Lietuvoje yra arti 300 draustinių. Tai svarbi dalis saugomų teritorijų, kurios užima daugiau kaip 17 procentų šalies ploto. Nors jie įsteigti pirmiausia saugoti, puoselėti gamtą, tačiau jie reikalingi ir mums – žmonėms. Apsilankę natūralios gamtos prieglobstyje mes ne tik pailsime, bet ir susipažįstame su mus supančiu pasauliu. Vieni jų − Jiesios valstybinis kraštovaizdžio draustinis ir Daugyvenės kultūros istorijos muziejus − draustinis.
Lankytojų patogumui ir gamtos saugumui
Jiesios valstybinis kraštovaizdžio draustinis − Kauno rajone ir Kauno miesto pietinėje dalyje esanti saugoma teritorija apima Jiesios upės žemupio slėnį. Šioje teritorijoje auga reti ir saugomi augalai, gyvena retų vabzdžių rūšys, 50 paukščių rūšių. Taip pat saugomos ir puoselėjamos vaizdžios pakrančių atodangos, eroziniai šlaitai ir krantai.
Pasinaudojant 2007–2013 m. Europos Sąjungos (ES) finansine parama įvairiuose Lietuvos draustiniuose buvo vykdomi tvarkymo darbai. Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos įgyvendino ir Jiesios valstybinio kraštovaizdžio draustinio tvarkymo projektą. „Pasinaudojant ES parama draustinio teritorijoje buvo įrengtas beveik 2 km ilgio pažintinis takas, prie jo sutvarkyti želdiniai, pastatyti 8 informaciniai stendai, 19 rodyklių, 3 dviračių stovai, įrengta aikštelė, terasa. Visa tai ne tik padeda pristatyti visuomenei draustinyje saugomas vertybes, bet ir ledžia jas apsaugoti, nes taip sureguliuojami lankytojų srautai“, − sako Kauno marių regioninio parko direktorė Nijolė Eidukaitienė.
Saugomos ir kultūrinės vertybės
Svarbu yra ne tik išsaugoti mūsų krašto gamtos turtus, bet ir atkurti istorines, kultūrines vertybes, priartinant jas prie žmogaus. Pasinaudojant ES parama dideli darbai nuveikti Daugyvenės kultūros istorijos muziejuje − draustinyje. „Neatpažįstamai atnaujintas didelis Burbiškių dvaro kompleksas (Radviliškio r.). Rekonstruoti ir restauruoti visi išlikę pastatai ir pritaikyti lankytojams. Dvaro svirne įrengta senos technikos ekspozicija, buvusioje arklidėje – 120 vietų konferencijų – kino salė. Dvaro rūmuose lankytojus patraukia ekspozicijų salės – galima apžiūrėti senas dvaro nuotraukas, yra senų dvaro baldų. Gražiai sutvarkytas dvaro parkas: išvalyti tvenkiniai, įrengti takai, apšvietimas, atstatyti tiltai, ant kalnelio atkurta altana“, − atsinaujinusiu Burbiškio dvaru džiaugiasi muziejaus – draustinio direktorius Egidijus Prascevičius.
Įgyvendinant Burbiškių dvaro tvarkymo projektą siekta ne tik išsaugoti architektūrinį, kraštovaizdžio palikimą, bet ir dvarų kultūros tradicijas. Čia nuolat rengiami poezijos pavasario renginiai, kameriniai koncertai. Dvaras pritaikomas šių dienų poreikiams: vyksta mokslinės konferencijos bei seminarai. Burbiškio dvaras didžiuojasi 300 rūšių ir formų tulpių kolekcija ir jau tradicinėmis tapusiomis Tulpių žydėjimo šventėmis. Tiek Jiesios valstybinio kraštovaizdžio, tiek Daugyvenės kultūros istorijos muziejus − draustinių tvarkymo darbai vykdomi pagal trimis etapais įgyvendinamą projektą „Saugomų teritorijų tvarkymas“. Finansavimas skirtas iš Europos regioninės plėtros fondo pagal Sanglaudos skatinimo veiksmų programos priemonę „Biologinės įvairovės ir kraštovaizdžio apsauga“ fondo. Iš viso saugomose šalies teritorijose įgyvendinamoms projektų veikloms skirta apie 160 mln. litų.
Aplinkos ministerija www.am.lt ir ES struktūrinė parama www.esparama.lt.
Užs. nr. 4423