Vašingtone įsikūrusio skolintojo krizių metu komentarai naujausioje Pasaulinio finansinio stabilumo ataskaitoje paskelbti šią savaitę prasidėjus metiniams susitikimams, kuriuose dalyviai dalyvauja ne vaizdo ryšio priemonėmis, o asmeniškai, pirmą kartą nuo 2019-ųjų.
Susitikimai prasideda pasaulinei ekonomikai sudėtingu laikotarpiu, nes kylančios kainos ir augančios palūkanų normos gali sukrėsti viso pasaulio atsigavimą, šalims mėginant panaikinti koronaviruso pandemijos padarinius.
Visgi, kad infliacijos spaudimas „neįtvirtintų“, centriniai bankai turėtų imtis ryžtingų veiksmų ir sumažinti infliacijos rodiklius, sakoma antradienį paskelbtoje TVF ataskaitoje.
Tai pakartoja ankstesnius fondo vadovės Kristalinos Georgijevos komentarus, kuri praėjusią savaitę teigė, jog dar per anksti trauktis atgal, nes rizika, kad bus padaryta nepakankamai, yra didesnė nei per aktyvių veiksmų keliami pavojai.
Tiekimo grandinių problemos jau buvo paplitusios anksčiau, nes po pandemijos sukelto ekonomikos sulėtėjimo išaugusi paklausi pakurstė infliaciją visame pasaulyje, o įtampa dar labiau paaštrėjo dėl Rusijos invazijos į Ukrainą, lėmusios maisto ir energijos kainų augimą.
TVF antradienį pareiškė, kad aiškus informavimas apie politikos formuotojų įsipareigojimus bus itin svarbus siekiant „išsaugoti patikimumą ir išvengti nepagrįsto rinkos nepastovumo“.
Visgi fondas pripažino, kad tiek išsivysčiusios, tiek besiformuojančios ekonomikos šalys susiduria su augančiomis problemomis.
Pasaulines rinkas slegia įtampa, nes investuotojai vis labiau vengia rizikuoti didėjančio ekonominio ir politinio neapibrėžtumo fone, dienoraščio įraše teigė TVF finansų patarėjas Tobias Adrianas (Tobijas Adrianas).
Jis pridūrė, kad finansinių aktyvų kainos krito sugriežtinus pinigų politiką, o ekonomikos perspektyvos pablogėjo ir sustiprėjo baimės dėl nuosmukio.
Visų pirma, „šlubuojantis nekilnojamojo turto sektorius daugelyje šalių kelia nerimą dėl rizikos, kuri gali išsiplėsti ir persimesti į bankų sektorių bei į makroekonomiką“, perspėjo jis.
Pavyzdžiui, Kinijos nekilnojamojo turto sektoriaus nuosmukis gilėja, nes dėl COVID-19 protrūkių smuko būsto pardavimai ir pablogėjo NT vystytojų likvidumo problemos.
Šios nesėkmės savo ruožtu gali paveikti bankų sektorių, įskaitant kai kuriuos mažus bankus, pažymima TVF ataskaitoje.
Tuo tarpu besivystančios rinkos susiduria su rizika, apimančia didžiulius skolinimosi kaštus ir infliaciją, taip pat nepastovias žaliavų rinkas, nurodė fondas.