„Turkija išliks pasaulietiška“
Policija nuo parlamento rūmų Ankaroje išvaikė daugiau nei 100 protestuotojų grupę, neleisdama jiems padaryti pareiškimo spaudai, pranešė naujienų agentūros AFP fotografas.
Susirinkusieji skandavo: „Turkija išliks pasaulietiška“.
Pasak korespondento, keli protestuotojai buvo suimti. Panašūs protestai turėtų įvykti ir kituose miestuose.
Parlamento pirmininkas Ismailas Kahramanas (Ismailas Kachramanas) pirmadienį pareiškė, kad Turkijai, musulmoniškai valstybei, reikia religinės konstitucijos“, prisidėdamas prie būgštavimų dėl stiprėjančios šalies islamizacijos vadovaujant Teisingumo ir plėtros partijai (AKP).
„Kodėl mes turėtumėme būti atsitraukę nuo religijos?“, – klausė jis.
Tačiau konstitucijos parlamentinės komisijos vadovas AKP narys Mustafa Senopas patikino, kad kol kas nėra jokių diskusijų dėl pasaulietiškumo nuostatos* panaikinimo konstitucijoje.
Pirmininkas „nekalbėjo savo partijos vardu“, – sakė jis.
Didžiausios opozicinės Respublikonų liaudies partijos (CHP) lyderis Kemalis Kilicdaroglu (Kemalis Kiličdarohlu) pareiškė, kad pasaulietinė konstitucija yra svarbi, siekiant užtikrinti religinę laisvę.
„Pasaulietiškumas yra visų religijų garantas. Tei reiškia religijos ir sąžinės laisvę“, – kalbėjo jis.
„Pažvelkite į Artimuosius Rytus. Jūs vis dar neišmokote pamokos“, – sakė jis I.Kahramanui skirtuose komentaruose.
„Pasaulietiškumas taip pat reiškia religiją, laisvą nuo politinio išnaudojimo“, – pridūrė jis.
Pareiškimą nušvilpė
Parlamento pirmininko pareiškimą nušvilpė parlamentarai iš CHP partijos, kurią įkūrė šiuolaikinės Turkijos įkūrėjas Mustafa Kemalis Ataturkas (Mustafa Kemalis Atatiurkas), atskirtęs islamo ir pasaulietinę teisę.
Kai AKP lapkritį sugrįžo į valdžią, iškovojusi netikėtą pergalę pirmalaikiuose rinkimuose, vyriausybė pareiškė, kad jos prioritetas bus siekis pakeisti konstituciją, paveldėtą iš karinės chuntos po 1980-ųjų perversmo.
Iki šiol kelios tokios pastangos buvo nesėkmignos – opozicinės partijos nepritarė tokiam žingsniui, kuris suteiktų didžiules galias dabartiniam prezidentui Recepui Tayyipui Erdoganui (Redžepui Tajipui Erdohanui).
Per dvejus pastaruosius metus vyriausybė panaikino draudimą moterims ir merginoms mokyklose ir valstybės tarnyboje ryšėti skareles. Ji taip pat suvaržė prekybą alkoholiu ir netgi ėmėsi žingsnių uždrausti valstybiniams universitetams turėti bendrabučius, kuriuose gyventų abiejų lyčių studentai.