Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vadovas Horstas Koehleris (Horstas Keleris) įsitikinęs, jog JAV dolerio kurso kritimo spartėjimas pareikalaus centrinių bankų intervencijos.
Interviu Vokietijos dienraščiui "Handelsblatt" TVF direktorius pažymėjo, jog "JAV dolerio devalvacija sudaro 16 procentų pagrindinių pasaulio valiutų krepšelio atžvilgiu". "Tai neviršija leistinų ribų, - pridūrė H. Koehleris, - ir neturi būti staigmena, atsižvelgiant į stiprų JAV einamojo mokėjimų balanso deficitą". "Tačiau egzistuoja taškas, kuriame spartus JAV dolerio pigimas pareikalaus bendrų vyriausybių ir centrinių bankų veiksmų", įspėjo H. Koehleris. Vis dėlto TVF vadovas atsisakė nurodyti, kokiu kainų lygmeniu būtų pateisintas valdžios įsikišimas. "Nenoriu spėlioti, kur yra tas taškas", - pažymėjo H. Koehleris.
Apie tai, jog JAV einamojo mokėjimų balanso deficitas yra potencialus JAV dolerio pažeidžiamumo šaltinis, TVF įspėjo dar 2001 metų vasarą savo kasmetinėje ataskaitoje apie JAV ekonomikos būklę ir perspektyvas. 2000 metais JAV mokėjimų balanso deficitas sudarė 4,5 procento BVP, ir buvo ryškiai didesnis nei ankstesniais metais. Pavyzdžiui, 1996 metais mokėjimų balanso deficitas sudarė tik 1,5 procento BVP. Šiuo metu deficitas jau viršija 5 procentus.
Beje, 2001 metų vasarą TVF savo ataskaitoje rekomendavo JAV vyriausybei ir Kongresui laikytis "drausmingos makroekonominės politikos", taip pat palaikyti federalinio biudžeto perteklių, kuris leistų apsaugoti dolerį nuo potencialaus nestabilumo. Tačiau ši rekomendacija buvo ignoruota. 2002 metais JAV biudžeto deficitas sudarė 159 milijardus JAV dolerių, o 2003 metais prognozuojamas deficitas turėtų viršyti 300 milijardų JAV dolerių.
Nuo 1998 finansinių metų JAV biudžetas buvo perteklinis ketverius metus iš eilės. 2001 metais biudžeto perteklius sudarė 127 milijardus JAV dolerių, o 2000 finansiniais metais siekė rekordinius 236,9 milijardo JAV dolerių.
ELTA