Estijos valdžios užsakytas socialinis tyrimas parodė, kad Bronzinio kario krizę lėmė visuomenės integracijos tempų mažėjimas. Kita vertus, balandžio įvykiai estams tapo puikia proga permąstyti savo šalies tautinius-politinius siekius, teigia tyrėjai.
Tyrimą „Estijos visuomenės integracijos galimybės po Bronzinio kario“ užsakė šalies vyriausybė, o jį atliko šeši garsiausi šalies sociologai, skelbia estų dienraštis „Postimees“.
Pasak tyrimo autorių, Bronzinio kario krizė parodė, kad Rusija yra aktyviai suinteresuota įtampos Estijoje buvimu ir stengiasi tai palaikyti visomis įmanomomis priemonėmis.
Teigiama, kad po balandžio įvykių svarbiausiu Estijos saugumo klausimu tapo tarptautiniai santykiai. Taip pat pažymima, kad Bronzinio kario įvykiai estams tapo gera proga permąstyti savo šalies tautinį-politinį kursą.
Sociologai teigia, kad balandžio krizės priežastys glūdi visuomenės integracijos tempų mažėjime: nuo 2005 metų pastebima lėtesnė natūralizacija, aštresnis nuomonių išsiskyrimas šalies istorijos klausimais, didesnė tautinių grupių savitarpio neapykanta.
Be Bronzinio kario krizės priežasčių, tyrėjai pateikia ir rekomendacijas apie tai, kaip šalies valdžia galėtų spręsti šią problemą.
Pirmiausia, Estijos valdžiai reikia pripažinti, kad šalyje egzistuoja opi visuomenės integracijos problema, kuriai reikia suteikti valstybinės reikšmės statusą, teigiama tyrime. Pripažinę šią problemą politikai turi įsipareigoti ją spręsti.
Antra, reikia aiškiau suformuluoti nacionalinius-politinius šalies siekius.
Trečia, yra būtina remti Estijoje gyvenančių rusų teigiamo identiteto formavimą.
Tyrėjai mano, kad visuomenės integracijai padėtų ir kelios kalbos "reformos": vietoje žodžio „neestas“ verčiau sakyti „Estijos rusas“.
Studijoje patariama kurti komisiją, kuri rastų estus ir kitas tautines grupes vienijančius ritualus ir simbolius, ypač Antrojo pasaulinio karo tema. Kitas siūlymas- suvienyti estų ir rusų inteligentų pajėgas ir atviriau diskutuoti opiausias tautų tarpusavio problemas, rašo „Postimees“.
Taip pat yra būtina, kad šalies politinės partijos liautųsi populistiškai naudojusios tautiniu konfliktu, teigia tyrėjai.