• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Turkmėnijos gyventojams pažadėta laisvė naudotis internetu

Naujoji Turkmėnijos vadovybė praėjus mažiau nei mėnesiui po nepakeičiamo lyderio mirties užsiminė apie galimą liberalizavimą izoliuotoje šalyje: laikinai einantis prezidento pareigas Gurbanguly Berdymuchamedovas užsiminė apie naudojimosi internetu, pensijų grąžinimo, švietimo reformos perspektyvas ir kai kurių kitų velionio diktatoriaus sprendimų pakeitimus.

REKLAMA
REKLAMA

21-erius metus Turkmėniją valdęs prezidentas iki gyvos galvos Saparmuratas Nijazovas mirė, sustojus širdžiai, eidamas 66-tus metus 2006 metų gruodį.

REKLAMA

Jo įgaliojimus perėmė 49-erių metų vicepremjeras G.Berdymuchamedovas, kuris su keliais vidutinės grandies pareigūnais balotiruojasi prezidento rinkimuose,vyksiančiuose vasario 11 dieną.

Turkmėnijos oficialūs asmenys pareiškė, kad laikinojo prezidento pergalės rinkimuose klausimas išspręstas, bet pažadėjo užtikrinti sąžiningus ir konkurencingus rinkimus.

REKLAMA
REKLAMA

Tarptautinei bendrijai kyla klausimas, ar esant naujai vadovybei dujų ir kitų išteklių turtinga Turkmėnija išsuks iš izoliavimosi ir laisvių suvaržymo kelio. G.Berdymuchamedovas, parodytas trečiadienį vėlai vakare per valstybinę televiziją, užsiminė, kad tokia galimybė yra.

"Manau, kad galimybė naudotis tarptautiniu interneto tinklu, naujausiomis ryšių technologijomis turi būti užtikrinta kiekvienam piliečiui", - sakė G.Berdymuchamedovas, skaitydamas savo rinkimų programą susitikime su rinkėjais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tarptautinė organizacija "Reporteriai be sienų" 2006 metų lapkritį įtraukė Turkmėniją - kur prieigą prie pasaulinio žiniatinklio turi vos 1 proc. gyventojų, o daugelis valdžiai neįtinkančių svetainių užblokuotos, į 13 internetui priešiškų valstybių sąrašą.

REKLAMA

Turkmėnijoje valstybė taip pat turi spaudos ir televizijos monopoliją, be to, uždarytos beveik visos tarptautinės kurjerių pašto tarnybos, išjungta transliuojanti rusų kalba iš Maskvos radijo stotis "Majak", uždrausta prenumeruoti užsienio spaudos leidinius.

S.Nijazovo sprendimu, mokymasis Turkmėnijos vidurinėje mokykloje sutrumpėjo nuo dvylikos iki devynerių metų, o aukštosiose mokyklose iki ketverių metų, buvo uždaryti aukštųjų mokyklų vakariniai ir neakivaizdiniai skyriai. Šalyje liko tik 3 tūkst. studentų vietų - beveik penkis kartus mažiau nei sovietmečiu.

REKLAMA

Šalyje nebegalioja užsienyje įgyto aukštojo mokslo diplomai, išskyrus gautus Ukrainoje, Malaizijoje ir Turkijoje. Buvo panaikintos užsienio kalbų pamokos, o pagrindinis mokymo dalykas buvo "filosofijos veikalas" "Ruchnama", kurį parašė pats S.Nijazovas. Už šiuos ir kitus neliberalius eksperimentus humanitarinėje srityje diktatorius buvo kritikuojamas Vakaruose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

G.Berdymucamedovas sakė, kad padėtis gali pasikeisti po jo perrinkimo.

"Švietimas - didelis klausimas. Didysis Serdaras (Nijazovas) sakė, kad praėjus kiek laiko jį reikia vis peržiūrėti", - pažymėjo laikinasis prezidentas.

"Reikia peržiūrėti ir aukštąją mokyklą. Mano nuomone, galima pereiti prie penkerių metų mokymo ir suderinti diplomus su pasauliniais standartais", - sakė G.Berdymuchamedovas, kurio siūlymas buvo sutiktas audringais plojimais.

REKLAMA

Pasak jo, pokyčių gali būti ir vidurinėje mokykloje. "Dabar reikia peržiūrėti (vidurinės) mokyklos programą, ir, jeigu reikia, mes galime pereiti prie dešimties metų mokymo. Reikia padaryti taip, kad būtų atviras kelias į įvairių valstybių aukštąsias mokyklas", - pranešė G.Berdymuchamedovas.

REKLAMA

"Gabius vaikus siųsime mokytis į Ameriką, Angliją, Vokietiją, Prancūziją ir kitas Europos šalis, Japoniją bei Kiniją", - pažadėjo kandidatas į prezidentus, primindamas, kad būtina "žvelgti į ateitį".

Praeityje gali likti ir S.Nijazovo administracijos sprendimas, nuo 2006 metų pradžios faktiškai palikęs be gyvenimo lėšų šimtus tūkstančių senyvo amžiaus žmonių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Turkmėnijos socialinio aprūpinimo ministerija beveik 20 proc. sumažino išmokas pensininkams, motyvuodama šį žingsnį siekiu ištaisyti apskaičiavimo klaidą, padarytą pensinio aprūpinimo sistemai 1998 metais pereinant prie kaupiamojo modelio.

Be to, 2006 metais buvo sustabdytas pensijų mokėjimas asmenims, dirbusiems Turkmėnijoje trumpiau nei būtinas darbo stažas, kuris moterims - 20 metų, o vyrams - 25. Į stažą neįėjo metai, kai tarnautojas dirbo kituose buvusios SSRS regionuose. Daugelis Turkmėnijos gyventojų - išeiviai iš kitų respublikų, didelė dalis jų yra Rusijos piliečiai.

REKLAMA

"Ateityje pensijos, socialinės išmokos bus iš naujo peržiūrėtos", - sakė G.Berdymuchamedovas.

Jis taip pat patikino, kad S.Nijazovo 1993 metais įvestos socialinės paramos priemonės - nemokamai aprūpinti gyventojus gamtinėmis dujomis, elektros energija ir vandeniu "liks galioti".

"Kaip ir įpareigojo Serdaras, nesikeis benzino, miltų, būtiniausių produktų kainos", - sakė G.Berdymuchamedovas.

REKLAMA

Drauge jis pažadėjo remti privatų verslą ir plėtoti paskolų teikimą.

G.Berdymuchamedovas, diplomuotas stomatologas, atėjo į vyriausybę 1997 metais, gavęs Sveikatos apsaugos ministro postą. Jis sugebėjo išlikti po daugybės Turkmėnbašio atliktų aukščiausios vadovybės personalo pertvarkymų. 2001 metais jis buvo paskirtas vicepremjeru.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų