Šiais metais žurnalo „Forbes“ sudarinėjamame turtingiausių pasaulio žmonių sąraše buvo pagerinti du rekordai: pasaulyje iš viso yra 1210 milijardierių, kurie kartu sudėjus valdo 4,5 trln. JAV dolerių.
Kaip skelbia „Forbes“, Kinijos milijardierių skaičius šiais metais išaugo dvigubai, o daugiausiai milijardierių gyvena Maskvoje. Pirmoje turtingiausių planetos žmonių sąrašo vietoje išliko meksikietis Carlosas Slimas.
Bendras visų milijardierių turtas yra didesnis nei Vokietijos bendras vidaus produktas. Vokietija, beje, buvo viena ir šešių valstybių, kurioje milijardierių šiais buvo mažiau nei pernai.
Pagal naujų milijardierių skaičių pirmauja BRIC (Brazilija, Rusija, Indija ir Kinija) valstybės, kurioms priklauso 108 iš 214 naujų milijardierių. Prieš penkis metus šiose valstybėse gyveno vis kas dešimtas milijardierius, dabar gi – kas ketvirtas. Iki šių metų Jungtinės Valstijos buvo vienintelė valstybė, kuri turėjo daugiau nei 100 milijardierių. Kinijai šiais metais priklauso 115 milijardierių, o Rusijai – 101.
Sąrašo viršūnėje išliko C. Slimas
Šių metų „Forbes“ turtingiausių žmonių sąraše išliko meksikietis C. Slimas, kurio turtas šiais metais padidėjo 20,5 mlrd. JAV dolerių – daugiau nei bet kurio kito milijardieriaus. Telekomunikacijų kompanijos magnatas, kurio 62 proc. pelno ateina iš kompanijos „America Movil“, šiuo metu turi 74 mlrd. JAV dolerių turto. Antroje ir trečioje vietoje likę Billas Gatesas ir Warrenas Buffettas šiemet savo turtą padidino vos 3 mlrd. JAV dolerių ir turi atitinkamai 56 ir 50 mlrd. JAV dolerių.
B. Gatesas, kurio 70 proc. pelno atkeliauja iš investicijų už „Microsoft“ kompanijos ribų, skyrė nemažai savo investicijų į Meksikos vertybinių popierių rinką ir turi Meksikos „Coca–Cola“ išpilstymo kompanijos „Femsa“ ir „Grupo Televisa“ akcijų.
Karlosas Slimas savo šaliai padovanojo muziejų, kainavusį 8 milijonus JAV dolerių (nuotr.scanpix)
Nors beveik visos besivystančios rinkos demonstravo solidų augimą, itin spartus turto augimas buvo pastebimas Azijos Ramiojo vandenyno regione. Šiame regione dabar gyvena 332 milijardieriai, kai, tuo tarpu, prieš metus jų buvo 234, o finansinės krizės metu tik 130. trys ketvirtadaliai iš 105 Azijos naujokų milijardierių gauna didžiąją dalį savo turto iš viešai pardavinėjamų kompanijų akcijų.
JAV vis dar dominuoja
JAV turtingiausieji vis dar dominuoja pasauliniame reitinge, tačiau situacija pamažu keičiasi. Prieš dešimtmetį kas antras milijardierius buvo amerikietis, dabar jau tik kas trečias. JAV šiais metais turi 10 milijardierių daugiau nei pernai, tačiau vis dar 56 mažiau nei 2008 metais. Naujų milijardierių JAV atsiranda pakankamai nedaug – vos 6 proc. iš visų 413 milijardierių yra naujokai. Tuo tarpu Kinijoje šis rodiklis siekia 47 proc., Rusijoje – 30 proc.
Vis dėlto, yra nemažai naujokų, kurie atrado sumanų būdą praturtėti. Bene geriausias to pavyzdys yra „Facebook“ sėkmė, kurios auganti vertė per pastaruosius du metus, pagimdė net šešis naujus milijardierius. Pirmaujantis šioje grupėje, be abejo, yra kompanijos vadovas Markas Zuckerbergas, kurio turtas per metus išaugo 238 proc. iki 13,5 mlrd. JAV dolerių. Kartu su juo į turtingiausių pasaulio žmonių sąrašą pateko ir „Facebook“ bendraautoriai Eduardo Saverinas ir Dustinas Moskovitzas, pirmasis kompanijos prezidentas Seanas Parkeris bei Rusijos interneto investuotojas Jurijus Milneris. 26 metų D. Moskovitzas, kuris yra aštuoniomis dienomis jaunesnis nei M. Zuckerbergas, šiais metais vėl išliko jauniausiu pasaulio milijardieriumi.