• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Turkijos prokuroras paprašė Stambulo teismo nutraukti bylą dėl Rijado kritiko Jamalo Khashoggi šiurpaus nužudymo ir perduoti ją Saudo Arabijai, ketvirtadienį pranešė vietos žiniasklaida.

Turkijos prokuroras paprašė Stambulo teismo nutraukti bylą dėl Rijado kritiko Jamalo Khashoggi šiurpaus nužudymo ir perduoti ją Saudo Arabijai, ketvirtadienį pranešė vietos žiniasklaida.

REKLAMA

Šią informaciją patvirtino J. Khashoggi sužadėtinė Hatice Cengiz.

Pranešimai pasirodė Turkijai siekiant gerinti santykius su Saudo Arabija, pablogėjusius po JAV laikraščiui „The Washington Post“ rašydavusio J. Khashoggi nužudymo Saudo Arabijos konsulate Stambule 2018 metais.

„Prokuroras paprašė, kaip reikalauja Saudo Arabija, perduoti bylą Saudo Arabijai ir užbaigti ją (bylą) Turkijoje“, – po Stambulo pagrindinio teismo ketvirtadienio posėdžio socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Turkijos pilietė H. Cengiz.

„Teismas paprašys Turkijos Teisingumo ministerijos nuomonės“, – rašė ji ir pridėjo grotažymes „Khashoggi“ ir „JusticeForJamal“.

REKLAMA
REKLAMA

Privati naujienų agentūra DHA citavo prokuroro žodžius, kad byla „stringa, nes neįmanoma įvykdyti teismo nurodymų“. Taip yra dėl to, kad „įtariamieji yra užsienio piliečiai“.

REKLAMA

2018 metų spalio 2 dieną 59 metų J. Khashoggi atvyko į Saudo Arabijos konsulatą Stambule tvarkyti dokumentų santuokai su H. Cengiz.

JAV ir turkų pareigūnų teigimu, ten jau laukusio Saudo Arabijos žudikų būrio nariai jį pasmaugė ir supjaustė jo palaikus. J. Khashoggi palaikai niekada nebuvo surasti.

Žurnalisto nužudymas sukėlė dar nenuslopusį tarptautinį pasipiktinimą. Vakarų žvalgybos agentūros kaltina Saudo Arabijos sosto įpėdinį princą Mohammedą bin Salmaną leidus nužudyti J. Khashoggi.

REKLAMA
REKLAMA

Princas Mohammedas yra sakęs, kad sutinka su bendra Saudo Arabijos atsakomybe, bet neigia asmenines sąsajas. Karalystė tvirtina, kad J. Khashoggi buvo nužudytas per savavališkai veikusių agentų operaciją.

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas yra sakęs, kad įsakymas nužudyti J. Khashoggi atėjo iš Saudo Arabijos vyriausybės „aukščiausių sluoksnių“.

Tačiau R. T. Erdoganas niekada tiesiogiai neapkaltino princo Mohammedo.

„Toliau reikalauti teisingumo“ 

Nepatenkinta teismo procesu Saudo Arabijoje Turkija pradėjo savo tyrimą ir už akių teisė 26 Saudo Arabijos piliečius, tarp jų du sosto įpėdiniui artimus žmones.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vasario mėnesį interviu naujienų agentūrai AFP H. Cengiz sakė, kad Turkija privalo toliau reikalauti teisingumo dėl J. Khashoggi, „net gerindama savo santykius“ su Rijadu.

„Nemanau, kad kam nors būtų naudinga visai jį nutraukti“, – sakė ji.

Paklausta, ar jaučiasi nusivylusi, H. Cengiz atsakė: „Jei žiūrėsime į tai iš realpolitik taško, [Turkijos pozicija] manęs nenuvylė.“ Pasak jos, šalys vadovaujasi „ne emocijomis“, o „abipusiais interesais“.

REKLAMA

Tačiau ji pridūrė: „Kalbant apie emocijas, žinoma, man liūdna. Ne dėl to, kad mano šalis susitaikė su Saudo Arabija ir šis klausimas užbaigiamas... Kad ir kaip įnirtingai mes tai gynėme nacionaliniu lygiu, valstybės lygiu, prezidento lygiu, dabar viskas pradeda grįžti į tas vėžes, kuriose buvo anksčiau, tarsi nieko nebūtų įvykę. Dėl to aš neišvengiamai nusivyliau.“

Naują ekonominę krizę išgyvenanti Turkija, ieškanti užsienio investicijų ir prekybos galimybių, bando gerinti santykius su varžovėmis regione, tarp jų Saudo Arabija ir Jungtiniais Arabų Emyratais (JAE).

Sausio mėnesį R. T. Erdoganas sakė, kad planuoja vizitą Rijade. Jis vyktų sunkiu momentu Turkijai, kai infliacija viršija 50 procentų.

Kitas teismo posėdis numatytas balandžio 7 dieną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų