Pasaulio ekonomika toliau atsigauna, tačiau didelis nedarbas ir augančios maisto prekių kainos kelia pasaulinę riziką. Tokią nuomonę pareiškė Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vadovas Dominique Strauss-Kahnas.
„Į rinkas vėl sugrįžta pasaulinis disbalansas, užfiksuotas dar iki krizės. Be to, augant įtampai tarp valstybių, susidursime su didėjančiu protekcionizmu. Įtampa vienos ar kitos šalies viduje gali sukelti politinį ar socialinį nestabilumą ir netgi karą“, - pastebėjo fondo vadovas per spaudos konferenciją Singapūre.
Pasak jo, artimiausią dešimtmetį darbo jėgos rinką papildys 400 mln. jaunuolių, ir labai svarbu, kad vyriausybės galėtų aprūpinti juos darbu. „Jau dabar baiminamasi, kad ši karta taps „prarastąja karta“, kuri kentės nuo nedarbo. Naujų darbo vietų sukūrimas turi tapti didžiausiu prioritetu išsivysčiusių ir bevystančių šalių valdžiai“, - teigia TVF vadovas.
Dar viena pasauline problema pastaraisiais mėnesiais tapo maisto prekių ir kuro pabrangimas, pastebėjo D. Strosas Kanas. Maisto produktų infliacija jau sudavė skaudų smūgį skurdžiausioms šalims ir tapo vienu iš veiksnių, sukėlusių masinius antivyriausybinius protestus Egipte ir Tunise.
TVF vadovo prognozėmis, 2011 m. išsivysčiusios ekonomikos ūgtelės vos 2,5 proc., jo nuomone, ekonomikų augimą ribos didelis nedarbas ir didžiulė valstybės skola. "Neatsigavus darbo rinkai išsivysčiusių ekonomikų atsigavimas vargiai įmanomas", - teigia D. Straussas Kahnas.
Tuo tarpu besivystančios ekonomikos, TVF teigimu, šiais metais vidutiniškai ūgtelės 6,5 proc., o Azijos BVP (išskyrus Japoniją) išaugs 8,5 procento. „Pagrindiniai pavojai besivystančioms ekonomikoms - didelė infliacija ir aukštas nedarbo lygis“, - pabrėžė TVF vadovas, kartu užsiminęs apie besivystančio regiono ekonomikų „perkaitimo“ pavojų.