paros ritmo. Teigiama, kad tai yra įtikinamas įrodymas, kad naktinis darbas nėra tik nepatogumas, bet ir kelia pavojų sveikatai. „Normalioje būsenoje kūno biologinis laikrodis paruošia organizmą tam tikrai veiklai konkrečiu dienos metu. Tačiau kai nėra sinchronizacijos, organizmas neparuošiamas tinkamai“, - teigia tyrimo bendraautorius, Harvardo Medicinos mokyklos neurologas Frankas Scheeras.

REKLAMA

Mokslininkai jau seniai žinojo, kad naktinėse pamainose dirbantys žmonės (vien JAV jų yra apie 15 milijonų) yra neįprastai linkę daugiau linkę sirgti širdies ligomis, vėžiu, diabetu ir nutukimu, taip pat patiria daugiau kaulų lūžių. Iš pradžių toks dėsningumas buvo aiškinamas kaip prastos mitybos ir mažo sportavimo pasekmė, tačiau naktiniai darbuotojai nebūtinai gyvena mažiau sveikai, nei jų dienos pamainos kolegos. Rizika išlikdavo netgi tada, kai iš nežinomųjų lygties buvo pašalinamas gyvenimo stiliaus lemiamas veiksnys.

REKLAMA
REKLAMA

Tada buvo iškelta hipotezė apie biologinių laikrodžių ir metabolinio hormonų reguliavimo sąsają. Su gyvūnais atlikti tyrimai leido gan pagrįstai daryti tokią prielaidą , tačiau su naktinėse pamainose dirbančiais žmonėmis tokie tyrimai nebuvo atliekami. Naujausi tyrimai nubrėžė aiškią priklausomybę tarp darbo bei miego ciklų ir metabolinio sutrikimo ir to lemiamų ligų. „Tai puikus tyrimas, ir kai kuriais aspektais jis yra revoliucinis“, - teigia tyrimuose nedalyvavusi Čikagos universiteto endokrinologė Eve Van Cauter.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kad sutrikdytų paros ritmą, F. Scheero tyrėjų grupė bandymų dalyvius aštuonioms dienoms įvedė į 28 valandų ciklą - kiekvieną dieną jiems reikėdavo keltis keturiomis valandomis vėliau, nei ankstesnę dieną. Mokslininkai žmonėms atsibudus kas valandą ėmė kraujo mėginius ir ištisą parą stebėjo jų kraujo spaudimą, širdies ritmą, kūno temperatūrą ir deguonies vartojimą. Žmonių organizmai greitai pradėjo gaminti mažiau leptino - riebalinio audinio išskiriamo hormono, kuris signalizuoja kūnui nustoti valgyti, sužadindamas sotumo jausmą. Jų kraujyje padidėjo gliukozės ir insulino kiekiai, o tai siejama su diabeto išsivystymo rizika. Taip pat padidėjo kortizolio kiekis: tai hormonas, išskiriamas streso metu. Jis siejamas su beveik kiekvienu naktinės pamainos sukeliamu sveikatos sutrikimu. Be to, žmonėms padidėjo kraujo spaudimas.

REKLAMA

„Nuostabą kelia tai, kad net trumpas ritmo sutrikdymas sukėlė pakankamai įspūdingus pokyčius“, - sako F. Scheeras. Naktinės pamainos darbuotojai dažnai siekia išlaikyti normalų ritmą laisvadieniais, tačiau nuo to jų paros ritmai niekaip nenusistovi. Van Couter taip pat pastebi, kad netgi saulės šviesos spindulys pro mašinos langą gali nuolat trikdyti jų biologinių laikrodžių veikimą.

REKLAMA

Mokslininkai kol kas tiksliai nežino, kaip paros ritmas reguliuoja metabolizmą, tačiau su gyvūnais atliktų tyrimų metu nustatyta, kad paros ritmo „mechamizmas“ slypi smegenų pogumburinėje srityje - tai smegenų dalis, įtakojanti nervų, endokrininės ir kitų kūno biologinių sistemų veikimą, įskaitant gliukozės kiekį kraujyje reguliuojančią kasą ir leptiną išskiriantį riebalinį audinį. Tiesa, F. Scheeras perspėja, kad eksperimentas tik apytiksliai įvertino naktinės pamainos darbo poveikį organizmui. „Dar reikės išsiaiškinti, ar šių mechanizmų sutrikimai išliktų po ilgalaikio poveikio ir kaip jie keistųsi realiose situacijose. Mūsų tyrimas buvo stipriai valdomas ir mechaninio pobūdžio. Dabar atėjo metas išbandyti ką nors realistiškesnio“, - teigia mokslininkė.

Jei nustatyti dėsningumai kartosis, mokslininkai sieks sukurti specialias terapijas, galinčias atstatyti metabolinį procesą. Tačiau Van Cauter požiūriu geriausia terapija – arba atsisakyti naktinio darbo, arba jį dirbti visą laiką. „Tai geriau nei nuolat persijunginėti nuo naktinės pamainos prie dieninės, tačiau tik labai maža dalis žmonių norės nuolat dirbti naktimis“, – sakė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų